Prof. Michał A. Michalski z UAM w Poznaniu, prezes fundacji Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie był gościem Kluczowego Tematu – audycji nadawanej przez Radio Poznań. Naukowiec wyraził swoje opinie na temat skuteczności rządowego programu „Rodzina 500 plus” oraz przerzucania się pomysłami prorodzinnymi w trwającej kampanii wyborczej.
 
870 Dzialaj z nami
 
W rozmowie z red. Łukaszem Kaźmierczakiem, przeprowadzonej 29 marca br. prezes Michał A. Michalski stwierdził, że „Program 50 plus” był strzałem w dziesiątkę, dziś innym partiom trudno jest go przebić”. Za najważniejsze osiągnięcie programu uznał likwidację ubóstwa wśród dzieci.
 
W wyrażonej opinii powiedział, że program ten spowodował ograniczenie spadku dzietności polskich rodzin, który to procez z niepokojem obserwujemy od lat.
 
- Gdyby nie 500 plus ten spadek dzietności, który dziś obserwujemy, który jest efektem procesów zaczętych w latach 80., 90. XX w., ten spadek byłby większy. 500 plus go wyhamowało - powiedział prof. Michał A. Michalski.
 
870 2023 03 29 20
 
Jako przykład godny naśladowania w dziedzinie rozwiązań wpływających na skuteczne rozwiązywanie problemów demograficznych podał Czechy.
 
Naukowiec opowiedział się też za waloryzacja świadczenia 500 zł, z uwagi na obecną inflację. Natomiast pomysły opozycji – 1500 zł tzw. „babciowego”, czyli dodatku dla każdej mamy powracającej na rynek pracy – ocenił jako powielenie istniejącego już programu rządowego – 500 plus i rodzinnego kapitału opiekuńczego.
 
Zauważył też, że zbyt mało jest w mediach tematyki rodzinnej. Zmianę tej sytuacji mają media rozwijane w ramach oprowadzonej przez prof. M. Michalskiego fundacji Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie.
 
- Przyświeca nam to hasło, że rodzina jest zbyt ważna, żeby o niej nie mówić. Dzisiaj chyba najpopularniejszym sposobem mówienia o tym, na czym nam zależy są media. Kolejny ważny pomysł i plan na działanie to budowanie mediów, żeby o rodzinie mówiono w mediach wszelakich. Żeby zbudować kanały, w których będzie można mówić o konkretnych obszarach, czyli np. Polskie Forum Rodziców, portal, który dedykowany jest rodzicom, powstał niedawno portal poszerzający wiedzę o wartości małżeństwa i jednocześnie mówi o zjawisku rozwodu, rozpadu rodziny. Portal Piękna Dziewczyna, dedykowany młodym kobietom, który pokazuje wartość macierzyństwa, rodziny, kobiecości. Najnowsze nasze „dziecko" - portal Być Mężczyzną, dla młodych mężczyzn, prowadzony przez grupę absolwentów naszej Akademii Dziennikarskiej – powiedział prezes M. Michalski na antenie Radia Poznań.
 
Pełen zapis rozmowy znajduje się TUTAJ.
 
Nagranie rozmowy dostępne jest TUTAJ.
 
Oprac.: wit
Źródło: Radio Poznań
Zdjęcia” Radio Poznań
 
870 Dzialaj z nami