Pomagamy Ukrainie. Co zrobić, by kontynuować w Polsce studia rozpoczęte w Ukrainie?
- kjp
- Kategoria: AKTUALNOŚCI

Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, ważne jest zebranie wszystkich dokumentów dotyczących wykształcenia, a następnie skontaktowanie się z wybraną uczelnią i złożenie wniosku o przyjęcie na studia. – Każda uczelnia określa własne procedury dotyczące przeniesienia z uczelni zagranicznej, a decyzję w tej sprawie podejmuje rektor. Nie ma potrzeby nostryfikowania dyplomu.
Co zrobić, aby kontynuować studia w Polsce rozpoczęte w Ukrainie? – Zbierz wszelkie możliwe dokumenty na temat swojego wykształcenia (dyplomy, zaświadczenia, itp.). Nie ma potrzeby nostryfikacji dyplomów dla obywateli Ukrainy. Jeśli potrzebujesz informacji o zagranicznym dyplomie ukończenia studiów – złóż wniosek do Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej – czytamy.
MEiN informuje ponadto, iż osoby przybywające z Ukrainy mogą kontynuować w Polsce karierę naukową. W tym przypadku nie będzie wymagana zgoda urzędu pracy, a kluczowy jest kontakt z wybraną uczelnią lub instytutem naukowym.
– Kontynuując pracę naukową w Polsce podlegasz obowiązkowi ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego. W ramach wykonywania pracy naukowej korzystasz z uprawnień w ramach stosunku pracy na takich samych zasadach jak Polacy – podaje resort.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD MATERIAŁEM WIDEO:
Informacja dla studentów i naukowców przybywających z Ukrainy
- Zbierz wszelkie możliwe dokumenty na temat swojego wykształcenia (dyplomy, zaświadczenia, itp.). Nie ma potrzeby nostryfikacji dyplomów dla obywateli Ukrainy.
- Jeśli potrzebujesz informacji o zagranicznym dyplomie ukończenia studiów – złóż wniosek do Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, który dostępny jest pod adresem: TUTAJ lub samodzielnie wygeneruj pisemną informację o dyplomie za pomocą systemu Kwalifikator: TUTAJ
- Skontaktuj się z wybraną polską uczelnią i złóż wniosek o przyjęcie na studia. Każda uczelnia określa własne procedury dotyczące przeniesienia z uczelni zagranicznej. Decyzję w sprawie podejmuje rektor.
- Listę kierunków studiów w języku polskim znajdziesz pod adresem: TUTAJ
Listę kierunków studiów w języku angielskim znajdziesz pod adresem: TUTAJ
- Informacje o systemie szkolnictwa wyższego znajdziesz pod adresem: TUTAJ
Do czego masz prawo, studiując w Polsce?
- Jeśli masz status uchodźcy, korzystasz z ochrony czasowej lub uzupełniającej na terytorium RP, masz Kartę Polaka, jesteś małżonkiem, wstępnym lub zstępnym obywatela RP mieszkającego na terytorium RP – jesteś zwolniony z opłat za kształcenie na studiach stacjonarnych w języku polskim w uczelniach publicznych nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki.
- Możesz wnioskować o zapomogę, stypendium rektora oraz stypendium dla osób niepełnosprawnych. Szczegółowe procedury w tych sprawach określa uczelnia.
- Jeśli masz status uchodźcy korzystasz z ochrony czasowej lub uzupełniającej na terytorium RP, masz Kartę Polaka, jesteś małżonkiem, wstępnym lub zstępnym obywatela RP mieszkającego na terytorium RP, dodatkowo możesz wnioskować o stypendium socjalne oraz kredyt studencki.
Co zrobić, aby kontynuować karierę naukową w Polsce?
- Skontaktuj się z wybraną uczelnią lub instytutem naukowym za pomocą danych dostępnych na ich stronach internetowych.
- Informacje o systemie nauki znajdziesz tu: TUTAJ
- Nie potrzebujesz zezwolenia ani zgody urzędu pracy
- Kontynuując pracę naukową w Polsce podlegasz obowiązkowi ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego.
- W ramach wykonywania pracy naukowej korzystasz z uprawnień w ramach stosunku pracy na takich samych zasadach jak Polacy.
Ważne telefony i adresy mailowe
Informacja dla studentów i naukowców przyjeżdżających z Ukrainy, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 5292662
CZYTAJ TAKŻE:
Jak uzyskać numer PESEL oraz profil zaufany – usługa dla obywateli Ukrainy
Громадянин України звертається до служби зайнятості. Крок за кроком
Dzieci z Ukrainy w polskich szkołach i przedszkolach
__________
oprac.: kjp
źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki, Kuratorium Oświaty w Poznaniu
zdjęcie: Pixabay