Wnioski o 500 plus – na co szczególnie zwrócić uwagę przy ich wypełnianiu i składaniu
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com

Wnioski o 500 plus – na co szczególnie zwrócić uwagę przy ich wypełnianiu i składaniu

O tym, że wnioski o wypłatę świadczenia z programu ,,Rodzina 500 plus” można już składać od 1 lutego informowaliśmy kilkakrotnie. Warto jednak przypomnieć rodzicom najważniejsze sprawy, o których powinni pamiętać podczas wypełniania i składania wniosków na to świadczenie, by uniknąć błędów i poprawiania wniosku, ewentualnie opóźnień w otrzymaniu pieniędzy z tego programu.
 

Podstawowymi zmianami jakie wprowadzono do programu w tym roku są:

1. Przejęcie jego obsługi przez ZUS (poprzednio sprawą zajmowały się samorządy);
2. Możliwość składanie wniosków jedynie elektronicznie (ale w wypadku, gdy nie posiadamy dostępu do Internetu wniosek można złożyć korzystając z komputera i pomocy pracowników w placówkach ZUS);
3. Pieniądze będą wypłacane wyłącznie w formie bezgotówkowej - na konto bankowe rodzica (oczywiście należy pamiętać o podaniu numeru konta we wniosku).
 

Wnioski online należy składać za pośrednictwem:

- portalu Empatia (należącego do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej);
- Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS;
- bankowości elektronicznej.
 

Wypłata świadczenia zależna od terminu złożenia wniosku

Obecny okres świadczenia kończy się 31 maja br., a kolejny rozpoczyna się 1 czerwca 2022 r. i trwa do 31 maja 2023 r. Przy wypełnianiu wniosku należy pamiętać, by wpisać datę 1 czerwca 2022 r. jako początek nowego okresu świadczenia.
 
Aby zachować ciągłość wypłacania pieniędzy z programu „Rodzina 500 plus”  wniosek należy złożyć nie później niż 30 kwietnia 2022 r. Wypłata pierwszego świadczenia w nowym okresie nastąpi w takim przypadku do 30 czerwca 2022 r.
 
- Dla wniosków złożonych po tym terminie ustalenie prawa do wypłaty tego świadczenia rodzinnego nastąpi w ciągu maksymalnie 90 dni – informuje ministerstwo rodziny.
 
By nie narazić się na utratę świadczenia za jakikolwiek miesiąc, wniosek należy złożyć najpóźniej 30 czerwca 2022 r. – wtedy otrzymamy pieniądze za poprzednie miesiące w formie wyrównania, co prawda z opóźnieniem, ale nie stracimy żadnej z wypłat. 
 
Jeśli nie złożymy wniosku do tej daty – stracimy kolejne miesiące świadczenia, w zależności od długości opóźnienia złożenia wniosku. Świadczenie otrzymamy wtedy od miesiąca, w którym złożymy wniosek.
 
Do dziś w ramach programu „Rodzina 500 plus” złożono prawie milion (965,3 tys.) wniosków, którymi objęto 1,55 mln dzieci.
 
Oprac.: wit
Źródło: kobieta.interia.pl., gov.pl
Zdjęcie: Pixabay.com 
Fixed Bottom Toolbar