Dziś w salach Novotel Centrum Poznań rozpoczął Poznański Kongres Gospodarczy. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło związanych z regionem polityków oraz ekspertów i działaczy społecznych, którzy w dużej liczbie zjechali z całej Polski. Wydarzenie okazało się frekwencyjnym sukcesem, wśród publiczności dominowało młode pokolenie. Fundacja Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie jest patronem medialnym Kongresu, a jej prezes prof. UAM Michał A. Michalski poprowadził panel dyskusyjny dotyczący związków rodziny z gospodarką.

 
870 Dzialaj z nami
 

Ostro acz kulturalnie o Polsce po 2023 roku

To druga edycja tego ważnego spotkania dotyczącego nie tylko problemów ekonomicznych. Sporą uwagę publiczności przyciągnęły znane osoby ze świata polityki. Nic w tym dziwnego, wszak za kilkanaście dni odbędą się w Polsce wybory parlamentarne. Widomym znakiem toczącej się kampanii wyborczej był tablice w formie plakatów/banerów wyborczych trzymane podczas występów polityków-kandydatów przez niektóre osoby spośród publiczności.
 
Wśród szeroko rozpoznawalnych politycznych gości kongresu znaleźli się m.in. posłowie i ministrowie: Jadwiga Emilewicz, Adam Szłapka i Szymon Szynkowski vel Sęk. Wszyscy ubiegają się o mandaty poselskie w okręgu nr 39 – Poznań i powiat poznański. Dyskusja „Jaka Polska po 2023 roku?” była momentami ostra, nie przekraczała jednak ram kulturalnej wymiany zdań. Jedyną nową narracją były fragmenty dotyczące pewnych lokalnych spraw związanych z Poznaniem i Wielkopolską.
 
870 KADR IMG 20230928 112901112
Uczestnicy dyskusji „Jaka Polska po 2023 roku?”
 

Czy gospodarka może funkcjonować bez rodziny?

Jednym z ważniejszych tematów podjętych podczas Kongresu była zależność pomiędzy kondycją rodziny a gospodarką. Wzajemny wpływ na siebie tych dwóch, wydawałoby się bardzo różnych i pozornie nie mających ze sobą wiele wspólnego sfer, bada od lat dr hab. prof. UAM Michał A. Michalski, który jest także prezesem fundacji Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie. Nic więc dziwnego, że to właśnie jemu organizatorzy Kongresu powierzyli prowadzenie dyskusji „Dlaczego gospodarka potrzebuje rodziny?”.
 
Wśród uczestników tego niezwykle ciekawego panelu znaleźli się: dr Dariusz Cupiał - twórca społeczności Tato.net, dr hab. prof. Uniwersytetu Szczecińskiego Wojciech Jarecki - ekonomista, badacz kapitału ludzkiego, Krzysztof Rosenkiewicz - radny Miasta Poznania oraz dr Adam Zych – przedsiębiorca i prezes Fundacji ProjektPL. Na spotkanie nie dotarła zapowiadana wcześniej Marlena Maląg - Minister Rodziny i Polityki Społecznej, jako urzędniczka i działaczka samorządowa silnie związana z Wielkopolską.
 
870 KADR IMG 20230928 120053870 HDR
Uczestnicy panelu „Dlaczego gospodarka potrzebuje rodziny?”, od lewej: prof. Michał A. Michalski, dr Adam Zych, prof. Wojciech Jarecki, dr Dariusz Cupiał i Krzysztof Rosenkiewicz
 

Wygrywają gospodarki stawiające na rodzinę

- Rodzina daje gospodarce kapitał ludzki, bez którego nie może się ona rozwijać – stwierdził na wstępie dyskusji prof. Michał A. Michalski. – Gospodarki konkurują kapitałem ludzkim, a wygrywają te, które postawią na rodzinę – dodał naukowiec.
 
Dr Adam Zych analizował trzy podejścia do pracy, także w kontekście prowadzenia własnego przedsiębiorstwa. Pierwsze to nastawienie wyłącznie na pracę, na robienie kariery i osiągnięcie zawodowego sukcesu i pieniędzy. Takie osoby często nie zakładają rodzin, co może prowadzić do samotności, które to zjawisko staje się plagą XXI wieku. Choć, jak wyjaśnił prezes ProjektPL, brak rodziny nie determinuje automatycznie samotności, to on, jako przedsiębiorca i człowiek, nie mógłby funkcjonować bez rodziny.
 
Drugim wariantem jest praca, która staje się ważniejsza niż rodzina. Wiele osób czerpie autentyczna satysfakcję z pracy, jednak są i konsekwencje prymatu pracy nad relacjami rodzinnymi – do jednej z nich należą rozwody i rozpady rodzin.
 
870 KADR ZYCH IMG 20230928 122759136 HDR
Prof. Michał A. Michalski (l) i dr Adam Zych (p)
 
Optymalnym rozwiązaniem jest trzeci wariant polegający na zrównoważeniu obowiązków zawodowych i rodzinnych. Tzw. life-work balance to temat szeroko dyskutowany na świecie wśród krajów rozwiniętych. Własne doświadczenie rodzinne dr Zycha skłaniają go do radzenia młodym osobom, by starały się więcej czasu spędzać wśród najbliższych, zwłaszcza, kiedy mają małe dzieci. Tego czasu nie zwrócą im żadne sukcesy ani pieniądze.
 

Kapitał ludzki budują też ojcowie

Prof. Wojciech Jarecki podniósł zagadnienie kapitału ludzkiego. Wyjaśnił, że pojęcie to wiąże się zarówno z wiedzą i doświadczeniem zawodowym, ale także ze zdrowiem. A za opiekę zdrowotna i wykształcenie dzieci odpowiadają głównie rodzice. To właśnie w rodzinach kształtuje się późniejsze podejście dziecka do zagadnień związanych z właściwym, zdrowym trybem życia oraz podejście do nauki.
 
870 Jarecki Cupial IMG 20230928 122740834 HDR
Prof. Wojciech Jarecki (l) i dr Dariusz Cupiał (p) 
 
Z kolei dr Dariusz Cupiał rozpoczął swoja wypowiedź od stwierdzenia, że woli rozmawiać o zaletach ojcostwa, niż wypowiadać się na modny ostatnio temat kryzysu ojcostwa. W ramach społeczności Tato.Net, którą stworzył, ojcowie mierzą się wyzwaniami zmieniającego się świata. Zwrócił uwagę na zagadnienie, że o ile tworzone są tzw. miejsca przyjazne dla mam, o tyle powstawać powinny również analogiczne miejsca dla ojców.
 
- Sukces mężczyzny mierzony karierą zawodową jest potrzebny, ale w sferze rodzinnej jawi się jako niemniej istotny – powiedział dr Cupiał.
 

Miasta powinny działać odpowiedzialnie

- Jestem konserwatystą, a konserwatyzm to odpowiedzialność – tak rozpoczął swą wypowiedź radny Krzysztof Rosenkiewicz. – Działania miejskich samorządowców powinny być przede wszystkim odpowiedzialne na poziomie troski o swoich mieszkańców – dodał.
 
Zarysował trzy główne obszary tej odpowiedzialności: mieszkalnictwo, transport publiczny oraz usługi społeczne. Miasta powinny zadbać o odpowiedni standard mieszkań i bardziej dostosowywać go do potrzeb rodzin. Zdaniem radnego przez całe dekady miasta pozbywały się odpowiedzialności za rodzinę, np. budując zbyt małe mieszkania. Efektem takiej polityki (wiąże się ona także z kosztami i zyskami deweloperów, którym zależy na maksymalizacji zysków i redukcji kosztów – bardziej opłaca się budować małe mieszkania, niż duże) jest odpływ mieszkańców Poznania poza miasto. Taki proces powoduje zmniejszenie wpływających do kasy miejskiej podatków, a więc i redukcję wydatków na cele społeczne.
 
870 Cupial Rozenkiewicz IMG 20230928 122744940 HDR
dr Dariusz Cupiał (l) i Krzysztof Rosenkiewicz (p)
 
Jeśli chodzi o transport publiczny, radny Rosenkiewicz przywołał tzw. bilet rodzinny, który obowiązuje przez cały weekend i jest atrakcyjny cenowo, jako jedno z korzystnych rozwiązań na tym polu. Zresztą Poznań ma dobrze rozwiniętą sieć komunikacji publicznej, czemu przysłużyło się także niedawne włączenie do miasta sieci komunikacyjnej okolicznych gmin, cyfryzacja zakupu biletów (tzw. karta PEKA), zniżki cen biletów dla uczniów szkół podstawowych (za 60 zł młodzież szkolna z Poznania i gmin ościennych może poruszać się środkami komunikacji miejskiej w Poznaniu przez cały rok szkolny).
 
Cenną zmianą było, według radnego, przeniesienie pewnych usług społecznych, np. opieki nad starszymi, z poziomu instytucji do rodzin. Tym samy, jak podsumował radny Rosenkiewicz, to rodzina kształtuje gospodarkę lokalną, wzmacnia ją i stabilizuje.
 
870 logo PKG 2023 08 02 1
 

Gwiazda sportu w morzu ekonomii

Wśród innych tematów poruszanych podczas pierwszego dnia kongresu znalazły się te dotyczące aspiracji, oczekiwań i pomysłów na życie młodego pokolenia, kapitału społecznego w Polsce, spraw gospodarczych Polski i Ukrainy, bezpieczeństwa regionu Trójmorza czy wielkopolskiej przedsiębiorczości.
 
Niewątpliwą atrakcją było spotkanie z tenisistką Agnieszką Radwańską, Gościem Specjalnym Kongresu.
 
870 KADR szkola IMG 20230928 125813108
 

Publiczność dopisała – obecne młode pokolenie

Trzeba przyznać, że dopisała publiczność. Na ogół sale były wypełnione słuchaczami, wśród których przeważało młode pokolenie. Kongres odwiedziło też wiele grup szkolnych. Organizatorzy spodziewali się około 1,5 tys. odwiedzających imprezę i z pewnością prognozy te się sprawdziły.
 
Firmy, wśród nich mecenasi Kongresu oraz organizacje społeczne wystawiły liczne stoiska, które promowały ich działalność. Wśród nich nie zabrakło stoiska Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie i działającego w jego ramach portalu dla młodych mężczyzn „Być mężczyzną”. Na Kongresie akredytowała się duża grupa dziennikarze, stąd relacje w mediach zapewne będą łatwe do zauważenia.
 
870 KADR stoisko IMG 20230928 112753065
Stoisko Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie oraz portalu „Być mężczyzną” 
 
Pełen program wydarzenia oraz aktualności na temat PKG 2023 można znaleźć na stronie: www.kongres.poznanski.org.
 
Organizatorem Poznańskiego Kongresu Gospodarczego jest Instytut Poznański - think tank zajmujący się sprawami miejskimi, samorządowymi, społecznymi i międzynarodowymi, którego misją jest wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i wzmacnianie aktywności społecznej obywateli.
 
Jutro ciąg dalszy spotkań i dyskusji.
 
Na zdjęciu głównym uczestnicy panelu „Dlaczego gospodarka potrzebuje rodziny?”  
 
CZYTAJ TAKŻE:
 
 
Autor: Witold Tkaczyk
Zdjęcia: Witold Tkaczyk
 
870 Dzialaj z nami