Powiedz mi dokąd warto iść – w Luboniu dyskutowano o rodzicielskich kompetencjach
Zdjęcie: Fundacja „Siewca”

Powiedz mi dokąd warto iść – w Luboniu dyskutowano o rodzicielskich kompetencjach

25 marca (sobota) w Katolickiej Szkole Podstawowej nr 6 w Luboniu (Szkole Siewcy) odbył I Ogólnopolski Kongres „Wiara. Edukacja. Wychowanie”. Wiodącym tematem spotkania było wzmacnianie kompetencji rodzicielskich. Polskie Forum Rodziców objęło patronat medialny nad wydarzeniem.
 
870 Dzialaj z nami


Rodzic nieustannym towarzyszem dziecka

Jak powiedzieli organizatorzy - Fundacja „Siewca” im. bł. Edmunda Bojanowskiego – Kongres przypadł akurat w Dzień Świętości Życia. To właśnie dobrze wykształcone kompetencje rodzicielskie są prostszą drogą do świętości życia naszych dzieci, w czasie, gdy zaczynają poznawać świat, a potem dojrzewać – podkreślają.
 
870 2023 03 27 1

Wydarzenie skierowano głównie do rodziców i nauczycieli, a temat kompetencji rodzicielskich był hasłem przewodnim Kongresu. Organizatorzy pokazali spojrzenie na ten problem zarówno z punktu widzenia rodziców, jak również specjalistów od wychowania, w tym nauczycieli.


Szkoła zrodzona z marzeń

Podczas otwarcia Kongresu zwrócono uwagę, że będzie to rozmowa publiczności z „mądrymi ludźmi”, że będzie to bardzo dobrze spędzony czas.

Uczestników Konferencji powitał prezes Fundacji „Siewca” i dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej nr 6 w Luboniu Mateusz Mikołajczak. Gospodarz spotkania przedstawił historię i cele działalności Fundacji „Siewca”, do których należy przede wszystkim wzmacnianie edukacji katolickiej w Polsce.
 
870 2023 03 27 2
 
Efektem prowadzonych od 2014 r. działań jest właśnie wybudowana w Luboniu katolicka i publiczna szkoła, która działalność rozpoczęła trzy lata temu. W planach fundacja ma stworzenie ośrodka rekolekcyjnego.


Życie z nosem w ekranie

Jako pierwszy wystąpiła Magdalena Jasińska, fotograf i twórczyni internetowa, która od 9 lat tworzy miejsce w sieci pod nazwą „Mamine skarby”, a od kilku lat rozwija swoja markę w oparciu o współpracę z firmami i influencerami. Prelegentka mówiła o rzeczywistości współczesnego rodzica. W dobie powszechnej możliwości do wyrażania swoich opinii w mediach społecznościowych stykamy się także na co dzień z nowymi technologiami.
 
870 2023 03 27 3

Współczesne dzieci i nastolatkowie nie wyobrażają sobie życia bez smartfonów i laptopów, a wzajemne kontakty za pośrednictwem urządzeń i systemów elektronicznych to dla nich norma. Nieco inaczej widzą te zagadnienia rodzice, nawet ci młodzi zauważają i dobre i złe strony obecnej sytuacji. Szybkość i wygoda takich kontaktów, łatwy dostęp do informacji, to – według prelegentki – zalety obecnego systemu.


Jak radzić sobie z zagrożeniami

Do zagrożeń, które zauważa, należą cyberprzemoc i patostreaming (relacje na żywo ze zdarzeń o charakterze patologicznym, takich jak przemoc), sexting, pedofilia, pornografia. Nie zawsze rodzice zdają sobie sprawę z tych zagrożeń, nie zawsze odpowiednio reagują na zbyt długi czas korzystania przez ich dzieci z nowych technologii, co może prowadzić do uzależnienia. Prelegentka przytoczyła przykłady takich przypadków, z którymi osobiście się spotkała.
 
870 2023 03 27 5

Poinstruowała też rodziców jak radzić sobie z negatywnymi konsekwencjami zagrożeń, powołując się na badania naukowe w tym zakresie. Magdalena Jasińska zwróciła też uwagę na tzw. szum informacyjny panujący w sferze mediów i social mediów, a także na powszechne w sieci fałszywe informacje. Z takimi wyzwaniami nie dają sobie rady nie tylko dzieci, ale także rodzice. Ostatnim zagadnieniem jej wystąpienia była presja wszechobecnych ocen (m.in. tzw. lajkowanie), które tak naprawdę często nie mają odbicia w rzeczywistości. Prelegentka zachęcała dorosłych do zadawania sobie pytań o to, jakimi chcą być rodzicami, jakie relacje z dziećmi chcą utrzymywać i w jaki sposób realizować te założenia.


Lajkowanie niczym antyczna arena walk gladiatorów

Kolejnym gościem występującym podczas Kongresu był Wincenty Pipka, psycholog i pedagog, coach (trener) biznesowy i rodzinny, dziennikarz, były dyrektor Programu I Polskiego Radia. Tematem jego wystąpienia było opisanie czym są kompetencje rodzicielskie. Według specjalisty to przygotowanie i cel rodzicielstwa mają nadrzędne znaczenie, nie natomiast szybkość z jaką je osiągamy. Technologia jest zatem rzeczą wtórną, podstawą są dobre rodzicielskie relacje z dziećmi, możliwość nieustannego odwołania się do autorytetu rodzica w sytuacjach dla dziecka i nastolatka trudnych. Prelegent porównał dzisiejszy sposób wzajemnego oceniania się z sieci do zachowania widzów antycznych rzymskich aren. To oni – głosując podczas walk gladiatorów – mogli zadecydować o życiu lub śmierci danego niewolnika.
 
870 2023 03 27 14
 

Kompetencje rodziców wykuwają się „na boisku”, czyli w realnych sytuacjach, jakich doświadczamy, a nie na różnego rodzaju spotkaniach, które jedynie mają nas uświadamiać i ukierunkowywać w działaniu.


Drabina kompetencji

Wincenty Pipka zacytował słowa piosenki, które napisał jago syn – „Nie mów mi jak mam żyć, ale powiedz mi gdzie sam byłeś i dokąd warto iść”. Zatem nie należy do dziecka przychodzić z gotowymi rozwiązaniami, ale dostosowywać przekaz w zależności od konkretnej sytuacji.

Gość Konferencji próbował tez dociec przyczyn utraty – z biegiem czasu – kontaktu rodziców z dziećmi. Wzorce rodzicielstwa czerpiemy z zachowań własnych rodziców. Nabywamy pewnych umiejętności i wiedzy już w dzieciństwie, ale najwłaściwszą postawą jest przeciwstawianie się wszechobecnemu relatywizmowi.
 
870 2023 03 27 13

Prelegent zaprezentował tzw. drabinę kompetencji, która pomaga uzmysłowić sobie rodzicom proces nabywania kolejnych stopni wiedzy na temat bycia rodzicem.

Jako rodzice naszym podstawowym działaniem jest uświadomienie dziecku, że cokolwiek robimy, to nie walczymy z nim, ale o nie. Naszymi kompetencjami rodzicielskimi powinny być: mocny kręgosłup, miękkie serce i otwarte dłonie. Prelegent powołał się także na badania Roberta Epsteina, dla którego najważniejsza kompetencja rodzica jest miłość i okazywanie uczyć


Polka XXI wieku na Kongresie

Podczas Kongresu wystąpiła krótko prezes fundacji „Javani” Dorota Napierała, laureatka nagrody „Polka XXI wieku”. Fundacja wspiera rodziców dzieci do 18. roku życia przy pomocy szeregu specjalistów-wolontariuszy. Świadczona przez nich pomoc jest bezpłatna.
 
870 2023 03 27 12

Kongres prowadzili: Jarosław Kumor, redaktor naczelny portalu Siewca.pl oraz Anna Koźlik, menadżer Fundacji „Siewca. Udział w wydarzeniu był bezpłatny i możliwy zarówno na miejscu, jak i za pośrednictwem łączy internetowych.
 
Patronami medialnymi Kongresu byli: Gość Niedzielny, IWORIS Family, Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie, Polskie Forum Rodziców.
 
870 KADR patr 2023 03 20 3

Nagranie wszystkich wystąpień podczas Kongresu jest dostępne TUTAJ.

Dalszy ciąg relacji z Kongresu w kolejnym materiale.

CZYTAJ TAKŻE:

ZOBACZ TAKŻE:
 
Oprac.: wit
Źródło: Fundacja „Siewca”
Zdjęcia: Fundacja „Siewca”
 
870 Dzialaj z nami
 
Fixed Bottom Toolbar