O tworzenie w polskich szkołach oddziałów przygotowawczych dla dzieci z Ukrainy zaapelował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Szef resortu edukacji przebywał z wizytą w Zespole Szkół w podkarpackim Bojanowie. Na briefingu prasowym po wcześniejszym spotkaniu z dyrektorem szkoły, samorządowcami, a także z polskimi i ukraińskimi uczniami, mówił m.in. o dzieciach z domu dziecka ze zbombardowanego Mariupola, że mieszkają w okolicy i korzystają z pomocy w tutejszym oddziale przygotowawczym.

– Rzeczywiście widać, że dzieci, które znajdują się w swoim środowisku, ale jednocześnie integrują się z dziećmi polskimi, są radosne. (...) Jesteśmy w tych szkołach, żeby mówić i polskim dzieciom, i ukraińskim, że tu mogą czuć się bezpiecznie – przekonywał w Bojanowie minister Czarnek.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Zaapelował jednocześnie o tworzenie takich oddziałów przygotowawczych.

– Raz jeszcze powtarzam – oddziały przygotowawcze to jest ten rodzaj przyjmowania, czy ten model przyjmowania dzieci ukraińskich do polskich szkół, który pozwoli z jednej strony zaopiekować się nimi na najwyższym możliwym poziomie, a z drugiej strony spowoduje, że nie będziemy utrudniać edukacji polskim dzieciom w polskich szkołach poprzez zbyt dużą liczbę dzieci w poszczególnych klasach – zachęcał.

minister Czarnek

CZYTAJ TAKŻE:

Zasady organizacji oddziałów przygotowawczych w szkołach dla uczniów z Ukrainy

Dzieci z Ukrainy w polskich szkołach i przedszkolach

Rodziny z Ukrainy – dla dzieci szkoła, dla dorosłych praca, dla wszystkich opieka zdrowotna i świadczenia socjalne

__________

oprac.: kjp
źródło: PAP, PortalSamorzadowy
zdjęcie: Ministerstwo Edukacji i Nauki