Na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpoczęła się dwudniowa konferencja poświęcona rodzinie. III Ogólnopolskiemu Kongresowi „Wychowanie trwa wiecznie” tym razem z przyświeca hasło „Rodzina źródłem dobra”.
 
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Życie, Rzecznik Praw Dziecka oraz Kolegium Jagiellońskie, a Polskie Forum Rodziców objęło patronat medialny nad Kongresem.
 
Otwierając wydarzenie Mikołaj Pawlak – Rzecznik Praw Dziecka, powiedział, że kongres miał odbyć się w kwietniu 2020 roku, ale został przełożony ze względu na pandemię. Fakt, że w rozpoczynającym się dziś wydarzeniu można uczestniczyć w sposób stacjonarny i online – to dodatkowa wartość wynikająca z doświadczenia pandemii.
 
- Rodzina jest źródłem dobra – to dla nas stwierdzenie oczywiste – powiedział Rzecznik Praw Dziecka. - Niedawno przeprowadzono badana, w których pytano, co może być źródłem szczęścia. Odpowiedzi były rożne – otrzymanie nagrody, wygrana w konkursie czy loterii – samochodu, jachtu, pieniędzy. Jednak radość z tych zdarzeń trwała nie dłużej niż rok. Natomiast ci, którzy posiadają rodzinę mają stałe, bezterminowe źródło szczęścia – stwierdził M. Pawlak.
 
870 M Pawkak 2 n 1
 
Podkreślił, że w kongresie bierze udział 30 ekspertów, specjalistów ze swoich dziedzin, przedstawiciele administracji publicznej i organizacji pozarządowych.
 
Rzecznik podziękował Fundacji Życie za zorganizowanie kongresu. Podkreślił, że możliwość stacjonarnego i zdalnego uczestniczenia w wydarzeniu znacznie zwiększyła ilości odbiorców kongresu.
 
M. Pawlak wyraził też nadzieję, że dwa dni obrad okażą się owocne i pozwolą zebrać siły na kolejny rok, zaproponować i wprowadzać nowe rozwiązania.
 
- Rodzina jest źródłem dobra i żadne nagonki tego nie zmienią – stwierdził rzecznik na zakończenie swego wystąpienia.
 
Następnie głos zabrała Barbara Socha – wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. demografii.
 
400 kadr M Socha otw
 
- Dla nas stwierdzenia o ważności i dobru rodziny są oczywiste. Jednak nie jest tak na całym świecie – powiedziała min. B. Socha. – W procesach wychowania i edukacji powinno się tłumaczyć, że piękno i dobro wywodzące się z rodziny jest wyróżnikiem naszej, łacińskiej cywilizacji – dodała.
 
- Szkoła nie powinna rościć sobie prawa do zastępowania rodziny – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w nagraniu skierowanym do uczestników kongresu. – Podstawowy środowiskiem wychowawczym jest dom, a szkoła powinna ten proces wspierać. - Musimy oprzeć edukację na uniwersalnych prawdach, a szukanie solidnych fundamentów dla szkoły to nasz priorytet. Dotyczy to także wzmocnienia wychowawczej roli szkoły – dodał P. Czarnek.
 
600 kadr P Czarnek otw 2022 06 06 16
 
Po tych wystąpieniach rozpoczęły się dyskusje panelowe. Relację z nich przedstawimy w kolejnych relacjach.
 

Organizatorami wydarzenia są: Rzecznik Praw Dziecka, Fundacja Życie, Kolegium Jagiellońskie - Toruńska Szkoła Wyższa, współorganizatorami Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. a partnerami Lasy Państwowe i Związek Dużych Rodzin 3 Plus.

Patronat Honorowy nad Konferencją objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Patronami medialnymi Konferencji są: TVP2, Polska Agencja Prasowa, Sieci, Polskie Forum Rodziców.

870 logotypy 2022 06 06 5

 
autor.: wit
zdjęcia: Elżbieta Lachman, materiały organizatorów