Uwaga! Podatkowa pułapka na rodziców!

Uwaga! Podatkowa pułapka na rodziców!

Rodziny 4+, zamiast zyskać na nowej uldze, mogą dopłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych podatku, gdy jedno z dorosłych dzieci zarobi niewiele ponad 3 tys. zł – cytuje poniedziałkową „Rzeczpospolitą” portal bankier.pl.

Jak pisze cytowana „Rz”, Polski Ład wprowadza kilka nowych ulg, które pozwolą znacznie zaoszczędzić na PIT, na których skorzystają m.in. rodzice z czwórką dzieci, którzy mogą zarabiać bez podatku nawet do 231 tys. zł rocznie, czyli takowy zapłacą dopiero od kwoty, którą osiągną po przekroczeniu tego progu.

Ale, uwaga. Rodzice mogą jednak łatwo stracić prawo do wspomnianej ulgi. Wystarczy tylko, że jedno z dzieci jest pełnoletnie i uzyska dochód przekraczający 3.089 zł rocznie.

– Wówczas – jeśli rodzice skorzystają ze zwolnienia w trakcie roku – po jego zakończeniu grozi im duża dopłata. W zależności od tego, jakie uzyskali dochody, będą musieli zwrócić fiskusowi kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych – podaje „Rzeczpospolita”.

Jak działa PIT-0 dla dużych rodzin? Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, to rozwiązanie dla wszystkich rodziców, którzy wychowują co najmniej 4 dzieci – niezależnie od tego czy są zatrudnieni na etacie, czy są przedsiębiorcami, czy wychowują dzieci razem, czy są samotnymi  rodzicami.

– Każdy rodzic co najmniej czwórki dzieci, którego przychód wynosi do 85.528 zł, nie będzie płacić PIT. Przy wyższych zarobkach podatek będzie płacony dopiero od nadwyżki ponad tę kwotę. Rodzice, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych (według skali podatkowej), dzięki reformie Polskiego Ładu też będą korzystać z 30 tys. zł kwoty wolnej. Oznacza to, że rodzic, który rozlicza się na zasadach ogólnych, nie będzie płacić PIT co najmniej do kwoty 115 528 zł. Przy wspólnym rozliczeniu małżonków kwota bez PIT wynosić będzie 231 056 zł – czytamy.

oprac.: kjp
źródło: bankier.pl, "Rzeczpospolita", gov.pl
zdjęcie: pixabay.com

Fixed Bottom Toolbar