tablets 4083409 1280dr n. med. Andrzej Blumczyński
specjalista pediatra, nefrolog dziecięcy


Sezon infekcyjny w pełni i warto zatrzymać się przy zagadnieniu antybiotyków. Obserwuje się bowiem, że równolegle z ich rosnącą konsumpcją stale przybywa bakterii opornych na antybiotyki. Co gorsza, zdarzają się drobnoustroje niewrażliwe na WSZYSTKIE dostępne leki. Przekłada się to na smutne statystyki – co roku z powodu zakażeń bakteriami niewrażliwymi na antybiotyki umiera w Europie aż 25 000 ludzi. Dlaczego tak się dzieje?

Przyczyn jest bardzo wiele. Pierwszą i najbardziej podstawową jest niesłuszne stosowanie antybiotyków w infekcjach wirusowych, takich jak grypa, opryszczka, przeziębienie, ból gardła, banalny kaszel czy katar. Niestety – wirusy nie są wrażliwe na te leki. Drugą bolączką jest pochopne stosowanie antybiotyków w przypadku zakażeń – owszem – bakteryjnych, ale o niewielkim nasileniu (np. ropny katar). W takim przypadku poprawę można osiągnąć, używając innych leków. Z tego samego względu nie należy stosować antybiotyków profilaktycznie, „tak na wszelki wypadek”. Kolejnym problemem są nieprawidłowości spotykane podczas słusznie zaordynowanego leczenia: przyjmowanie zbyt małej dawki leku, zbyt krótko lub nieregularnie (zwykle powinno to być co 12 godzin). Sytuacje takie obniżają niestety skuteczność leczenia. Inną, dość często spotykaną nieprawidłowości, jest nagminne stosowanie ciągle tego samego antybiotyku – „bo on mi zawsze pomaga”. Na koniec warto wspomnieć o potencjalnie niekorzystnym wpływie równolegle stosowanych witamin, które mogą poprawiać kondycję również bakterii, z którymi walczymy. Uwagę warto również zwracać na popijanie antybiotyków sokiem owocowym lub mlekiem, co może zaburzać wchłanianie i przetwarzanie antybiotyków w organizmie.

Wobec wspomnianych powyżej problemów, warto zarysować kilka propozycji praktycznych:

1. Pamiętaj o profilaktyce
Często myj ręce. Jeśli to możliwe – unikaj kontaktu z osobami prezentującymi objawy infekcji. Jeśli kontakt jest nieunikniony – stosuj maseczki chirurgiczne. Prowadź zdrowy tryb życia oparty o roztropną dietę, aktywność fizyczną i odpowiednio długi sen.

2. Rozważ badania mikrobiologiczne
Pozwalają one na potwierdzenie bakteryjnej przyczyny zakażenia i ewentualne dobranie skutecznego antybiotyku.

3. Zaufaj decyzji lekarza
W szczególności co do wyboru konkretnego leku, dawki, schematu leczenia i czasu jego trwania. Nie wprowadzaj antybiotyku samodzielnie. Uszanuj decyzję o jego niestosowaniu. Nie wymuszaj antybiotyku w aptece.

4. Pamiętaj o alternatywach
Ważne znaczenie w leczeniu mają tzw. leki objawowe – ograniczające katar, odkażające jamę ustną i gardło, rozszerzające oskrzela czy działające przeciwzapalnie. Wartą rozważenia opcją jest również dość szeroki wachlarz leków ziołowych.

Podsumowując, należy wskazać, że – choć antybiotykoterapia niesie ze sobą szereg problemów – nierzadko okazuje się niezbędna dla opanowania rozwijającej się infekcji.


Piśmiennictwo:
www.antybiotyki.edu.pl