Minister Edukacji i Nauki – jak podaje poznańskie Kuratorium Oświaty – skierował list do rektorów polskich uczelni wyższych, w którym prosi o umożliwienie kontynuowania studiów na polskich uczelniach przez ukraińskich studentów. Ministerstwo edukacji opracowało również wskazówki, jak krok po kroku zgłosić się do uczelni w Polsce i jakie dokumenty należy złożyć. Każda uczelnia określa własne procedury dotyczące przeniesienia z uczelni zagranicznej. Decyzję w tej sprawie podejmuje rektor.

Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, ważne jest zebranie wszystkich dokumentów dotyczących wykształcenia, a następnie skontaktowanie się z wybraną uczelnią i złożenie wniosku o przyjęcie na studia. – Każda uczelnia określa własne procedury dotyczące przeniesienia z uczelni zagranicznej, a decyzję w tej sprawie podejmuje rektor. Nie ma potrzeby nostryfikowania dyplomu.

Co zrobić, aby kontynuować studia w Polsce rozpoczęte w Ukrainie? – Zbierz wszelkie możliwe dokumenty na temat swojego wykształcenia (dyplomy, zaświadczenia, itp.). Nie ma potrzeby nostryfikacji dyplomów dla obywateli Ukrainy. Jeśli potrzebujesz informacji o zagranicznym dyplomie ukończenia studiów – złóż wniosek do Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej – czytamy.

Pomoc dla studentów i naukowców

MEiN informuje ponadto, iż osoby przybywające z Ukrainy mogą kontynuować w Polsce karierę naukową. W tym przypadku nie będzie wymagana zgoda urzędu pracy, a kluczowy jest kontakt z wybraną uczelnią lub instytutem naukowym.

– Kontynuując pracę naukową w Polsce podlegasz obowiązkowi ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego. W ramach wykonywania pracy naukowej korzystasz z uprawnień w ramach stosunku pracy na takich samych zasadach jak Polacy – podaje resort.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Informacja dla studentów i naukowców przybywających z Ukrainy

 • Zbierz wszelkie możliwe dokumenty na temat swojego wykształcenia (dyplomy, zaświadczenia, itp.). Nie ma potrzeby nostryfikacji dyplomów dla obywateli Ukrainy.
 • Jeśli potrzebujesz informacji o zagranicznym dyplomie ukończenia studiów – złóż wniosek do Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, który dostępny jest pod adresem: TUTAJ lub samodzielnie wygeneruj pisemną informację o dyplomie za pomocą systemu Kwalifikator: TUTAJ
 • Skontaktuj się z wybraną polską uczelnią i złóż wniosek o przyjęcie na studia. Każda uczelnia określa własne procedury dotyczące przeniesienia z uczelni zagranicznej. Decyzję w sprawie podejmuje rektor.
 • Listę kierunków studiów w języku polskim znajdziesz pod adresem: TUTAJ

Listę kierunków studiów w języku angielskim znajdziesz pod adresem: TUTAJ

 • Informacje o systemie szkolnictwa wyższego znajdziesz pod adresem: TUTAJ

Do czego masz prawo, studiując w Polsce?

 • Jeśli masz status uchodźcy, korzystasz z ochrony czasowej lub uzupełniającej na terytorium RP, masz Kartę Polaka, jesteś małżonkiem, wstępnym lub zstępnym obywatela RP mieszkającego na terytorium RP – jesteś zwolniony z opłat za kształcenie na studiach stacjonarnych w języku polskim w uczelniach publicznych nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki.
 • Możesz wnioskować o zapomogę, stypendium rektora oraz stypendium dla osób niepełnosprawnych. Szczegółowe procedury w tych sprawach określa uczelnia.
 • Jeśli masz status uchodźcy korzystasz z ochrony czasowej lub uzupełniającej na terytorium RP, masz Kartę Polaka, jesteś małżonkiem, wstępnym lub zstępnym obywatela RP mieszkającego na terytorium RP, dodatkowo możesz wnioskować o stypendium socjalne oraz kredyt studencki.

Co zrobić, aby kontynuować karierę naukową w Polsce?

 • Skontaktuj się z wybraną uczelnią lub instytutem naukowym za pomocą danych dostępnych na ich stronach internetowych.
 • Informacje o systemie nauki znajdziesz tu: TUTAJ
 • Nie potrzebujesz zezwolenia ani zgody urzędu pracy
 • Kontynuując pracę naukową w Polsce podlegasz obowiązkowi ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego.
 • W ramach wykonywania pracy naukowej korzystasz z uprawnień w ramach stosunku pracy na takich samych zasadach jak Polacy.

Ważne telefony i adresy mailowe

Informacja dla studentów i naukowców przyjeżdżających z Ukrainy, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 5292662

Informacja dla studentów i naukowców przybywających z Ukrainy wersja w języku ukraińskim

Informacja dla studentów i naukowców przybywających z Ukrainy wersja w języku ukraińskim

CZYTAJ TAKŻE:

Jak uzyskać numer PESEL oraz profil zaufany – usługa dla obywateli Ukrainy

Громадянин України звертається до служби зайнятості. Крок за кроком

Dzieci z Ukrainy w polskich szkołach i przedszkolach

__________

oprac.: kjp
źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki, Kuratorium Oświaty w Poznaniu
zdjęcie: Pixabay