– Nie planujemy uruchamiać w Polsce ukraińskich szkół. Nie mamy na to środków, nie mamy na to kadr, nie mamy na to możliwości – powiedział na antenie wPolsce.pl Przemysław Czarnek, szef resortu edukacji i nauki.

Wcześniej minister Czarnek poinformował, że od momentu rosyjskiej agresji na Ukrainę do naszego kraju przybyło ok. 700-800 tys. dzieci w wieku szkolnym, z czego 166 tys. trafiło do polskiego systemu oświaty.

Ubyło 1,5 miliona dzieci

Pytany na antenie Polsat News, czy polski system edukacji jest w stanie przyjąć ok. 700 tys. obywateli Ukrainy w wieku szkolnym, którzy po agresji rosyjskiej przekroczyli swoją zachodnia granicę, szef resortu edukacji odparł, że tak.

– Tylko stopniowo i w sposób elastyczny – zastrzegł. – Pamiętajmy, że w polskich szkołach i przedszkolach w ciągu 15 lat ubyło 1,5 miliona dzieci, to pokazuje pewien zakres naszych możliwości – powiedział Czarnek cytowany przez „Rzeczpospolitą”.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD MATERIAŁEM WIDEO:

„Sami nie damy rady”

Na antenie wPolsce.pl szef resortu edukacji poinformował, że MEiN nie planuje uruchamiać w Polsce ukraińskich szkół.

– Nie mamy na to środków, nie mamy na to kadr, nie mamy na to możliwości. Co robimy, to przyjmujemy z otwartym sercem – zastrzegł cytowany przez „Gazetę Prawną”.

Jak zaznaczył, jeśli państwo ukraińskie, poprzez ambasadę ukraińską, chciałoby organizować ukraińskie szkoły w Polsce – to resort edukacji żadnych przeszkód nie widzi.

– Będziemy pomagać tak, jak będziemy mogli. Natomiast my tego sami robić nie będziemy. Przy pomocy społeczności międzynarodowej, UNICEF-u czy innych organizacji jak najbardziej jest to możliwe, środki zewnętrzne na ten cel pewnie można pozyskać, ale systemu ukraińskiego do Polski przenosić nie będziemy – dodał Czarnek.

tablica matematyka

CZYTAJ TAKŻE:

Zasady organizacji oddziałów przygotowawczych w szkołach dla uczniów z Ukrainy

Zwiększamy liczbę dzieci w oddziale przedszkolnym oraz w klasach I-III szkoły podstawowej

Dzieci z Ukrainy w polskich szkołach i przedszkolach

Zasady przyjmowania dzieci z Ukrainy do polskich szkół

__________

oprac.: kjp
źródło: „Rzeczpospolita”, Polsat News, „Gazeta Prawna”
zdjęcie: Pixabay