Pomożemy rodzicom wyjaśnić zawiłości podatkowe – mówi Elżbieta Lachman w Radio Poznań
Zdjęcie: archiwum Elżbiety Lachman

Pomożemy rodzicom wyjaśnić zawiłości podatkowe – mówi Elżbieta Lachman w Radio Poznań

Zmiany w systemie podatkowym, które weszły wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu spowodowały sporo zamieszania. Wiele wątpliwości i pytań zgłaszają rodzice. Na portalu Polskiego Forum Rodziców opublikowane zostały pierwsze teksty wyjaśniające wiele podatkowych zawiłości, głównie w odniesieniu do rozliczeń rodziców posiadających dzieci. O tym, a także o wprowadzonych zmianach w systemie podatków opowiada Elżbieta Lachman - redaktor naczelna Polskiego Forum Rodziców w rozmowie z Romanem Wawrzyniakiem z Radia Poznań.
 
- Chcemy uruchomić projekt związany i z Polskim Ładem i z finansami z podatkami „Sekrety rodzinnych finansów”. Wszystko wskazuje na to, że będzie trzeba tłumaczyć, jakimi drogami pójść, aby jak najkorzystniej rozliczać się z fiskusem. – mówi Radiu Poznań redaktor naczelna Polskiego Forum Rodziców Elżbieta Lachman. - Pierwsze artykuły już są, a kolejne będą niebawem.
 
Szefowa Polskiego Forum Rodziców oceniła też niektóre programy wprowadzone w ramach Polskiego Ładu, takie jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, ulga na dzieci, obniżka podatku na żywność i artykuły dziecięce, wyższa kwota wolna od podatku. To zmiany korzystne dla rodzin, stwierdziła.
 
- Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oceniamy bardzo dobrze. Jesteśmy w kontakcie z wieloma rodzicami, którzy przez wiele lat lobbowali o wprowadzenie bonu opiekuńczego (…), który dzisiaj ma kształt kapitału opiekuńczego. – powiedziała Elżbieta Lachman. - Obserwowałam takie rozwiązania głównie w Niemczech (…). Takie narzędzia polityczne prowadzone również w innych krajach europejskich, (…) powodują, że mamy wrażenie sprawiedliwości społecznej – dodała.
 
Pozytywnie odniosła się też do zmniejszenia opodatkowania żywności i innych towarów, poprzez obniżenie stawek VAT.
- Do tej pory rodzice, którzy mieli większą liczbę dzieci na wychowaniu, płacili najwyższe podatki – stwierdziła redaktor Elżbieta Lachman.
 
Według nowych przepisów podatkowych wzrosła też znacznie kwota wolna od podatku.
- Te 85 tysięcy na rodzica zwolnione z opodatkowania to jest bardzo przyzwoita suma – mówi naczelna Polskiego Forum Rodziców, choć dodaje, że nie wszystko jest jeszcze w tej sprawie załatwione. - Ubolewam nad tym, że nie wchodzą w ten obszar umowy o dzieło, są takie kruczki, które wyłączą część rodziców (…) prowadzących działalność gospodarczą. – stwierdza dziennikarka.
 
Pełen tekst rozmowy TUTAJ.
 
Oprac. wit
Źródło: radiopoznan.fm
Zdjęcie: archiwum Elżbiety Lachman
 
Fixed Bottom Toolbar