family 771720 1280Agata Gramacka
podróżniczka

Wakacje już po półmetku, ale nadal jest trochę czasu do zagospodarowania. Dlatego chcemy się podzielić kilkoma pomysłami na spędzenie letniego czasu, które sprawdziły się w tym roku w naszej rodzinie. J
ak zapewnić sobie i dzieciom wypoczynek i atrakcje letnie, pogodzić pracę zdalną i ... nie dać się zwariować?

Choć w swojej podróżniczej przeszłości nosiło nas w wolnym czasie po różnych krajach świata, tym razem z przyjemnością poznawaliśmy różne zakątki Polski. Wszak wyjeżdżając w dalekie wojaże, za każdym razem sobie mówiliśmy „Polskę przecież zawsze można zwiedzić". Przyszedł nareszcie ten czas, że nie tylko można, ale i trzeba. :-)

Tegoroczne zwiedzanie kraju, aby było przyjemne, wymaga trochę kreatywności... i zdrowego rozsądku. Pandemia rządzi się swoimi prawami, obostrzeniami i warto nadal pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.

Nie oznacza to jednak, że trzeba siedzieć w domu. Być może skorzystacie Państwo z naszych patentów na wakacje A.D. 2020. 

  1. Kilkudniowy spływ kajakowy. Popłynęliśmy mało uczęszczanym szlakiem kajakowym w górnym biegu Warty. Wybraliśmy środek tygodnia na spływ. Dzięki czemu nie tylko mieliśmy rzekę tylko dla siebie, ale też nie było żadnych problemów z wypożyczeniem kajaków, czy znalezieniem miejsca na biwak.
  2. Szlak Orlich Gniazd. Jura Krakowsko-Częstochowska to piękne miejsce z ruinami zamków w każdym zakątku. Dla amatorów wspinaczki skałkowej znajdzie się też tutaj wiele miejsc do uprawiania tego sportu.
  3. Trójmiasto. Świetna lokalizacja na każdą pogodę. Gdy dopisuje słońce, można wybrać się na plaże rozciągające się długimi kilometrami pomiędzy Gdańskiem a Gdynią. Legendarny bałtycki tłum jest tu przez długość plaży przerzedzony, zwłaszcza jeśli wybierze się popołudniowe plażowanie. Wszak przed południem jest co robić- starówka Gdańska, Europejskie Centrum Solidarności - już pięciolatek będzie miał tutaj świetna i zrozumiałą dawkę historii, dla starszych Muzeum II WŚ, okręty w Gdyni, Oliwa z koncertami organowym, sopockie molo, czy niezliczone kilometry wędrówki po pagórkowatym lasach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
  4. Polskie Góry. Polska oferuje setki jak nie tysiące kilometrów szlaków górskich o rożnym poziomie trudności. Warto pomyśleć o noclegu w schroniskach i odważyć się na wędrówkę z plecakiem. Poranek w środku gór, jest czymś, co pamięta się na długie lata. W tym roku wędrowaliśmy po Karkonoszach, Górach Stołowych i Bieszczadach. Noclegi w schroniskach zwłaszcza teraz wymagają znacznie wcześniejszego zarezerwowania.
  5. Kilkudniowa wycieczka rowerowa. W najbliższej okolicy zawsze jest coś do zobaczenia. Można połączyć taką wycieczkę z noclegami u przyjaciół lub rodziny, co stanowi atrakcje samą w sobie. W naszym przypadku na taką wycieczkę wybrał się tata z dziećmi, podczas gdy mama mogła spokojnie kontynuować pracę zdalną.
  6. „Półkolonie z rodzicami". Zaplanowaliśmy sobie w rodzinie trzy tygodnie takich półkolonii, dzieląc się urlopem, czy tak szatkując pracę by móc pogodzić obowiązki z planem półkolonii. Wykorzystaliśmy w naszym programie lokalne atrakcje typu questy po okolicznych miastach, wędrówki po lasach i bagnach z elementami survivalu.
  7. Spotkania z przyjaciółmi. W miarę możliwości taki sposób wspólnego spędzano dni jest najlepszy dla dzieci. Po długiej rozłące młodzi są tak stęsknieni za znajomymi, że nie potrzebują pomocy dorosłych do aranżowania wspólnego czasu. 
  8. Angażowanie dzieci w domowe zadania. Czas wakacyjny wykorzystujemy do przeorganizowania dzielenia się domowymi obowiązkami. Jest dużo czasu na naukę, tego na co w roku szkolnym jest go mniej. Do codziennych obowiązków naszych dzieci doszło przygotowywanie obiadów. W zależności od wieku przyjmuje to różną postać (od instrukcji i pomocy po całkowite samodzielne gotowanie). Tak zdawałoby się duża rzecz jest dla nich największą radością - i bardzo pilnują swojej kolejki. A po kilku dniach widać znaczny postęp w umiejętnościach kulinarnych ... i możliwość powolnego wycofywania się dorosłych z kuchni :-)
  9. Noclegi pod namiotem. To zawsze ciekawa alternatywa. Nawet jeśli ma to być nocleg na ogrodzie, działce ROD, czy u przyjaciół nad jeziorem. Warto wówczas też z dziećmi pogotować w warunkach polowych - posiłki nabierają innego wymiaru i smaku na świeżym powietrzu.
  10. Wakacje komercyjne/półkomercyjne/harcerskie. Zawsze zostaje alternatywa komercyjnych wyjazdów czy półkolonii. W tym roku mocno okrojone. Na szczęście harcerskie środowisko w naszej okolicy nie poddało się i stanęło na rzęsach żeby swoim drużynom zapewnić akcje letnie!
zdjęcie ilustracyjne: pixabay.com