Masz co najmniej czwórkę dzieci? Nie zapłacisz podatku!

Masz co najmniej czwórkę dzieci? Nie zapłacisz podatku!

Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej, potwierdziła, że od nowego roku przychody rodziców co najmniej czworga dzieci są zwolnione od podatku do wysokości 85 528 złotych. Na tym rozwiązaniu skorzysta 110 tys. rodziców. 
 
– Ulga polega na tym, że przychody do wysokości 85 528 zł są zwolnione od podatku. Zasada ta dotyczy obojga rodziców, więc można powiedzieć, że w sumie rodzina ma 171 056 zł limitu przychodów, który jest nieopodatkowany – powiedziała cytowana przez PAP wiceminister.
 
Co ważne, niezależnie od tego rodzice skorzystają też na nowej, podniesionej kwocie wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł. – Oznacza to, że rozliczający się wspólnie rodzice z czworgiem dzieci nie zapłacą podatku do kwoty 231 056 zł – wskazała Socha.
 
Jak wylicza forsal.pl, przykładowo na PIT-0 rodzina, w której dwoje rodziców pracuje i zarabia po 5,5 tys. zł brutto miesięcznie, zyska rocznie 8466 zł. – Gdy pracuje tylko jeden z rodziców i zarabia 10 tys. zł brutto miesięcznie, rodzina zyska 8018 zł rocznie. Jeśli pracuje tylko jeden z rodziców i zarabia 12 tys. zł brutto miesięcznie, wówczas rodzina zyska 9934 zł rocznie.
 
Jak działa PIT-0 dla dużych rodzin
 
• To rozwiązanie dla wszystkich rodziców, którzy wychowują co najmniej 4 dzieci – niezależnie od tego czy są zatrudnieni na etacie, czy są przedsiębiorcami. Czy wychowują dzieci razem, czy są samotnymi  rodzicami. 
• Każdy rodzic co najmniej czwórki dzieci, którego przychód wynosi do 85 528 zł, nie będzie płacić PIT.
• Przy wyższych zarobkach podatek będzie płacony dopiero od nadwyżki ponad tę kwotę.
• Rodzice, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych (według skali podatkowej), dzięki reformie Polskiego Ładu też będą korzystać z 30 tys. zł kwoty wolnej. Oznacza to że rodzic, który rozlicza się na zasadach ogólnych, nie będzie płacić PIT co najmniej do kwoty 115 528 zł. Przy wspólnym rozliczeniu małżonków kwota bez PIT wynosić będzie 231 056 zł
 
– To prawdziwa prorodzinna rewolucja w podatkach i realna pomoc dla polskich rodzin. Dzięki PIT-0 dla rodzin 4+ w portfelach rodziców zostanie rocznie ok. 335 mln zł – podkreśla resort rodziny i polityki społecznej.
 
autor: kjp
źródło: PAP, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
zdjęcie ilustracyjne: gov.pl
 
zerowy pit rodek
 
Fixed Bottom Toolbar