Wzrost cen
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com

Drożyzna trwa w cieniu wojny na Ukrainie

Monitoring blisko 30 tys. cen detalicznych wykazał, że w lutym w sklepach było drożej średnio o 10 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r., a na 12 analizowanych kategorii aż 10 podrożało, a tylko 2 potaniały. Więcej płacimy też za materiały budowlane. To potężny cios w budżety domowe rodzin.

Spożywcze w górę

– Z zebranych danych wynika, że w lutym br. najbardziej podrożały rok do roku produkty tłuszczowe, bo aż o 66,9 proc. Szczególnie widoczne jest to w przypadku oleju, który zdrożał o 90,2 proc. – czytamy na portalu Businessinsider. – Na drugim miejscu zestawienia obejmującego największe podwyżki w skali roku znajduje się mięso – 25,2 proc. Ceny wołowiny poszły w górę o 34,8 proc., a drobiu – o 26,1 proc. Z kolei wieprzowina podrożała o 6,4 proc. Trzecią pozycję w zestawieniu zajmuje nabiał – wzrost o 15,3 proc. – wylicza portal.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD MATERIAŁEM WIDEO:

{source}<iframe width="731" height="411" src="https://www.youtube.com/embed/blSMmh_x4Zs" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>{/source}

Materiały budowlane w górę

W lutym 2022 roku ceny materiałów budowlanych – jak alarmuje portal MuratorPlus – były wyższe średnio o 27% niż rok wcześniej, a rekord cenowy biją izolacje termiczne – są droższe o 72%.

Czy ceny materiałów budowlanych dalej będą drożeć? – Wszystko na to wskazuje. A przyczyną wzrostu cen materiałów budowlanych są wysokie ceny samych surowców, rekordowe ceny energii, a także presja płacowa ze strony pracowników. Nie bez znaczenie pozostają również koszty transformacji klimatycznej. Eksperci mówią także o prawdopodobnym wyhamowaniu inwestycji budowlanych z powodu wysokich stóp procentowych i inflacji. Do tego wszystkiego dochodzi wojna na Ukrainie – analizują eksperci MuratorPlus.

wzrost cen żywności

Co z inflacją?

Analitycy ING Banku Śląskiego – jak zauważa dziennik „Fakt” – spodziewają się inflacji powyżej 10 proc. już w marcu 2022. – Eksperci zwrócili uwagę, że wybuch wojny spowodował presję na wzrost cen surowców, w tym energetycznych i żywnościowych. Nowe czynniki ryzyka związane z wojną na Ukrainie, które będą w ich opinii windować w górę przede wszystkim ceny żywności i energii, całkowicie zniwelują spadek inflacji wynikający z tzw. tarcz antyinflacyjnych. Zakładając wydłużenie tarczy do końca roku, należy się spodziewać średniego wzrostu cen w 2022 r. o około 10 proc. – czytamy w serwisie wydawnictwa.

CZYTAJ TAKŻE:

W jakich sklepach ceny wzrosły najbardziej? Gdzie kupować najtaniej?

Ulga dla rodzin 4+ w pytaniach i odpowiedziach

Czy podatki rodziców będą zależeć od ilości dzieci? - tajemnicza zapowiedź minister rodziny

__________

oprac.: kjp
źródło: MuratorPlus, dziennik "Fakt", portal Businessinsider
zdjęcie: Pixabay

Fixed Bottom Toolbar