Już ponad 4,2 mln dzieci objętych jest programem 500+ w nowym okresie rozliczeniowym. Od 1 lutego rodzice złożyli ponad 2,6 mln wniosków. Wnioski można składać tylko drogą elektroniczną – na platformie PUE ZUS, poprzez portal Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej lub za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej.

Jak przypomina resort rodziny i polityki społecznej, program ma charakter powszechny i przysługuje na każde dziecko w wieku do 18 roku życia, bez względu na dochody rodziców i liczbę dzieci w rodzinie. Dotychczas w ramach trwającego od kwietnia 2016 roku programu Rodzina 500+ rodzice otrzymali już ponad 177,9 mld zł.  Świadczenie przysługuje na ok. 6,6 mln dzieci.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Terminy przyznawania świadczeń

  • Jeżeli rodzic złoży wniosek na okres 2022/2023 w terminie do 30 kwietnia 2022 r., to przyznanie świadczenie świadczenia wychowawczego oraz jego wypłata za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca tego roku.
  • Dla wniosków złożonych w okresie od 1 maja do 31 maja 2022 r., ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec i lipiec nastąpi nie później niż do 31 lipca bieżącego roku.
  • Natomiast, rodzice, którzy złożą wniosek na nowy okres świadczeniowy po 30 czerwca 2022 r., świadczenia wychowawcze będą przysługiwały od miesiąca złożenia wniosku.
500 plus
 
CZYTAJ TAKŻE:
 

__________

oprac.: kjp
źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
zdjęcie: Pixabay