Rodzina, praca, harmonia – relacja z konferencji Fundacji Mamy i Taty
Zdjęcie: Fundacja Mamy i Taty

Rodzina, praca, harmonia – relacja z konferencji Fundacji Mamy i Taty

O problemach i rozwiązaniach dotyczących zdrowej równowagi pomiędzy pracą, a życiem rodzinnym pisaliśmy na naszych łamach wielokrotnie. Tematyce „work-life-balance” oraz problemom małżeństw poświęcona była konferencja, która odbyła się 15 września w Warszawie.
 

Podsumowanie wieloletniego projektu

 
470 KADR razem 2022 09 16 5
 
Wydarzenie pod hasłem „Harmonia życia zawodowego i rodzinnego, a bezpieczeństwo i rozwój dzieci" zorganizowane zostało przez Fundację Mamy i Taty. Wzięli w nim udział eksperci m.in. psycholog i terapeutka Sabina Zalewska oraz nauczyciel, wychowawca i ekspert rodzinny Janusz Wardak.
 
Gości i publiczność powitał Marek Grabowski, prezes Fundacji Mamy i Taty. Następnie odbyła się konferencja prasowa prowadzona przez panią Monikę Hilewicz, dyrektor generalną Fundacji Mamy i Taty. Jak poinformowała M. Hilewicz konferencja stanowi podsumowanie projektu prowadzonego przez Fundację.
 

Kursy i podręcznik dla narzeczonych i młodych małżeństw

 
470 KADR M Grabowski 2022 09 16 11
 
- Projekt trwał trzy lata i składał się z dwóch integralnych, powiązanych ze sobą części – powiedział prezes Grabowski. – Pierwsza część dotyczyła kursu i podręcznika dla narzeczonych i młodych małżeństw, a druga obszaru „work-life-balance”.
 
Od 2019 r. nad realizacją projektu pracował zespół ekspertów. W 2020 r. powstała testowa wersja podręcznika przebadana w badaniach społecznych. W tym samym czasie zespół złożony z prawników i ekspertów z innych dziedzin analizował wybrane obszary z zagadnień dotyczących „work-life-balance”.
 
W 2020 Fundacja uruchomiła pilotażowe bezpłatne kursy małżeńskie, w których udział wzięło 300 osób. Przygotowała też podręcznik „Nowy rozdział”, który trafił nieodpłatnie do zainteresowanych. O podręczniku informowaliśmy w tekście „Książka >>Nowy Rozdział<<, czyli próba zatrzymania fali rozwodów”.
 
- Zarówno kursy jak i podręcznik poddaliśmy ocenie odbiorców i z otrzymanych opinii wynika, że zostały one ocenione bardzo dobrze – powiedział prezes M. Grabowski.


Rodzice nie znają pojęcia, ale intuicyjnie zauważają zbieżność

 
470 KADR wykres 2022 09 16 7
 
Sam temat zależności pracy i życia codziennego w rodzinach jest, według M. Grabowskiego, posiada bardzo duży potencjał rozwojowy. Według przeprowadzonych badań, aż 65 proc. osób nigdy nie zetknęło się z pojęciem „work-life-balance”. Natomiast zapytani o wpływ równowagi pomiędzy pracą a życiem zawodowym na zachowania ryzykowne i przestępcze dzieci, aż 42 proc. ankietowanych zdecydowanie zauważa taką zależność, a 38 proc. raczej przychyla się do tej opinii.

Podobne wyniki uzyskano pytając o wpływ równowagi pomiędzy pracą a życiem zawodowym i rodzinnym na ochronę dzieci przed zachowaniami ryzykownymi i przestępczymi ze strony dorosłych.

Ta wiedza służy nie tylko rodzicom, ale też i pracodawcom, którzy zaznaczają, że pracownicy o ustabilizowanym życiu prywatnym, posiadający rodziny, stanowią najbardziej stabilne ogniwo wielu firm.
 
Pełen zapis wydarzenia znajduje się TUTAJ.
 
CZYTAJ TAKŻE:
 
 
Oprac.: wit
Źródło: Fundacja Mamy i Taty
Zdjęcia: Fundacja Mamy i Taty
 
Fixed Bottom Toolbar