Rodzina w kryzysie – już jutro konferencja w Brukseli
Zdjęcie: brussels.mcc.hu

Rodzina w kryzysie – już jutro konferencja w Brukseli

Jutro (7 grudnia) w centrum Brukseli odbędzie się konferencja „Rodzina w kryzysie". Z fundamentalnym problemem dla cywilizacji zachodniej zmierzą się eksperci, komentatorzy i politycy – poinformowała MCC Brussels.

 
870 Dzialaj z nami
 

Zakwestionowany związek

Życie rodzinne w całej Europie przeżywa kryzys. Politycy twierdzą, że rodzice nie wychowują dzieci w sposób odpowiedzialny, media ubolewają nad rozpadem rodziny i utratą autorytetu, a działalność organizacji pozarządowych i ponadnarodowych dyskredytuje tradycyjną rodzinę jako miejsce przemocy, ucisku i nietolerancji.
 
Zamiast skupiać się na rodzinie, decydenci coraz częściej mówią o liczbie mnogiej: rodzinach. Ma to na celu wskazanie, że tradycyjna forma zakładania rodzin i wychowywania dzieci jest po prostu jedną z wielu słusznych alternatyw. Konsekwencją jest to, że cywilizacyjny związek między rodzicami, dziećmi i społeczeństwem zostaje zakwestionowany.
 

Zrozumieć problemy, z jakimi boryka się dziś życie rodzinne

Niektórzy komentatorzy twierdzą, że problemem jest egoizm i indywidualizm – ludzie są zbyt leniwi lub zapatrzeni w siebie, aby chcieć mieć dzieci. Inni mówią, że problem jest materialny, a ludzie zmagają się z kwestiami kosztów utrzymania, rozważając założenie rodziny. Inni twierdzą, że współczesne życie pozostawiło nas psychicznie uszkodzonych, wyobcowanych i oddalających się od siebie nawzajem.
 
W rezultacie prezentowane są niezliczone rozwiązania: kampanie edukacyjne mające na celu wykorzenienie postaw „wstecznych"; płatności bezpośrednie na rzecz osób posiadających dzieci; usługi psychologiczne w celu leczenia osób „uszkodzonych" przez współczesne życie; a nawet zakazy korzystania z mediów społecznościowych, aby odciągnąć dzieci i rodziców od telefonów i zbliżyć się do siebie. Często pomijane w tych dyskusjach są odpowiedzi na pytania: Czym jest życie rodzinne? Po co ono jest? Dlaczego powinniśmy je cenić?
 
Konferencja ma na celu wprowadzenie do dyskusji o rodzinie politycznego i kulturowego spojrzenia na korzenie jej problemów.
By dowiedzieć się więcej o tematach i ideach, które zostaną omówione podczas konferencji, można przeczytać esej autorstwa naszego dyrektora wykonawczego MCC Brussels, profesora Franka Furediego „Przetrwanie rodziny zależy od przywrócenia autorytetu dorosłych”.
 
870 thumb 601 default medium
 

Uczestnicy konferencji:

 
Kristína Ballová, specjalistka ds. komunikacji, Federacja Katolickich Stowarzyszeń Rodzin w Europie (FAFCE);
Margarita de la Pisa Carrión, posłanka do Parlamentu Europejskiego;
Dr Lukács Éva Gellérné, adiunkt w dziedzinie prawa, Uniwersytet ELTE;
Ladislav Ilčić, eurodeputowany;
Kinga Joó, wiceprezes, Krajowe Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych (Węgry);
Rob Lemeire, autor książki „12 zasad rodzicielstwa z autorytetem";
Patricia Santos, redaktor naczelna, El Debate;
David Quinn, dziennikarz i komentator; felietonista „Sunday Independent”, „Irish Catholic”.
 

Program konferencji

 
Od godz. 13.30
Rejestracja
 
14.15
Panel 1: Kulturowe wyzwania dla życia rodzinnego: na czym polega problem?
 
Podczas tego panelu omówione zostaną główne wyzwania, które zagrażają współczesnemu życiu rodzinnemu.
 
Przez większą część epoki nowożytnej idea, że rodzina w swojej konwencjonalnej formie nuklearnej, która służyła jako fundamentalna instytucja społeczeństwa na Zachodzie, była rzadko kwestionowana. Jednak dzisiaj ta instytucja i związane z nią ideały są często potępiane i opisywane jako przestarzałe, dyskryminujące i opresyjne. Oprócz wrogości wobec "tradycyjnej" rodziny, mówi się o wielu problemach kulturowych stojących na drodze do organicznego i udanego życia rodzinnego: wyzwaniach demograficznych, pogłębiającej się przepaści międzypokoleniowej, kryzysie autorytetu dorosłych i przejęciu systemu edukacji przez postępową propagandę.
 
Wydaje się jednak, że sednem problemu jest brak jasności i pewności co do postępowania w relacjach między rodzicami a dziećmi. Czy rodzicielstwo cieszy się taką samą kulturową walidacją, jak kiedyś? Czy dorośli czują się pewnie w perspektywach założenia rodziny? Dlaczego eksperci i decydenci polityczni wydają się być zdeterminowani, aby wkroczyć w życie rodzinne?
 
Kristína Ballová, specjalistka ds. komunikacji, Federacja Katolickich Stowarzyszeń Rodzin w Europie (FAFCE);
David Quinn, dziennikarz i komentator; felietonista „Sunday Independent", „Irish Catholic";
Patricia Santos, redaktor naczelna, „El Debate".
 
15.45
Przerwa na kawę
 
16.15
Panel 2: Opór wobec kolonizacji życia rodzinnego: jak reagujemy?
 
Na poziomie dyskusji politycznych nie ma końca propozycjom interwencji rządowych w celu wsparcia życia rodzinnego. Niektóre z nich przybierają formę polityki wspierającej pary pragnące mieć dzieci, co jest odpowiedzią na kryzys demograficzny. Niektóre z nich przybierają formę kampanii mających na celu reedukację społeczeństwa na temat znaczenia życia rodzinnego w 21St Stulecie – próba włączenia do głównego nurtu różnych tożsamości płciowych i form rodziny.
 
Być może jednak potrzebny jest szerszy ruch polityczny i kulturowy przeciwko niekończącej się ingerencji w życie rodzinne ze strony wszelkiego rodzaju "ekspertów". Wsparcie dla rodzin jest z pewnością mile widziane, ale gdzie przebiega granica między wspieraniem rodzin a ingerencją w życie prywatne?
 
Paneliści zastanowią się, co powinniśmy zrobić – jako rodzice, krewni lub obywatele – aby ożywić życie rodzinne i zachować istotne cechy rodziny przed jej rozpadem.
 
Margarita de la Pisa Carrión, posłanka do Parlamentu Europejskiego, Vox (ECR);
Kinga Joó, wiceprezes, Krajowe Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych (Węgry);
Rob Lemeire, autor książki „12 zasad rodzicielstwa z autorytetem";
Ashley Frawley, MCC Bruksela.
 
17.45
Przerwa na kawę
 
18.00
Motyw przewodni: Problem socjalizacji
 
Profesor Frank Furedi
Ladislav ilčić, europoseł
 
19.30
Przyjęcie konferencyjne

7 grudnia, 2023
ACE Events, Bruksela
 
WIĘCEJ TUTAJ
 
REJESTRACJA TUTAJ
 
Oprac.: wit
Źródło: brussels.mcc.hu
Zdjęcie: brussels.mcc.hu
 
870 Dzialaj z nami
 
Fixed Bottom Toolbar