Dekalog Wychowania
Zdjęcie: materiały organizatorów

Dekalog Wychowania

Wychowanie dziecka to proces bardzo trudny i odpowiedzialny. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie jakimi zasadami się kierować, by mieć z dziećmi jak najlepsze relacje i wychować je na wartościowe jednostki. Podczas III Ogólnopolskiego Kongresu „Wychowanie trwa wiecznie - Rodzina źródłem dobra” Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak przedstawił „Dekalog Wychowania”. Jest on owocem poprzednich edycji Konferencji z cyklu „Wychowanie trwa wiecznie”.
 
- Dekalog powstawał przez wiele miesięcy. Będziemy się nim posługiwać w naszych działaniach – powiedział Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak podczas składania symbolicznego podpisu pod tekstem.
 
Pod zasadami zapisanymi w „Dekalogu Wychowania” podpisali się również uczestnicy wydarzenia, m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
 
400 KADR podpis MM 2022 06 07 3
 

Oto pełna treść „Dekalogu Wychowania”:

1. Wychowuj dziecko, opierając się na wartościach, ucząc je okazywania szacunku oraz dostrzegania dobra, piękna, miłości w sobie i w innych.
 
2. Podaruj dziecku jak najwięcej swojego czasu i zaangażowania – bądź z nim, słuchaj i rozmawiaj.

3. Zadbaj o siebie, pielęgnuj swoje więzi rodzinne – dzieci potrzebują kochających się rodziców: mamy i taty.

4. Wspieraj, inspiruj i towarzysz, ale nie wyręczaj – w ten sposób nauczysz swoje dziecko samodzielności.

5. Zapewnij dziecku bezpieczeństwo, zarówno fizyczne, jak i psychiczne – jasno określaj wymagania, granice i zasady, ale przede wszystkim bądź dostępny dla dziecka.
 
500 KADR Dekalog karta 2022 06 06 130

6. Buduj relacje – okazuj uczucia i rozmawiaj o nich, bądź wiarygodny.

7. Daj przykład i bądź autorytetem – niech Twoje słowa mają odzwierciedlenie w czynach, a czyny stanowią dla dziecka inspirację do działania.

8. Daj sobie i dziecku prawo do błędu, unikaj porównywania – niepowodzenia kształtują charakter i uczą mierzenia się z trudnościami.

9. Rozwiązuj konflikty – ich niezrozumienie i unikanie pogarszają relacje. Bądź przy dziecku i odpowiadaj na jego pytania, przepraszaj i wybaczaj.

10. Kochaj bezwarunkowo.

Zapisom zawartym w „Dekalogu Wychowania” poświęcony był panel dyskusyjny „Dekalog wychowania jakiego chcemy i potrzebujemy” z udziałem Darii Michałowskiej – psychoterapeutki i prawnika, Soni Pajgert z Narodowo-Kulturalnego Stowarzyszenia Polaków „Polska Nuta”, dr hab. prof. UAM Michała A. Michalskiego – prezesa Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie, Agaty Arciszewskej – pełnomocnika Wojewody Mazowieckiego oraz Teresy Niewiadomskiej – doradcy rodzinnego.

Podczas trwania Kongresu jego uczestnicy wiele razy nawiązywali do zasad zawartych w przestawionym „Dekalogu Wychowania”, analizując zawarte tam zapisy, a nawet wybierając te najbardziej im odpowiadające.
 

Organizatorzy III Ogólnopolskiego Kongresu „Wychowanie trwa wiecznie - Rodzina źródłem dobra”: Rzecznik Praw Dziecka, Fundacja Życie, Kolegium Jagiellońskie - Toruńska Szkoła Wyższa, współorganizatorzy: Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. partnerzy: Lasy Państwowe i Związek Dużych Rodzin 3 Plus.

Patronat Honorowy nad Konferencją objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Patroni medialni Konferencji: TVP2, Polska Agencja Prasowa, Sieci, Polskie Forum Rodziców.

 

870 logotypy 2022 06 06 5


Oprac.: wit
Źródła: materiały organizatorów, własne
Zdjęcia: materiały organizatorów
Fixed Bottom Toolbar