Cyfrowy i wirtualny świat stał się na dobre naszą codziennością, zarówno z dobrymi jak i groźnymi zjawiskami jakie mu towarzyszą. Rozwój cyfrowych technologii komunikacyjnych gwałtownie przyspieszył w okresie pandemii, dając wiele praktycznych narzędzi do zarządzonej w tym czasie pracy i nauki zdalnej.
 

Technologia, która uzależnia

 Jednak zjawisko to wpłynęło negatywnie na szeroką rzeszę dzieci i młodzieży, które na skutek izolacji i ograniczenia bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami popadły w coraz większe uzależnienie od tych nowoczesnych technologii i urządzeń. Nie do końca jeszcze ukształtowane organizmy dzieci nie radzą sobie z ich opanowaniem, młodzi ludzie popadają w depresje, stany lękowe, niepokój i rozdrażnienie, a problemy psychiczne prowadzą do zaburzeń zdrowotnych i ciężkich chorób.
 

Skąd czerpać wiedzę na temat pomocy swojemu dziecku?

 Rodzice niejednokrotnie nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, są bezkrytyczni bądź nie posiadają odpowiedniej wiedzy i sposobów, jak pomóc dziecku w sytuacji uzależnienia.
 
Z pomocą przychodzi poradnik stworzony przez Fundację Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii we współpracy z Fundacją Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie, którego już trzecie, zmienione, uzupełnione i uaktualnione wydanie trafia do społeczności rodziców zarówno w formie cyfrowej, jak i drukowanej.
 

Do kogo jest adresowany poradnik „Dzieci w wirtualnej sieci” i co zawiera?

 Poradnik opublikowany w formie broszury jest adresowany do rodziców dzieci w wieku 7-9 lat. Ukazuje zagrożenia oraz wyposaża rodziców w niezbędną wiedzę i rozwiązania pomocne w wychowaniu dziecka oraz uczenia go właściwego korzystania z urządzeń elektronicznych.
 
- Jest ona szczególnie aktualna w czasie, gdy dzieci mają za sobą dwa lata nauki przez Internet. Był to niestety również czas, gdy dzieci – bez kontroli rodziców – miały dostęp do szkodliwych treści znajdujących się w sieci. W konsekwencji, dzieci poprzez zetknięcie się z destrukcyjnymi treściami płynącymi z wirtualnego świata mają później olbrzymie trudności w relacjach z rodzicami czy rówieśnikami, a także doświadczają problemów z rozwojem osobowym – informują autorki poradnika psycholog Bogna Białecka i trenerka profilaktyki zdrowia psychicznego oraz dziennikarka Aleksandra Gil.
 
Poradnik uświadamia dorosłym, że korzystanie z wirtualnego świata i jego technicznych nowinek, takich jak smartfony, bez zasad i kontroli ze strony dorosłych może prowadzić do szkód w dziecięcej psychice i zaburzać rozwój emocjonalny. Dzieci niejednokrotnie stykają się z agresją w sieci, upokarzaniem, przejawami chamstwa oraz mają łatwy dostęp do szkodliwych, nieadekwatnych do ich wrażliwości i rozwoju emocjonalnego treści – w tym pornografii, zachęt do hazardu czy gier komputerowych pełnych wulgaryzmów i przemocy.
 
Oparte na najnowszych badaniach naukowych dane i analizy zawarte w poradniku „Dzieci w wirtualnej sieci” oraz podane tam sposoby rozpoznania i rozwiązania wielu problemów dają wiedzę i doskonałe narzędzia rodzicom, którzy stykają się u swoich dzieci z problemem uzależnienia od cyfrowych technologii.
 
Właśnie ukazało się drukiem trzecie wydanie poradnika, który MOŻNA również POBRAĆ TUTAJ w wersji cyfrowej.
 
870 Dzieci w wirt OKL CALA
 

Poradniki powstały dzięki darczyńcom

 Poradniki „Dzieci w wirtualnej sieci” oraz najnowszy ,,Nastolatki w wirtualnym tunelu” powstały i zostały wydrukowane w nakładzie 400 tys. egz. dzięki darczyńcom Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii.
 
Dane do przelewu tradycyjnego:
Fundacja Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii
ul. Konarskiego 6/4 61-114 Poznań
Nr konta bankowego fundacji: 38 1090 1476 0000 0001 1625 0228
Możesz nas wesprzeć także 1% KRS: 0000386395

„Dzieci w wirtualnej sieci. Jak chronić dziecko przed zagrożeniami cyfrowego świata?”
Autorki: Bogna Białecka (psycholog) i Aleksandra Maria Gil (dziennikarka)
Wydawca: Fundacja Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii (FEZiP), ul. Konarskiego 6/4 • 61-114 Poznań
Wydanie III, uzupełnione 2022

W sprawie otrzymania wersji papierowej poradnika można się kontaktować dzwoniąc pod nr tel.: +48 511 514 224, lub pisząc na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

O autorkach:
Bogna Białecka (psycholog) i Aleksandra Maria Gil (trenerka profilaktyki zdrowia psychicznego) są autorkami książek i artykułów o tematyce psychologicznej, społecznej i wychowawczej. Są członkiniami Grupy Roboczej ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Internecie przy Ministerstwie Cyfryzacji oraz Wielkopolskiego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży przy Wojewodzie Wielkopolskim. Tworzą raporty i kampanie poświęcone zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Bogna Białecka jest prezesem Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii.
 

O poradniku pisaliśmy wcześniej w tekstach:

 

CZYTAJ TAKŻE:

 
Oprac.: wit
Źródło: Fundacja Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii
Zdjęcie: Fundacja Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii