Chodzi o telewizyjny show pod nazwą ,,Magia nagości”, którego emisję zapowiedziała jedna ze stacji telewizyjnych działających na polskim rynku mediów. Projekt został oprotestowany przez rodziców obawiających się demoralizacji dzieci i młodzieży. Pisaliśmy o tym TUTAJ. W wyniku tego sprzeciwu telewizja wycofała się z premiery programu.


Petycja środowiska rodziców

Ważnym, jeśli nie decydującym, czynnikiem w całej sprawie była petycja społeczna skierowana do prezesa stacji Zoom TV, producenta kontrowersyjnego show, głównych udziałowców stacji oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i Rady Etyki Mediów. Inicjatywa wyszła od zaniepokojonych rodziców skupionych wokół warszawskiej Fundacji Mamy i Taty, która zwróciła się z apelem społecznym o podpisywanie petycji przeciwko demoralizującemu wpływowi programu ,,Magia nagości” na dzieci i młodzież oraz przeciwko przedmiotowemu traktowaniu kobiet i mężczyzn. Apel można było podpisywać za pośrednictwem strony internetowej fundacji.

Autorzy petycji zwrócili uwagę na szczególne uprzedmiotowienie ciała kobiety i mężczyzny oraz szkodliwe zwulgaryzowanie ludzkiej seksualności dokonujące się w programie. ,,W pierwszym etapie selekcji ocenie podlegają przede wszystkim genitalia uczestników” – pisali.

Petycja apelowała do adresatów o wstrzymanie prac nad realizacją i emisją programu, a także o egzekwowanie norm prawnych.


Wybór bez głowy

Program ,,Magia nagości” to rodzaj telewizyjnego show, w którym uczestnicy na oczach widzów wybierają partnerkę, lub partnera na randkę. Jego specyfika polega na tym, iż osoby biorące w nim udział dokonują tego wyboru wyłącznie na podstawie nagich ciał potencjalnych partnerów, a dokładniej ich części, ponieważ nie są pokazywane twarze uczestników, tylko reszta ciała z widocznymi organami płciowymi.


Brytyjskie protesty

Polska wersja tego show, której realizację rozpoczęto w Zoom TV, oparta została na formacie nadawanym już w kilku krajach Europy oraz w Rosji. W Wielkiej Brytanii oburzeni programem widzowie również wysyłali skargi, w których podkreślali nieobyczajność, moralną niestosowność i szkodliwy wpływ, jaki program może wywierać na psychikę szczególnie nieletnich i bardzo młodych osób. Protesty kierowali do brytyjskiego Ofcomu, który jest odpowiednikiem polskiej KRRiT. Jednak ta kontrolowana przez rząd angielski instytucja nie dopatrzyła się w programie żadnych uchybień.


Nocne show

Zoom TV w paśmie nocnym (od godz. 23.00) emituje zagraniczne edycje tego show. Stacja, obecna na polskim rynku od 2016 r., jest naziemną telewizją cyfrową dostępną na platformach satelitarnych oraz w sieciach kablowych.


Eksperci krytycznie o programie

Polscy twórcy i sygnatariusze apelu powołali się na opinie ekspertów twierdzących, iż program tego rodzaju nie tylko narusza przepisy prawne ustawy o KRRIT oraz Kartę Etyki Mediów, ale przede wszystkim ma negatywny wpływ na widzów zarówno nieletnich jak i dorosłych.

- Pokazywanie wyboru partnera tylko na podstawie cech intymnych jest zachęcaniem młodych ludzi do takiego działania, a nie o to chodzi w pierwszych kontaktach miłosnych młodego człowieka. To jakie one będą i na czym będą oparte rzutuje na całe jego życie – podkreślała dr Sabina Zalewska, psycholog rodziny, pedagog i terapeutka.

- Jest to brutalne odwrócenie naturalnego sposobu poznawania drugiego człowieka, jakim jest kontakt z nim twarzą w twarz. Dodatkowo – jak gdyby chciano pogłębić to wrażenie nieludzkiego traktowania drugiej osoby – możliwość poznania głosu drugiej osoby mają uczestnicy dopiero na samym końcu – stwierdził Janusz Wardak, ekspert do spraw rodziny, nauczyciel i wychowawca z wieloletnim doświadczeniem, z którym niedawno przeprowadziliśmy rozmowę (jest dostępna TUTAJ).


Badania pokazują, że młodzież ogląda

Fundacja Mamy i Taty przeprowadziła badania, które pokazały, iż aż 47 proc. młodzieży w wieku 15-18 lat może samodzielnie korzystać z telewizora we własnym pokoju, a 38 proc. z tej grupy przyznaje się, że codziennie, lub co najmniej raz w tygodniu ogląda programy po godz. 23, a więc w porze emisji oprotestowanej ,,Magii nagości”.


Fundacja dziękuje

W imieniu Fundacji Mamy i Taty za podpisanie petycji i skuteczność działania podziękował jej prezes Marek Grabowski.

- Wspólna presja ma sens. Zoom TV wycofuje się z premiery ,,Magii nagości". Programu ewidentnie szkodliwego dla uczestników i widzów: nastolatków i osób dorosłych. Dziękuję osobom zaangażowanym w powstrzymanie tego procederu. Dziennikarzom opisującym sprawę, Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, Radzie Etyki Mediów, i udziałowcom Kino Polska. I przede wszystkim Wam, którzy podpisaliście petycję, wspieraliście radą i modlitwą – napisał.

- Trzymamy rękę na pulsie. I w temacie ,,Magii Nagości" i innych, nowych formatów, mających wkrótce wejść do Polski i „targetowanych" na polskie dzieci i nastolatków – dodał prezes Grabowski.
 
Źródła: zoomtv.pl, serwisrodzinny.pl, pl.wikipedia.org, wp.pl, oprac. wt

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com