Już 10 maja w Krakowie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja “Uwaga! Smartfon” poświęcona zagrożeniom związanym z nadużywaniem smartfonów przez dzieci i młodzież. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Projekt PL, a jednym z partnerów Fundacja Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie. Polskie Forum Rodziców jest patronem medialnym wydarzenia.
 

Niebezpieczeństwa nie zawsze uświadomione

Celem konferencji jest zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa wiążące się z nadużywaniem smartfonów przez najmłodsze pokolenie i młodzież szkolną oraz zaproponowanie alternatywnych form spędzania przez nich wolnego czasu.

– Organizowana w Krakowie konferencja jest pierwszym z szeroko zakrojonych działań, które mają na celu rozpowszechnienie wiedzy o problemie nadużywania smartfonów przez dzieci i młodzież. Trzeba działać, aby pomóc młodemu pokoleniu świadomie i wartościowo korzystać z urządzeń mobilnych. Liczymy, że Kraków stanie się prekursorem zmian, które zwiększają świadomość społeczną w tym temacie – mówi Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa.
 
Założeniem wydarzenia jest uświadomienie wagi problemu oraz dotarcie do szerokiego grona odbiorców.
 
870 Zych fot poz– Smartfon stał się dla nas wszystkich zarówno ogromnym dobrodziejstwem, jak i przekleństwem. My dorośli nie wyobrażamy sobie życia bez tych małych urządzeń, które pomagają nam w kontakcie z bliskimi, ułatwiają pracę, pozwalają bezbłędnie trafić do celu, załatwić sprawę w urzędzie czy też zrobić szybkie zakupy online. Z drugiej strony, te same urządzenia powodują, że marnujemy masę czasu na niepotrzebne przeglądanie mediów społecznościowych i nieustanne sprawdzanie śmieciowych informacji. W dodatku to między innymi za ich przyczyną nie potrafimy oderwać się od pracy wiele godzin po jej zakończeniu, nawet gdy jesteśmy już we własnym domu. Jednak my dorośli jesteśmy w dużo lepszej sytuacji niż nasze dzieci. Potrafimy zdać sobie sprawę z problemu, chociaż przyznaję, że to nie jest łatwe, ale nasze dzieci bez naszej pomocy tego nie zrobią. Niekontrolowane nadużywanie smartfonów i innych urządzeń ekranowych, czyli tabletów i urządzeń z dostępem do Internetu, przez dzieci i młodzież jest już dzisiaj ogromnym problemem zdrowotnym i społecznym, a wkrótce stanie się także poważnym problemem gospodarczym. Na konferencji chcemy rozmawiać o skali zagrożenia, ale nie po to, by narzekać, ale żeby szukać nowych rozwiązań i sposobów na to, jak skuteczniej pomagać naszym dzieciom cieszyć się pełnią życia – mówi Adam Zych, Prezes Fundacji Projekt PL (na zdjęciu powyżej).
 

Autorytety z kraju i zagranicy gośćmi konferencji

Konferencja „Uwaga! Smartfon” to wydarzenie, w którym udział wezmą eksperci i popularyzatorzy wiedzy o cyfrowych zagrożeniach z całego świata. Swoje wykłady wygłoszą też goście specjalni wydarzenia: Jean M. Twenge - profesor psychologii na Uniwersytecie Stanowym w San Diego, autorka światowego bestselleru „iGen: Dlaczego dzisiejsze dzieci z doskonałymi kontaktami dorastają mniej zbuntowane, bardziej tolerancyjne, mniej szczęśliwe – i całkowicie nieprzygotowane na dorosłość”, a także prof. dr. Manfred Spitzer - psychiatra i badacz mózgu pracujący na styku umysłu i mózgu w obszarach neuronauki poznawczej i społecznej, autor książek „Cyfrowa demencja”, „Epidemia smartfonów”, „Jak uczy się mózg”, popularyzujących neuronaukę.
 
870 plakat US goscie spec

W pięciu panelach dyskusyjnych poświęconych m.in. wpływowi technologii na społeczeństwo i stosunki międzyludzkie, rodzicielstwo, edukację szkolną, psychikę młodego pokolenia i sposób pracy w przyszłości, głos zabiorą m.in.: Andrzej Kulig - Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej i Komunalnej, Jadwiga Emilewicz - Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Gospodarki Zeroemisyjnej i Europejskiego Zielonego Ładu wchodząca w skład Komisji Zdrowia oraz Komisji Gospodarki i Rozwoju, Janusz Cieszyński - Sekretarz stanu ds. cyfryzacji i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, Justyna Orłowska - Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech i Szef Centrum GovTech, Michał Kot - Dyrektor Instytutu Pokolenia, Łukasz Cichocki - Kierownik Kliniki Psychiatrii Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego oraz Ośrodka Edukacji, Badań i Rozwoju Szpitala im. J. Babińskiego w Krakowie, Tomasz Lewandowski - dr nauk prawnych i adwokat, Tomasz Solecki - psychoterapeuta uzależnień i doktor w dziedzinie nauk społecznych poświęconych aktywności młodzieży w cyberprzestrzeni, Bogna Białecka - psycholog i prezes Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii, Anna Rywczyńska - Kierownik Zespołu Edukacji Cyfrowej w NASK oraz Koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet, Janusz Morbitzer - prof. nadzw. Akademii WSB, dr. hab. Michał A. Michalski - Prezes Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie, ekspert Polskiego Forum Rodziców, członek Rady Rodziny przy MRiPS i inni.
 
870 logo Projekt PLOrganizatorem wydarzenia jest Fundacja Projekt PL zajmująca się społecznymi i rodzinnymi aspektami życia gospodarczego. Konferencja odbędzie się we wtorek 10 maja o godz. 9:00 w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie przy ul. Marii Konopnickiej 17. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Szczegóły i rejestracja są dostępne na stronie www.uwagasmartfon.pl.
 
870 Uwaga smartfon 1200x628


Poniżej szczegółowy program wydarzenia.
 

Konferencja UWAGA! SMARTFON
10 maja 2022 Centrum Konferencyjne ICE w Krakowie

Program:

8.30 Rejestracja uczestników
9.00 Otwarcie konferencji
9.15 Sesja online - prof. Jean M. Twenge

10.15 I Sesja panelowa. Debaty eksperckie:

Społeczeństwo & Relacje
Jak technologia wpływa na społeczeństwo i stosunki międzyludzkie? Czy buduje, czy osłabia kapitał społeczny?

Rodzicielstwo & Bezpieczeństwo
Czy smartfony ułatwiają, czy utrudniają rodzicielstwo? Jak bardzo kwestie bezpieczeństwa wpływają na proliferację smartfonów?

11.15 II Sesja panelowa. Debaty eksperckie:

Szkoła
Czy technologia pomaga, czy przeszkadza? Jakie rozwiązania powinny stosować szkoły, aby radzić sobie z nadużywaniem elektroniki i rozproszeniami, które one generują?

Wychowanie & Uzależnienia
Jakie problemy psychiczne, relacyjne mają dzieci i młodzież ze względu na nadużywanie urządzeń „ekranowych”? Jak im zaradzać?

12.00 Przerwa lunchowa

13.15 Wykład: prof. Manfred Spitzer

14.45 III Sesja panelowa. Debata ekspercka:

Rynek pracy
Czy wpływ technologii na psychikę, nawyki i styl życia młodego pokolenia będzie wymagał zmian w sposobie pracy?

15.45 Zakończenie
 
870 plakat US dol
CZYTAJ TAKŻE:
 


Oprac.: wit
Źródło: Fundacja Projekt PL, Biuro Organizatora Konferencji „Uwaga! Smartfon"
Zdjęcia: Fundacja Projekt PL, Biuro Organizatora Konferencji „Uwaga! Smartfon"