Drugi transport pomocy Ukrainkom rusza dzisiaj - akcja „Mama z Mamą” pod patronatem Polskiego Forum Rodziców
Zdjęcie: Witold Tkaczyk

Drugi transport pomocy Ukrainkom rusza dzisiaj - akcja „Mama z Mamą” pod patronatem Polskiego Forum Rodziców

- Drugi transport z naszymi worko-plecakami, wypełnionymi artykułami pierwszej potrzeby dla ukraińskich mam i dzieci zmierzających do Polski, jest w drodze na Ukrainę - poinformowała nas Paulina Kurkowska, pomysłodawczyni i koordynatorka akcji pomocowej „Mama z Mamą”.
 

Zdążyć z transportem na czas

Pomocą w transporcie na stronę ukraińską wspierają nas Caritas Piła i Caritas Koszalin, Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Transport w większej części został odebrany samodzielnie przez pilski Caritas, jednak ze względu na ilość, która zaskoczyła wszystkich, część musiała być nadana paletami do Koszalina. Stamtąd worko-plecaki trafią bezpośrednio na Ukrainę, w ręce mam z małymi dziećmi.
 
870 kadr wor nalep IMG 20220316 171132654
 

Akcja trwa – dołączyli uczniowie

Akcja się rozwija. Do tej pory wolontariusze akcji „Mama z Mamą” uszyli i spakowali ponad 1000 worko-plecaków.
 
– Codziennie do naszego magazynu przysyłane są kolejne dziesiątki, a czasami setki nowo uszytych worków od mam z całej Polski. – mówi Agnieszka Walczak, koordynatorka szyjących mam. - Ekipa naszych szyjących wolontariuszy liczy już ponad 150 kobiet. Takiego tempa nikt się nie spodziewał, dlatego tym bardziej cieszy nas wsparcie uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Lusówku oraz ich nauczycieli i rodziców, którzy w ciągu 3 godzin zapakowali nam rekordową ilość ponad 700 plecaków. – dodaje.
 
Worki wypełniane są artykułami pochodzącymi od darczyńców. Są to osoby prywatne, ale też firmy, m.in. Herlitz, Siband i Asgard, które przysłały nam art. piśmiennicze, banderole na rączki dzieci, latarki i foliowe płaszcze przeciwdeszczowe. Do pomocy w pakowaniu, włączyli się starsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Lusówku wraz z rodzicami.
 
- Nadal jednak mamy niedobory kalorycznych produktów żywnościowych, takich jak kabanosy, batony energetyczne, shoty mleczne ze smoczkami dla dzieci czy musy owocowe w tubkach. Szukamy również sponsora ratunkowych koców termicznych i rękawiczek, żeby zabezpieczyć mamy i dzieci przed zimnem – dodaje Paulina Kurkowska. Każdego, kto chciałby wesprzeć akcję dostarczając wymienione produkty, zapraszamy do kontaktu.
 

Po co ta akcja i co jest w woreczkach?

Akcja „Mama z Mamą” ma pomóc kobietom z małymi dziećmi, które idą w kierunku polsko-ukraińskich przejść granicznych, uciekając z ogarniętej wojną Ukrainy. Bardzo często kończy im się paliwo, więc porzucają samochody i idą w zimnie pieszo. Malutkie dzieci mają już pierwsze odmrożenia. Mamy często nie mają przy sobie zapasowych pieluszek i wystarczających ilości jedzenia. Brakuje im podstawowych artykułów spożywczych, higienicznych i możliwości ogrzania się, a dzieci, które podczas oczekiwania na przekroczenie granicy bawią się ze sobą, często się gubią.

Wobec tego w woreczkach, uszytych specjalnie na tę okazję przez wolontariuszki, znalazły się specjalne opaski, rodzaj banderoli przypominających zegarek na rękę, na których można zapisać dane dziecka i kontakt do rodzica, co pomoże w przypadku zagubienia się dziecka. Opaski ofiarował jeden ze sponsorów akcji, firma Siband.
 
Cała akcja jest organizowana we współpracy z Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz brytyjskich darczyńców z Fundacji McArtur Agriculture i White Eagle Club, którzy dostarczają artykuły higieniczne i część artykułów spożywczych dla dzieci.

Środki medyczne ofiarowały lokalne apteki. Pomoc okazały też osoby bliskie organizatorce akcji, znajomi i rodziny, które podarowały zarówno produkty, jak i pieniądze na ich zakup. Akcja nie byłaby możliwa również dzięki dwóm firmom z Tarnowa Podgórnego – Baltur i Jakon, które oddały do dyspozycji akcji ,,Mama z Mamą” swoje magazyny wraz z obsługą.
 
600 kadr IMG 20220316 170532441
 
Akcję stanowi w tej chwili ponad 200 wolontariuszy, choć utworzona została zaledwie…3 marca!
 
Na stronie internetowej akcji ,,Mama z Mamą” (https://mamazmama.pl/) znaleźć można podstawowe informacje o idei prowadzonych działań i sposobach pomocy.
 
Polskie Forum Rodziców objęło akcję ,,Mama z Mamą” patronatem medialnym.
 
O akcji pisaliśmy wcześniej:
 
 
kadr 870 mama z mamą logo Obszar roboczy 1 OK
 
Oprac.: wit
Źródło: informacje własne
Zdjęcia: Witold Tkaczyk
 
Fixed Bottom Toolbar