Nowe centrum Agencji ONZ ds. Uchodźców w Poznaniu wesprze obywateli z Ukrainy
Zdjęcie: Pexels.com

Nowe centrum Agencji ONZ ds. Uchodźców w Poznaniu wesprze obywateli z Ukrainy

Polskie władze oraz UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców, na mocy wzajemnego porozumienia rozpoczęły w marcu br. dystrybucję wsparcia finansowego dla uchodźców przybywających z Ukrainy do Polski. W myśl założeń program obejmuje swoim zasięgiem miasta, które przyjęły największą ilość osób szukających schronienia przed konfliktem w Ukrainie. Zalicza się do nich także Poznań.
 

Wcześniej w Warszawie, teraz w Galerii Malta w Poznaniu

Pierwsze centrum tego typu wsparcia powstało w Warszawie, w tym tygodniu podobną placówkę uruchomiono w Poznaniu.
 
Dzięki współpracy UNHCR, Caritas Polska i innych organizacji partnerskich zapomoga finansowa trafia do rąk uchodźców. Obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego, mogą otrzymać tam pomoc w wysokości ok. 700 złotych miesięcznie na pierwszą osobę w rodzinie i 600 zł na każdą kolejną. Łączna kwota nie może być jednak wyższa niż 2500 złotych. Świadczenie jest wypłacane przez okres trzech miesięcy.
 
870 flag 7048909 1280

Partnerem projektu jest także Santander Bank Polska, dzięki któremu do wypłacania gotówki jest wykorzystywany system BLIK umożliwiający natychmiastową wypłatę gotówki w bankomatach na terenie całego kraju.

Punkt wsparcia finansowego UNHCR w Poznaniu mieści się w Galerii Malta (skrzyżowanie ulic Antoniego Baraniaka i Jana Pawła II) i jest otwarty od niedzieli do piątku w godz. 8.30-14. W soboty centrum jest zamknięte.

Na wizytę w centrum można się umówić jedynie poprzez specjalny formularz.
 
Jak poinformował Alvaro Alabart z UNHCR, centrum zorganizowane jest podobnie, jak pozostałe placówki UNHCR w Warszawie czy Krakowie. - Pracuje w nim około 40 osób, w większości znających język ukraiński lub rosyjski. Jesteśmy w stanie pomóc ok. tysiącu uchodźców dziennie – dodał.
 

Uchodźcy z Ukrainy otrzymują w Polsce pomoc społeczną i instytucjonalną

 
870 KADR pexels sima ghaffarzadeh 11322860
 
- Nikt nie przypuszczał, że w ciągu zaledwie dwóch tygodni Polska zostanie poproszona o przyjęcie 1,3 miliona uchodźców. Wsparcie polskiego społeczeństwa i rządu jest godne najwyższych słów uznania. Tempo, z jakim rusza ten program, jest dowodem gościnności i gotowości do niesienia pomocy – powiedział w marcu Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Filippo Grandi.
 
Dziś wiemy, że do Polski przybyło 3 mln uchodźców z Ukrainy – głównie kobiety i dzieci. Otrzymują oni szeroko zakrojoną pomoc od osób prywatnych, samorządów i organów państwa w zakresie zakwaterowania, wyżywienia, świadczeń społecznych i zdrowotnych, wsparcia finansowego, opieki nad dziećmi i w poszukiwaniu pracy.
 
Celem wsparcia jest umożliwienie uchodźcom godnie przetrwać pierwszy trudny okres, zanim będą mogli podjąć pracę lub otrzymać pomoc socjalną.
 

UNHCR wspiera uchodźców na całym świecie

 
870 KADR unhcr logo png transparent
 
UNHCR od lat zapewnia wsparcie pieniężne dla uchodźców w wielu krajach przyjmujących uchodźców na całym świecie, wraz z partnerami z organizacji pozarządowych i ONZ. Ten rodzaj pomocy daje godność wyboru w zaspokajaniu potrzeb. Doświadczenia i dowody wskazują, że poprawia ona efekty ochrony prawnej uchodźców i pomaga im uniknąć negatywnych mechanizmów dostosowawczych, jednocześnie ułatwiając włączanie ich do społeczności, pobudzając lokalną gospodarkę i poprawiając skuteczność reagowania na kryzysy uchodźcze.
 
UNHCR współpracuje z innymi krajami w regionie nad wdrożeniem podobnych programów.
 
O pomocy jaką Polacy oferują uchodźcom z Ukrainy czytaj w naszym dziale UKRAINA RODZINA DZIECI.
 
Oprac.: wit
Źródło: unhcr.org, epoznan.pl, poznan.pl
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com, unhcr.org
Fixed Bottom Toolbar