10 maja odbędzie się w Krakowie międzynarodowa konferencja organizowana przez Fundację Projekt PL pod hasłem „UWAGA! Smartfon”. Fundacja Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie jest partnerem konferencji, a Polskie Forum Rodziców objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.
 
870 uwaga smartfon napis
 

Zagrożenia dzieci i młodzieży wynikające z nadużywania nowych technologii

Wydarzenie skoncentruje się na zagrożeniach związanych z nadużywaniem smartfonów przez dzieci i młodzież szkolną oraz zaproponowaniu alternatywnych form spędzania przez nich czasu wolnego.
 
Dotychczasowe badania na temat korzystania z urządzeń elektronicznych oraz z Internetu przez dzieci i młodzież wskazują, że ok 40 proc. nastolatków zauważa u siebie objawy uzależnienia od Internetu i nowoczesnych urządzeń cyfrowych, a rodzice nie uczą swoich dzieci odpowiedzialnego korzystania z tych technicznych nowinek (np. raporty „Młodzi Cyfrowi” i „Etat w sieci. Młodzież a ekrany w czasie pandemii”).
 
Specjaliści twierdzą, że nadużywanie urządzeń ekranowych (m. in. smartfonów, laptopów, tabletów i in.) bądź ich niekontrolowane wykorzystywanie przez dzieci oraz młodzież prowadzi do zaburzeń uwagi, koncentracji, bezsenności, krótkowzroczności, otyłości, a nawet do uzależnień behawioralnych. Ilość czasu spędzanego przez dzieci i młodzież przed ekranami systematycznie rośnie, a tendencje tą pogłębił czas pandemii i nauka zdalna. W efekcie wśród uczniów dochodzi coraz częściej do problemów z zachowaniem i funkcjonowaniem w środowisku rówieśniczym.
 
870 uwaga smartfon wykres Dymek
 

Eksperci uczestniczący w konferencji

W konferencji wezmą udział specjaliści z kraju i zagranicy, m.in. Jean Twenge (online) i Manfred Spitzer (fizycznie), Swoją obecność potwierdzili też - Bogna Białecka, dr Łukasz Cichocki, Jadwiga Emilewicz, dr Krzysztof Mazur, dr hab. Michał Michalski, Anna Rywczyńska (NASK) oraz dr Roman Solecki.
 
Obecni będą również przedstawiciele Fundacji KGHM, Departamentu ds. Społecznych Miasta Krakowa, nauczyciele, pedagodzy i rodzice.
 

Ramowy program konferencji:

 9.00 – otwarcie, powitanie gości
 9.15 – sesja online prof. Jean Twenge
10.15 – I sesja panelowa (dwie sesje równocześnie w dwóch salach)
11.15 – II sesja panelowa
12.00 – przerwa lunchowa
13.15 – występ na żywo prof. Manfreda Spitzera; po wykładzie pytania od publiczności
14.45 – III sesja panelowa
16.00 – zakończenie konferencji
 

W ramach konferencji podjęte zostaną następujące tematy:

- Relacje – jak technologia wpływa na stosunki w społeczeństwie i życiu gospodarczym (kapitał społeczny)
- Rodzicielstwo – czy technologia wpływa w różnym stopniu na inne style rodzicielstwa, wpływ „helicopter parenting” na problemy z nadużywaniem ekranów przez dzieci
- Uzależnienia – jakie problemy mają dzieci i młodzież, jak im zaradzać
- Szkoła – czy technologia pomaga, czy przeszkadza? Jakie rozwiązania powinny stosować szkoły, aby radzić sobie z nadużywaniem elektroniki i rozproszeniami, które one generują
- Wychowanie – jak oderwać dzieci od smartfonów? Free Range Kids, sport, książki, gry planszowe itd.
- Uwaga! Smartfon – ogólny panel o zagrożeniach, rozwiązaniach z gościem specjalnym (po angielsku)
 
Miejscem konferencji będzie ICE Kraków Congress Centre. Planowany jest udział 300 osób, a dodatkowe 1000 ma uczestniczyć w transmisji na żywo za pośrednictwem Internetu.
 
Partnerami wydarzenia organizowanego przez Fundację Projekt PL są: Miasto Kraków, NASK, Fundacja KGHM Polska Miedź oraz Fundacja Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie.
 

O Fundacji Projekt PL i projekcie „UWAGA! Smartfon”

 
logo
 
Fundacja Projekt PL zajmuje się społecznymi i rodzinnymi aspektami życia gospodarczego. To wspólnota skupiająca ludzi wrażliwych na stosunki społeczne panujące w Polsce i chcących aktywnie angażować się na rzecz ich zmiany.
 
uwaga smartfon wykres Zych fot poz
 
Pomysłodawcą projektu „UWAGA! Smartfon” jest dr Adam Zych - Prezes Zarządu Fundacji Projekt PL (na zdjęciu).
 
O ubiegłorocznej konferencji Fundacji Projekt PL pisaliśmy TUTAJ oraz TUTAJ.
 
CZYTAJ TAKŻE:
 
 
Na zdjęciu: I Międzynarodowa Konferencja ,,Projekt Rodzina”, której tematem były „Rozwiązania prorodzinne w czasach powszechnej cyfryzacji" zorganizowana przez Fundację Projekt PL 17 maja 2021 r.
 
Oprac.: wit
Źródło: Fundacja Projekt PL
Zdjęcia: Fundacja Projekt PL