Tylko do 2 maja podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Później trzeba będzie składać ewentualną korektę.
 
Tym kanałem rozliczenia z fiskusem - jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa - złożono już ponad 3,8 mln deklaracji.
 

Szybsze zwroty

Jak podkreśla Krajowa Adminisrracja Skarbowa, osoby rozliczające się przez internet szybciej otrzymują zwrot podatku.
 
- Zachęcamy do korzystania z usługi Twój e-PIT. To prosty i wygodny sposób na rozliczenie z urzędem skarbowym oraz szybszy zwrot nadpłaconego podatku. Najstarsza osoba, która złożyła zeznanie za 2021 rok przez Twój e-PIT, miała 110 lat. Najkrótszy czas jaki poświęcono na rozliczenie to zaledwie 32 sekundy. Te przykłady potwierdzają, że nasza usługa jest przyjazna i przeznaczona dla szerokiego grona użytkowników internetu – nie ma wątpliwości szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska. Korzystając ze wspomnianej usługi można również złożyć oświadczenie PIT-OP i zadeklarować przekazanie kwoty 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.
 
I tak, dzięki usłudze AUTO ZWROT nadpłaty do kwoty 5 tys. zł (z większości zeznań PIT-37, złożonych przez usługę Twój e-PIT), zwracane są w ciągu 7 dni. W pozostałych przypadkach zwrot trwa do 45 dni. Czyli i tak znacznie krócej niż w przypadku zeznań papierowych, gdzie musimy się uzbroić nawet w trzymiesięczną cierpliwość.
 
Podatnicy korzystający z usługi złożyli już blisko 3,8 mln formularzy PIT za 2021 rok, w tym: 3,4 mln deklaracji PIT-37, 215 tys. deklaracji PIT-28, 86 tys. deklaracji PIT-38, 67,4 tys. deklaracji PIT-36, 21,3 tys. oświadczeń PIT-OP
 

e-PIT tylko w e-Urzędzie

Dostęp do usługi Twój e-PIT możliwy jest tylko i wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy (LINKpodatki.gov.pl), a logujemy się tam Profilem Zaufanym, e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną i aplikację mObywatel. Ponadto do samej usługi można zalogować się także danymi podatkowymi.
 
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD MATERIAŁEM WIDEO:
 
 

Ważny termin

Jak podaje KAS, do 2 maja 2022 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT.
- Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie posiadanych danych. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet, jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań - czytamy w komunikacie.
 
Czy deklaracje PIT-36 zostaną automatycznie zaakceptowane 2 maja? Nie, ponieważ w zdecydowanej większości wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika. Tym samym po 2 maja podatnik będzie miał podgląd do swojego zeznania i będzie mógł pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru tzw. UPO oraz złożyć stosowną korektę w ramach usługi.
 
CZYTAJ TAKŻE:
 
 e-pit
__________
 
oprac.: kjp
źródło: Krajowa Administracja Skarbowa
zdjęcie: Pixabay