Jeśli rozliczasz się na formularzach PIT-37 i PIT-38 oraz na formularzach PIT-28 i PIT-36, od 15 lutego (do 2 maja) możesz korzystać z usługi „Twój e-PIT”. Jest tam także dostępne oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego, czyli PIT-OP. W dalszej części materiału odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

729x308

Ponad połowa deklaracji elektronicznie

Tego rodzaju udogodnienia Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa udostępniają Polakom już po raz czwarty.

– Twój e-PIT to jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji, w tym administracji skarbowej. Z roku na rok cieszy się ona coraz większą popularnością i bije rekordy – podkreśla szef KAS Magdalena Rzeczkowska. – W 2020 r. blisko połowa z 18,3 mln elektronicznych deklaracji została złożona przez Twój e-PIT. W 2021 r. elektronicznie zostało złożonych 19,6 mln PIT-ów, z czego ponad połowa tj. 10 mln PIT-ów przez usługę Twój e-PIT, w tym 4,3 mln to automatycznie zaakceptowane zeznania PIT-37 i PIT-38 – dodaje.

Jak to działa?

Usługa „Twój e-PIT” działa przez całą dobę i można z niej korzystać na dowolnym urządzeniu (wystarczy podłączenie do internetu).

Aby z niej skorzystać, wystarczy zalogować się do e-Urzędu Skarbowego oraz wybrać usługę „Twój e-PIT”. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie (lub zmiana) swoich danych i wysłanie deklaracji (usługa uwzględnia formularze: PIT-37, PIT-38 oraz PIT-28 i PIT-36).

Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów, w zeznaniu przygotowanym przez Krajową Administrację Skarbową uwzględnionych jest szereg informacji takich jak dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy, ulga na dzieci, zwolnienia z PIT dla osób do 26 roku życia.

– Co ważne, nawet jeśli podatnik nie złoży zeznania, to 2 maja br. Krajowa Administracja Skarbowa zaakceptuje zeznanie PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie podsiadanych danych. Dzięki usłudze Twój e-PIT, zeznanie roczne zawsze będzie złożone w terminie – przypomina szef KAS.

Co ważne, wszyscy, którzy rozliczą się elektronicznie, w tym przez usługę Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku w skróconym czasie do 45 dni.

Problemy na starcie

W pierwszym dniu składania deklaracji nie obyło się jednak bez problemów i nie wszyscy zainteresowani mogli bez przeszkód uzyskać dostęp do swoich PIT-ów. Ministerstwo Finansów przekazało właśnie w komunikacie, że "dzisiaj u niektórych użytkowników usługi Twój e-PIT mogą występować przejściowe utrudnienia w działaniu usługi".

ministerstwo komunikat

POD MATERIAŁEM WIDEO ODPOWIEDZI NA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

Jakie obowiązują terminy?

Do 2 maja 2022 r. (30 kwietnia to sobota) podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie podsiadanych danych. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Zeznanie PIT-28 za 2021 r. można składać w usłudze Twój e-PIT do 28 lutego 2022 r. Zeznanie PIT-36 za ubiegły rok do 2 maja 2022 r. Zeznania te nie zostaną automatycznie zaakceptowane 2 maja, ponieważ w zdecydowanej większości wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika. Po 2 maja podatnik będzie miał podgląd do swojego zeznania i będzie mógł pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru tzw. UPO. Będzie mógł też złożyć korektę w ramach usługi.

Jak korzystać z usługi Twój e-PIT?

Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl. Zalogowanie do e-Urzędu Skarbowego (e-US) Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną i aplikację mObywatel, umożliwia korzystanie z usługi Twój e-PIT i innych usług udostępnianych w serwisie e-Urząd Skarbowy. Dodatkowo do samej usługi będzie można zalogować się także danymi podatkowymi podając: PESEL (albo NIP i datę urodzenia); kwotę przychodu z rozliczenia za 2020 r.; kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2021 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy) którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2020 r.

Podatnicy, którzy otrzymali informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2020 r. nie rozliczali się samodzielnie, powinni podać kwotę do zapłaty z PIT-40A.

Kolejna kwestia: ulgi i 1% OPP

Podatnik korzystający z usługi może uzupełnić zeznanie przygotowane dla niego przez KAS i uwzględnić przysługujące mu odliczenia np. darowizny, w tym te związane z COVID-19, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na Internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych. Przez Twój e-PIT można też zadeklarować przekazanie 1% swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego. Po raz pierwszy mogą rozliczyć się wspólnie małżonkowie, którzy w 2021 r. prowadzili działalność gospodarczą na ryczałcie lub podatku liniowym, ale nie osiągnęli przychodów, nie ponieśli kosztów i nie mieli odliczeń z tego tytułu.

Jak wygląda płatność podatku?

W usłudze Twój e-PIT podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, będą mieli wskazany swój mikrorachunek podatkowy tak, by wygodnie dokonać płatności online. W przypadku, gdy zeznanie z którego wynika podatek do zapłaty zostanie zaakceptowane automatycznie, urząd skarbowy w terminie miesiąca od dnia upływu terminu płatności tego podatku, wyśle podatnikowi informację o kwocie podatku do zapłaty.

Co ze zwrotem podatku?

Z kolei zwrot nadpłaty podatku potrwa do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy.

Jak działa platforma E-Urząd Skarbowy?

Na początku zeszłego roku wystartował internetowy e-Urząd Skarbowy (e-US) na podatki.gov.pl. Usługi udostępniane w serwisie są dostosowywane do potrzeb różnych grup użytkowników tak, aby maksymalnie ułatwić im rozliczenia podatkowe i załatwianie spraw w KAS. Korzystanie z e-US to oszczędność czasu, bezpieczeństwo, wygodne płatności i łatwy dostęp do informacji. Projekt jest budowany etapami do września 2022 r. e-Urząd Skarbowy jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa. e-US jest chętnie wykorzystywany przez klientów, a jego popularność stale rośnie. Zalogowano się do niego ok. 52,9 mln razy. Złożono ponad 73,8 tys. pism ogólnych, a ZAW-NR ponad 18,2 tys. razy. Dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w e-US dostępne jest również zgłoszenie aktualizacyjne ZAP-3. Dotychczas z tego rozwiązania skorzystano ponad 64,7 tys. razy. Ponadto w e-US klienci KAS mają dostęp m.in. do wykazu mandatów karnych – z tej możliwości skorzystali już ok. 2,3 mln razy. Mogą również realizować płatności online do organów podatkowych i zobaczyć historię wpłat.

oprac.: kjp
źródło: Ministerstwo Finansów
zdjęcie: Pixabay

Uwaga! Podatkowa pułapka na rodziców!

Więcej informacji o podatkach znajdziesz w naszych "SEKRETACH RODZINNYCH FINANSÓW"

729x308 1