Profesorowie Jean M. Twenge i Manfred Spitzer gośćmi specjalnymi Międzynarodowej Konferencji „Uwaga! Smartfon”
Zdjęcia: Fundacja Projekt PL, Biuro Organizatora Konferencji „Uwaga! Smartfon"

Profesorowie Jean M. Twenge i Manfred Spitzer gośćmi specjalnymi Międzynarodowej Konferencji „Uwaga! Smartfon”

Już 10 maja w Krakowie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja „Uwaga! Smartfon” poświęcona zagrożeniom związanym z nadużywaniem smartfonów przez dzieci i młodzież. Wśród zaproszonych gości zagranicznych znalazły się takie osobistości jak prof. Jean M. Twenge i prof. dr Manfred Spitzer.
 

Eksperci z kraju i zagranicy

Konferencja „Uwaga! Smartfon” to wydarzenie, w którym udział wezmą eksperci i popularyzatorzy wiedzy o cyfrowych zagrożeniach z całego świata. Swoje wykłady wygłoszą też goście specjalni wydarzenia: Jean M. Twenge - profesor psychologii na Uniwersytecie Stanowym w San Diego oraz prof. dr. Manfred Spitzer - psychiatra i badacz mózgu pracujący na styku umysłu i mózgu w obszarach neuronauki poznawczej i społecznej.
 
Warto przybliżyć sylwetki obojga naukowców.
 
870 plakat US goscie spec
 
Jean Marie Twenge (ur. 1971) – jest amerykańskim profesorem psychologii na Uniwersytecie Stanowym w San Diego, autorką książek i artykułów naukowych oraz konsultantem. Zajmuje się badaniem różnic pokoleniowych w postawach zawodowych – w tym wartością pracy, celami życiowymi, szybkością rozwoju, zachowaniami seksualnymi i zaangażowaniem religijnym.
 
W swojej bestsellerowej książce „iGen: Dlaczego dzisiejsze dzieci z doskonałymi kontaktami dorastają mniej zbuntowane, bardziej tolerancyjne, mniej szczęśliwe – i całkowicie nieprzygotowane na dorosłość i co to oznacza dla reszty z nas?, zwyczaje i wartości Amerykanów urodzonych w latach 1995–2012” twierdzi, że to pokolenie jest pierwszym, które osiągnęło wiek dojrzały po upowszechnieniu się smartfonów . Twenge określa tę generację jako „iGeneration” (znaną również jako Generacja Z ). Chociaż twierdzi, że istnieją pewne pozytywne trendy tej sytuacji, to wyraża silne obawy, że to pokolenie jest izolowane przez technologię. Argumentuje, że smartfony są najbardziej prawdopodobną przyczyną nagłego wzrostu problemów ze zdrowiem psychicznym wśród nastolatków po 2012 r.
 
Znana jest również z książek „Generation Me” (2006, aktualizacja 2014) i „The Narcissism Epidemic” (2009, napisaną wspólnie z W. Keithem Campbellem).
 
Prof. dr Manfred Spitzer (ur. 1958) – jest niemieckim neurobiologiem, psychiatrą i pisarzem. Zajmuje się badaniami mózgu, pracującym na styku umysłu i mózgu w obszarach neuronauki poznawczej i społecznej. Jest autorem książek „Cyfrowa demencja”, „Epidemia smartfonów”, „Jak uczy się mózg”, które popularyzują neuronaukę.

Ma bardzo krytyczne zdanie na temat smartfonów, które uważa za doprowadzające dzieci i młodzież do chorób, uzależnień i ogólnego „ogłupienia”. Twierdzi, że korzystanie z tych urządzeń i technologii powinno być dozwolone dopiero po osiągnięciu pełnoletności (18 lat), a wcześniej możliwe jedynie pod nadzorem osób starszych.
 
870 Uwaga smartfon 1200x628
 

Zwrócić uwagę i uświadomić zagrożenia

Celem konferencji “Uwaga! Smartfon” jest zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa wiążące się z nadużywaniem smartfonów przez najmłodsze pokolenie i młodzież szkolną oraz zaproponowanie alternatywnych form spędzania przez nich wolnego czasu.
 
Założeniem wydarzenia jest uświadomienie wagi problemu oraz dotarcie do szerokiego grona odbiorców.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Projekt PL, a jednym z partnerów Fundacja Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie. Polskie Forum Rodziców jest patronem medialnym wydarzenia.
 
Szczegółową informację o konferencji oraz jej program podajemy TUTAJ.
 
CZYTAJ TAKŻE:
Oprac.: wit
Źródło: Fundacja Projekt PL, Biuro Organizatora Konferencji „Uwaga! Smartfon", en.wikipedia.org
Zdjęcia: Fundacja Projekt PL, Biuro Organizatora Konferencji „Uwaga! Smartfon"
Fixed Bottom Toolbar