Ruszyła akcja pomocy Ukrainkom „Mama z Mamą” pod patronatem Polskiego Forum Rodziców
Zdjęcie: Elżbieta Lachman

Ruszyła akcja pomocy Ukrainkom „Mama z Mamą” pod patronatem Polskiego Forum Rodziców

Do Polski trafiło już milion uchodźców wojennych z Ukrainy. Pomoc dla obywateli Ukrainy potrzebna jest zarówno w Polsce, jak i na terenach objętych wojną. Władze państwowe, instytucje, organizacje i osoby prywatne angażują się w różnego rodzaju działania mające na celu zapewnienie uchodźcom żywności, odzieży, transportu i dachu nad głową. Większość uciekinierów to matki z dziećmi - mężczyźni walczą z rosyjskim najeźdźcą.
 

Na czym polega akcja ,,Mama z Mamą”?

 
W całym kraju Polacy angażują się do pomocy uciekinierom. Z inicjatywą pomocową wystąpiła też pani Paulina Kurkowska, organizując ze grupą znajomych akcję „Mama z Mamą”, którą Polskie Forum Rodziców objęło patronatem medialnym.
 
Akcja ma na celu pomoc mamom i dzieciom ukraińskim przekraczającym granicę polsko-ukraińską. Działania polegają na przygotowaniu specjalnych worków A4 z wyposażeniem dla matek z dziećmi.
 
- Szyjemy worki wielkości A4, a do środka wkładamy pieluszki, mini butelki mleka dla dzieci, kabanosy, batony energetyczne, czekoladę, wyciskane desery z ryżem, małe latarki, koce z folii termicznej, kremy na odparzenia, ogrzewacze do rąk, mały sok, małą maskotkę. Organizujemy te produkty od darczyńców – firm i osób prywatnych – mówi organizatorka akcji.
 
870 273785179 570325984668377 654531319335573075 n

Pierwsze worki już uszyte

Szycie pierwszej partii worków odbyło się w sobotę w podpoznańskim Lusówku w pomieszczeniach parafii św. Rity. Do akcji zgłosiło się ponad 20 kobiet i dziewcząt. Niektóre przyszły ze swoimi dziećmi. Te działania koordynowała pani Agnieszka Walczak z Tarnowa Podgórnego w województwie wielkopolskim.
Jak poinformowała nas pomysłodawczyni i organizatorka akcji, jest wiele przypadków, kiedy podczas ucieczki, szczególnie na granicy, dzieci gubią swoich rodziców i opiekunów. Czekając w kolejce do przejścia granicznego bawią się, oddalają.
 
- Dlatego otrzymaliśmy od sponsora specjalistyczne opaski dla dzieci, rodzaj banderolek przypominających zegarek na rękę, na których można zapisać dane dziecka i kontakt – mówi Paulina Kurkowska.
 
870 274905712 333491658793882 6972913216636042196 n
 

Transport pojedzie na granicę

Transport z workami ma wyjechać w najbliższy piątek, 11 marca, na granicę polsko-ukraińską i tam zostanie przejęty przez stronę ukraińską. Jest on organizowany we współpracy z Caritas Polska.
 
Pani Paulina Kurkowska jest obecnie w trakcie rejestracji fundacji „Mama z Mamą”. Ma ona pomagać w procesie integracji społecznej i aktywizacji zawodowej kobiet, przede wszystkim matek. Natomiast akcja pomocy matkom i ich dzieciom czekającym w kolejkach po stronie ukraińskiej jest włączona dzięki życzliwości ks. dyrektora Tomasza Rody w działania Caritas Archidiecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.
 

Fundacja modyfikuje priorytety

- Rozpoczęłam prace nad organizacją fundacji dwa miesiące przed tym, zanim wybuchła wojna na Ukrainie. Postanowiłam nieco zmodyfikować typ działania i nakierować je na pomoc ukraińskim mamom i dzieciom uciekającym z terenu objętego wojną – powiedziała nam Paulina Kurkowska.
 
Materiały dotyczące akcji ,,Mama z mamą” i dane do kontaktu znajdują się na stronie internetowej www.mamazmama.pl. Wkrótce ,,Mama z Mamą” trafi również na portale społecznościowe.
 
Będziemy o tym informować na bieżąco na naszym portalu.
kadr 870 mama z mamą logo Obszar roboczy 1
Oprac.: wit
Źródło: informacje własne
Zdjęcia: Elżbieta Lachman
Fixed Bottom Toolbar