Dlaczego młodzi ludzie zagłębiają się w świat cyfrowy? Rozmowa z dr. Romanem Soleckim

Czy nowoczesne technologie mogą być przyczyną depresji u dzieci i młodzieży? Czy uzależnienie od internetu i urządzeń ekranowych to poważne zagrożenie dla młodego pokolenia?

Podczas międzynarodowej konferencji "Uwaga Smartfon", która odbyła się w Krakowie pod patronatem Polskiego Forum Rodziców, rozmawialiśmy z dr. Romanem Soleckim, dyrektorem Krakowskiego Instytutu Logoterapii, terapeutą uzależnień i logoterapeutą, na temat kondycji młodzieży oraz nauczycieli, a także więźi rodzinnych i o tym, jak technologie wpływają na nasze dzieci.

Badania przeprowadzone przez Krakowski Instytut Logoterapii pokazują dużą skalę depresji u małopolskiej młodzieży i jej uzależnienia od internetu. Przebadano ponad 11 tys. uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także nauczycieli tych placówek.

Dr Roman Solecki mówi, że badania pokazały, że ok. 40 proc. uczniów ma objawy depresji, z czego większą grupę z nich stanowią dziewczęta.

Dziewczęta budują swój styl korzystania z internetu tworząc swój wizerunek i tego, jak są postrzegane. Ważne jest dla nich porównywanie się do innych, żeby zdobyć atrakcyjność interpersonalną w sieci

– mówi dr Roman Solecki.

Sieć staje się przestrzenią, gdzie młodzież  stara się realizować potrzeby, których nie zaspokaja w świecie rzeczywistym. Podczas korzystania z internetu mózg otrzymuje znacznie więcej bodźców niż w "realu", przez co wzmacnia układ nagrody. To zwiększa ryzyko uzależnienia i zaniedbywania obowiązków, relacji, czy własnych pasji.

Jak z tymi problemami radzą sobie rodzice? Czy rodzic jest osobą, do której młodzież zwraca się ze swoimi problemami? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Hubert Jacha z dr. Romanem Soleckim.

 

Fixed Bottom Toolbar