Powinniśmy budować państwo szczęśliwych rodzin – drugi dzień Kongresu o wychowaniu i rodzinie
Zdjęcie: Elżbieta Lachman

Powinniśmy budować państwo szczęśliwych rodzin – drugi dzień Kongresu o wychowaniu i rodzinie

Dziś drugi dzień III Ogólnopolskiego Kongresu „Wychowanie trwa wiecznie - Rodzina źródłem dobra”, który odbywa się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Spotkania i dyskusje poświęcone są procesom edukacyjnym i wychowawczym oraz dotyczą wpływu rodzin, samorządów, władz państwowych i organizacji pozarządowych na kształtowanie postaw dzieci. Specjaliści rozpatrują m.in. rolę rodzin w kontekście współpracy ze szkołą. Na otwarciu obecni byli Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak oraz Minister Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

Rzecznik Praw Dziecka M. Pawlak, rozpoczynając drugi dzień Kongresu, podkreślił znaczenie organizacji pozarządowych w kształtowaniu dobrego wizerunku rodziny i podejmowaniu wielu działań na rzecz rodzin z dziećmi. 

Czasem trzeba iść pod prąd

400 KADR min MM 2022 06 07 1
W swoim wystąpieniu Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg zwróciła się do obecnych na sali dzieci. Mówiła o potrzebie okazywania swoich uczuć, o wychowywaniu, które nie polega tylko na bezkrytycznym chwaleniu i nagradzaniu dzieci, ale też na zwracaniu uwagi, kiedy postępowanie małego człowieka jest niewłaściwe. Podzieliła się też ze słuchaczami swoimi opiniami na temat postawy życiowej.

- Uczono mnie, że w życiu nie zawsze należy iść z nurtem rzeki, ale czasami trzeba iść pod prąd, samemu wyznaczać sobie cele, które uważa się na istotne. – powiedział min. M. Malag. – Rodzina jest najważniejsza i od rodziny wszystko się zaczyna – dodała.

Przywołała zapisy polskiej konstytucji, które mówią, że rodzina powinna mieć zagwarantowane wsparcie państwa i poczucie stabilizacji.

- Powinniśmy budować państwo szczęśliwych rodzin, a jego fundamenty oprzeć na uniwersalnych wartościach – mówiła M. Maląg.

Programy adekwatne do potrzeb rodzin i dzieci

Minister wspomniała o prowadzonych przez rząd programach prospołecznych i prorodzinnych, zarówno tych funkcjonujących już od kilku lat (m.in. Rodzina 500 plus, wyprawka szkolna, Maluch Plus), jak i najnowszych (m.in. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, dofinansowanie opieki żłobkowej).

Pogratulowała Rzecznikowi Praw Dziecka organizacji kongresu i wyraziła nadzieję, że wnioski z tego spotkania na pewno pomogą, by kolejne programy były adekwatne do potrzeb rodzin i dzieci.

Minister nawiązała też do wojny na Ukrainie i pomocy, jaką okazują polskie rodziny uchodźcom.

- Życzę Państwu, byśmy zdali egzamin z człowieczeństwa. Za to rozliczy nas przyszłość – powiedziała na zakończenie minister M. Malag.

400 KADR podpis MM 2022 06 07 3

Pod koniec wystąpienia Rzecznik Praw dziecka M. Pawlak poprosił min. M. Malag o podpisanie „Dekalogu Wychowania”.

O co pytały dzieci

Następnym punktem Konferencji było spotkania RPD i min. M. Maląg z dziećmi, które zadawały im pytania. Młodzież interesowała się młodymi latami obu urzędników, pytano, jak spędzali wolny czas, jak to się stało, że zostali ministrami i czy ta praca jest łatwa, a nawet – ile mają dzieci i ile zarabiają. 

400 KADR MP MM dieci2 fot EL

Organizatorami wydarzenia są: Rzecznik Praw Dziecka, Fundacja Życie, Kolegium Jagiellońskie - Toruńska Szkoła Wyższa, współorganizatorami Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. a partnerami Lasy Państwowe i Związek Dużych Rodzin 3 Plus.

Patronat Honorowy nad Konferencją objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Patronami medialnymi Konferencji są: TVP2, Polska Agencja Prasowa, Sieci, Polskie Forum Rodziców.

 

870 logotypy 2022 06 06 5

 

 
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM I NAGRANIA Z DYSKUSJI I WARSZTATÓW NA STRONIE ORGANIZATORÓW.

Autor.: wit

Zdjęcia: Elżbieta Lachman, materiały organizatorów

Fixed Bottom Toolbar