Uczniowie-wolontariusze pomogli akcji „Mama z Mamą” pod patronatem Polskiego Forum Rodziców
Zdjęcie: Witold Tkaczyk

Uczniowie-wolontariusze pomogli akcji „Mama z Mamą” pod patronatem Polskiego Forum Rodziców

Ponad 700 woreczków z pomocą dla mam i dzieci ukraińskich przygotowali w środę organizatorzy akcji „Mama z Mamą” wsparci przez uczniów-wolontariuszy ze szkoły podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Lusówku oraz ich rodziców.
 

Przygotowali 715 woreczków z niezbędnymi artykułami

Zgromadzeni w pomieszczeniach magazynowych jednej z firm w Tarnowie Podgórnym uczniowie segregowali towary, umieszczali je w woreczkach i oznaczali. Przez trzy popołudniowo-wieczorne godziny przygotowali 715 woreczków z kompletem niezbędnych rzeczy.
 
Nad całością pracy czuwała pani Paulina Kurkowska, pomysłodawczyni i koordynatorka akcji pomocowej „Mama z Mamą”.
 
500 kadr istr IMG 20220316 170728728
 
Na początku poinformowała wolontariuszy o sytuacji panującej na Ukrainie, trwającej tam wojnie i ucieczce ludności za granicę – głównie do Polski. Powiedziała, że uchodźcami są głównie mamy z dziećmi, którym brakuje podstawowych produktów do życia.
 
- Uciekinierzy marzną, czekając na przekroczenie granicy, a małe dzieci często się gubią – mówiła Paulina Kurkowska.
 

Kompletowanie w „ciągu technologicznym”

Następnie poinstruowała młodzież i dorosłych w jaki sposób kompletować produkty do umieszczania w woreczkach. Każdy wolontariusz lub grupa wolontariuszy została przydzielona do konkretnych artykułów, znajdujących się w zbiorczych opakowaniach.
 
500 kadr nalepki IMG 20220316 171148297
 
Jedna w dziewczyn oznaczała woreczki nalepkami z nazwą i logo akcji, a kolejne osoby, pracując pojedynczo lub w niewielkich zespołach, umieszczały w nich artykuły higieniczne, kosmetyczne, żywnościowe i papiernicze, wśród nich specjalne opaski - rodzaj banderolek przypominających zegarek na rękę, na których można zapisać dane dziecka i kontakt, co pomoże odnaleźć dziecko w przypadku, gdyby się zagubiło.
 
W tak przygotowanym i zorganizowanym „ciągu technologicznym” udało się w czasie trzech godzin skompletować produkty w 715 woreczkach.
 
500 kadr Gabi IMG 20220316 171002214
 

Transport wyruszył na granicę

Akcja „Mama z Mamą” została zorganizowana przy współpracy z Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, która to organizacja przekazała część materiałów higienicznych oraz zorganizowała transport. Wczoraj wieczorem przygotowane przez wolontariuszy woreczki zostały wydane z magazynu do ciężarówki Caritasu, która ruszyła ku granicy polsko-ukraińskiej. Tam transport zostanie przejęty przez stronę ukraińską.
 
500 kadr okno IMG 20220316 171341042
 
Akcja ma dopomóc kobietom z dziećmi, które znajdują się na polsko-ukraińskich przejściach granicznych, uciekając z ogarniętej wojną Ukrainy. Brakuje im podstawowych artykułów higienicznych, medycznych, papierniczych. Dzieci, które podczas oczekiwania na przekroczenie granicy bawią się ze sobą lub oddalają się od swych rodziców, w tłumie często się gubią.
 
Produkty, które znalazły się w woreczkach, w tym opaski, ofiarowali sponsorzy akcji (m. in. firmy Herlitz, Asgard, lokalna apteka, darczyńcy prywatni).
 
Na stronie internetowej akcji ,,Mama z mamą” (https://mamazmama.pl/) znaleźć można podstawowe informacje o idei prowadzonych działań i sposobach pomocy.
 
Polskie Forum Rodziców objęło akcję ,,Mama z Mamą” patronatem medialnym.
 
500 kadr Baltur IMG 20220316 171443211 HDR
 
O akcji pisaliśmy wcześniej:
 
 
 
kadr 870 mama z mamą logo Obszar roboczy 1 OK
 
Oprac.: wit
Źródło: informacje własne
Zdjęcia: Witold Tkaczyk
Fixed Bottom Toolbar