Podatki

Preferencje podatkowe dla obywateli Ukrainy

W ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy, w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, którą podpisał prezydent Andrzej Duda, znalazły się również rozwiązania podatkowe przygotowane przez Ministerstwo Finansów. Jakie?

Jak wskazuje wiceminister finansów Artur Soboń, ustawa wprowadza korzystne rozwiązania podatkowe dla obywateli Ukrainy, jak i dla osób i firm, które pomagają ofiarom skutków działań wojennych.

– Na mocy nowych przepisów, podatku dochodowego nie zapłacą zarówno otrzymujący pomoc obywatele Ukrainy, jak i polscy podatnicy, którzy w zamian za taką pomoc dostaną od rządu świadczenia pieniężne. Pomoc – i to zarówno ta już udzielona, jak i dopiero udzielana – będzie też rozliczana w podatkowych kosztach firm – wylicza.

Jak zaznacza wiceszef resortu finansów, wprowadzone rozwiązania rozszerzają obowiązujące preferencje, z których pomagający również szeroko korzystają, a jedną z nich jest możliwość odliczania darowizn przekazywanych na działalność pożytku publicznego.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD MATERIAŁEM WIDEO:

{source}<iframe width="731" height="411" src="https://www.youtube.com/embed/bcJTBYg_l7Y" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>{/source}

– Taką działalność prowadzą organizacje pozarządowe (NGO), którymi są zarówno Organizacje Pożytku Publicznego (OPP), jak i niemające takiego statusu fundacje i stowarzyszenia. Preferencja podatkowa dotyczy darowizn przekazywanych na rzecz takich organizacji działających na terenie UE i EOG – podkreśla wiceminister Soboń.

Według ustaleń międzyresortowych, przekazaną takim organizacjom wartość darowizny odlicza się od podstawy opodatkowania, którą jest kwota dochodu, a w przypadku osób fizycznych (PIT) odliczenie może wynieść maksymalnie do 6 proc. dochodu. W przypadku firm (CIT) – do 10 proc. dochodu. Jak dopowiada przedstawiciel resortu finansów, odliczeniu od podstawy opodatkowania podlegają również darowizny przekazane na cele krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi.

Pomagamy Ukrainie

W SKRÓCIE:

Zwolnienie z PIT dla otrzymujących pomoc

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy zwolniła z podatku dochodowego od osób fizycznych pomoc humanitarną otrzymaną w okresie od 24 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. przez podatników będących obywatelami Ukrainy, którzy w tym okresie przybyli do Polski z terytorium Ukrainy. Preferencja dotyczy świadczeń uzyskiwanych od osób fizycznych i firm. Na podstawie wcześniejszych przepisów ustawy o PIT zwolniona z podatku jest również pomoc otrzymywana od organizacji pozarządowych. Dzięki tym rozwiązaniom obywatele Ukrainy, którym nieodpłatnie udostępnione zostaną np. mieszkania, czy zapewnione wyżywienie, albo sfinansowane zostanie leczenie nie będą płacić podatku PIT.

Zwolnienie również dla pomagających Polaków

Zwolnione z podatku dochodowego będą również świadczenia pieniężne od rządu dla tych podatników, którzy udzielają pomocy uchodźcom. Chodzi o osoby i firmy, które przyjmą pod swój dach uchodźców wojennych z Ukrainy i będą otrzymywać od państwa dodatkowe środki na każdego uchodźcę. Dzięki preferencji podatkowej otrzymywane świadczenia będą wolne zarówno od PIT, jak i  CIT.

Podatkowe koszty dla firm

Ustawa wprowadziła również korzystne rozwiązania dla firm, które niosą pomoc dla Ukrainy za pośrednictwem organizacji, do których zaliczone zostały:
* organizacje pozarządowe (również z Ukrainy),
* jednostki samorządu terytorialnego,
* Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych,
* podmioty wykonujące działalność leczniczą oraz z zakresu ratownictwa medycznego na terytorium Polski i Ukrainy.

Preferencja polega na możliwości ujęcia wydatków na tę pomoc w kosztach podatkowych (zarówno w PIT, jak i w CIT). Kosztem uzyskania przychodów będą wydatki na wytworzenie lub cena nabycia rzeczy i praw przekazanych w ramach pomocy, jak również koszty poniesione z tytułu nieodpłatnych świadczeń (np. darmowej pomocy medycznej). Preferencja będzie obowiązywała od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r.

Darowizny bez zmian

Obywatele Ukrainy nie muszą płacić podatku od darowizn, o ile wartość  nabytych rzeczy lub praw majątkowych od jednej osoby, czy organizacji nie przekroczy 4 902 zł na osobę w ciągu 5 lat.

CZYTAJ TAKŻE:

Ulga dla rodzin 4+ w pytaniach i odpowiedziach

Podatki. Ulga na dziecko w pytaniach i odpowiedziach. Sprawdź!

Czy podatki rodziców będą zależeć od ilości dzieci? - tajemnicza zapowiedź minister rodziny

__________

oprac.: kjp
źródło: Ministerstwo Finansów
zdjęcie: Pixabay

Fixed Bottom Toolbar