O zakończeniu konsultacji społecznych w sprawie zmian podatkowych informuje Ministerstwo Finansów. - Do zaproponowanych przez MF rozwiązań takich jak: 12 proc. PIT na skali, likwidacja nieprzewidywalnej i skomplikowanej tzw. ulgi dla klasy średniej, możliwość odliczania składki zdrowotnej i szerokiego katalogu preferencji prorodzinnych doszły nowe rozwiązania. Wśród nich jest m.in. możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania za 2022 r. przez przedsiębiorców, ujednolicenie terminów na rozliczenie PIT, uszczelnienie ulgi na zabytki dla remontów.

Co znalazło się w projekcie ustawy:

* wyższa kwota wolna (30 tys. zł) i wyższego progu podatkowego (120 tys. zł).
* obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc.
* rezygnacja z tzw. ulgi dla klasy średniej, przy zagwarantowaniu że zmiana będzie dla podatników korzystna lub neutralna.
* limitowane odliczenie zapłaconych składek zdrowotnych od podstawy opodatkowania przez przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej.
* likwidacja podwójnego systemu obliczania zaliczek za 2022 r.
* uchylenie tzw. abolicji podatkowej.
* przesunięcie terminu obowiązywania JPK PIT i CIT.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Zmiany po konsultacjach:

* możliwość wyboru rozliczenia na skali podatkowej przez tych przedsiębiorców, którzy na początku roku wybrali podatek liniowy lub ryczałt. Przedsiębiorcy na podatku liniowym będą mogli się na to zdecydować ex post, czyli po zakończeniu roku podatkowego. Natomiast ryczałtowcy po zakończeniu roku lub w trakcie roku podatkowego, do 22 sierpnia 2022 r. W tym drugim przypadku będą płacić PIT na zasadach ogólnych za pół roku podatkowego. W ten sposób realizujemy postulat biznesu, doradców podatkowych i księgowych.
* ujednolicenie terminu dla wszystkich rozliczeń rocznych w PIT – do 30 kwietnia.
* rezygnacja ze zmian w PIT-0 dla seniorów. W tym zakresie uwzględniliśmy postulaty strony społecznej, która chciała by z ulgi mogli korzystać nie tylko ci, którzy nigdy nie pobierali emerytury, ale również ci, którzy zrezygnowali z jej pobierania.
* pozostała ulga na zabytki. Z tym, że będzie ona obowiązywała wyłącznie na remonty, ale już nie na zakup. Dojdzie też warunek formalny – z ulgi korzystać będzie można po zatwierdzeniu remontu przez konserwatora zabytków.
* przesunięto na 1 stycznia 2023 r. możliwość korzystania z kwoty wolnej przy zaliczkach u maksymalnie trzech płatników.
* wykreślono obowiązek wystąpienia w terminie do 15 czerwca 2022 r. do podatników o aktualizację PIT czy informowania podatnika przed pierwszą wypłatą o możliwości złożenia oświadczeń i wniosków mających wpływ na obliczenie zaliczki.
* oświadczenia i wnioski mające wpływ na obliczenie zaliczki będą w jednym wzorze formularza PIT-2.

podatki

CZYTAJ TAŻE:

Ulga dla rodzin 4+ w pytaniach i odpowiedziach

Podatki. Ulga na dziecko w pytaniach i odpowiedziach. Sprawdź!

Czy podatki rodziców będą zależeć od ilości dzieci? - tajemnicza zapowiedź minister rodziny

__________

oprac.: kjp
źródło: Ministerstwo Finansów
zdjęcie: Pixabay