Motywacja dzieci do nauki: 7 skutecznych strategii
Zdjęcie: Pexels.com

Motywacja dzieci do nauki: 7 skutecznych strategii

Svitlana Kravets
 
Dzieci w większości nie rodzą się sumiennymi uczniami. Cechy dziecka odgrywają ważną rolę zarówno w jego chęci uczenia się, jak i w ogólnych predyspozycjach do nauki. Jednak większość dobrych uczniów zdobywa je w procesie rozwoju. Ponadto każde dziecko, przy odpowiedniej motywacji, może zostać dobrym uczniem.
 
870 classroom 488375 1280
 
Jednym z błędów popełnianych przez rodziców i nauczycieli w stosunku do uczniów jest ograniczanie nauczania wyłącznie do sali lekcyjnej. Oczywiście, nauka w klasie była i będzie najważniejszym źródłem nowej wiedzy. Jeśli jednak chcesz, aby twoje dziecko naprawdę zwiększyło swoją chęć do nauki i rozwinęło niezmiennie wysoki stopień przyswajania nowej wiedzy, lepiej wyjdź poza mury szkoły.
 

Stwórzcie w domu atmosferę sprzyjającą czytaniu

Trudno przecenić znaczenie czytania. Choć samo w sobie nie gwarantuje dziecku sukcesu w życiu, to jest, co najmniej, podstawą do osiągnięcia dobrych wyników w nauce. W rzeczywistości dzieci rozwijają miłość do czytania wraz z miłością do nauki. Uczniowie, którym czytanie sprawia trudność, często mają problemy z nauką.
 
Czytanie nie tylko pozwala znacznie zwiększyć słownictwo, ale także pomaga mózgowi nauczyć się przetwarzania nowych pojęć i formalnej komunikacji. Umiejętności nabyte dzięki czytaniu nie tylko pozwalają rozwinąć rozumienie literatury pięknej jako sztuki - uczniowie, którzy czytają, poprawiają swoje zdolności do uczenia się wszystkich przedmiotów, wraz z przedmiotami technicznymi, takimi jak matematyka i fizyka.
 
870 girl 3038974 1280
 
Pomóż swojemu dziecku rozwinąć umiejętność oraz miłość do czytania, wypełniając jego świat dobrymi książkami. Czytaj dziecku. Poproś o przeczytanie dla ciebie na głos. Jeśli twoje dziecko uczy się drugiego języka - czytaj w różnych językach. Stwórzcie rodzinną tradycję - czytajcie razem przez 20 minut dziennie. Pokaż dziecku, że czytania może być interesujące.
 
Kluczem do rozwijania umiejętności czytania u dziecka jest sprawienie, by proces ten był zabawą. Jeśli dziecko uważa, że czytanie jest nudne, nie będzie chciało tego robić i zmniejszy się jego zdolność do nauki. Daj dzieciom możliwość wyboru książek, które lubią, pomóż im czytać i stwórz aktywności, które uczynią ten proces zabawnym i interesującym.
 

Zachęcajcie do otwartej i szczerej rozmowy

Zachęcaj dzieci do swobodnej konwersacji na temat tego, co dzieje się w ich życiu. Rozmawiajcie na temat ich nauki. Stwórz otwartą atmosferę, w której czują się swobodnie dzieląc się tym, co im się podoba lub nie podoba. Kiedy wymieniają swoje przemyślenia, pamiętaj, aby potwierdzić ich uczucia, nawet jeśli się z nimi nie zgadzasz. Kiedy dzieci czują, że ich opinie nie są ważne lub nie są brane pod uwagę, częściej tracą zainteresowanie do nauki. Dobrzy uczniowie są zawsze pewni, że ich zdanie jest ważne.
 

Skupcie się na zainteresowaniach dziecka

870 study 6597766 1280
 
Nauka jest ciekawa, gdy angażuje dzieci w obszary, które je interesują. Jeśli naprawdę chcesz pomóc dziecku w dobrej nauce, zachęcaj je do zgłębiania tematów i zagadnień, które są jego pasją. Jeśli lubi dinozaury, pomóż mu znaleźć fascynujące i ciekawe książki oraz opowieści o nich. Następnie zachęć je do wskazania swoich pięciu ulubionych dinozaurów i wyjaśnienia, dlaczego wybrało każdego z nich. Ważne, żeby to interesowało dziecko, a nie ciebie.
 

Pokażcie, że można się uczyć na różne sposoby

Istnieje 7 podstawowych stylów uczenia się:
1. Wzrokowy
2. Słuchowy
3. Czuciowy
4. Fizyczny
5. Logiczny (matematyczny)
6. Socjalny
7. Indywidualny
 
870 boy 286240 1280
 
Każde dziecko ma inne preferencje dotyczące nauki. Nie ma jednego właściwego lub złego stylu, lub kombinacji stylów uczenia się. Jednak pomagając dzieciom odkrywać lepsze sposoby uczenia się, można stosować metody, które poprawią ich szybkość i jakość przyswajania wiedzy.
 
Na przykład, jeśli dzieci pociąga styl wzrokowy, to więcej uczą się widząc coś na własne oczy, jak działają różne mechanizmy i systemy.
 

Dzielcie się swoim zapałem do nauki

Entuzjazm znika, gdy pojawiają się pierwsze trudności w poznawaniu nowych tematów. Pokaż na swoim przykładzie, że pokonywanie trudności jest rzeczą normalną. Jeśli twoje dzieci zobaczą, z jaką autentyczną pasją podchodzisz do nauki, prawdopodobnie będą chciały pójść za twoim przykładem.
 
870 girl 1641215 1280
 
Niezależnie od tego, czy chodzi o angielski, przedmioty ścisłe, czytanie, pisanie czy nawet matematykę, pomóż dzieciom zrozumieć, że nauka to podróż pełna ekscytujących odkryć. Korzystaj z każdej okazji, by wspólnie z dziećmi poznawać nowe informacje. Kiedy zobaczą radość i podniecenie, jakie przynosi ci nauka, zaczną podzielać twój entuzjazm do poznawania nowych rzeczy.
 

Skupcie się na tym, czego się uczyły, a nie na wynikach

Zamiast pytać dzieci o wyniki testu z matematyki zaraz po powrocie ze szkoły, poproś je o rozmowę o tym, czego nowego się nauczyły. Koncentruj się na tym, czego dzieci się dowiedziały, a nie na ich rezultatach w nauce.
 
Oczywiście, ważne są i wyniki. Ale skupiając się na nowej wiedzy, którą zdobywają twoje dzieci, pokażesz im, że:
 
1. Proces uczenia się jest znacznie ważniejszy, niż oceny.
2. Wyniki nie są jedyną rzeczą, która ma dla ciebie znaczenie.
3. Interesuje cię, jaką nową wiedzę zdobyły.
4. Pytając o to, czego się nauczyły, dajesz im kolejną okazję do usystematyzowania swojej wiedzy i lepszego zapamiętania nowego materiału.
 
870 kids 7024409 1280
 

Pomóżcie dzieciom zorganizować naukę

Dezorganizacja jest typowa dla dzieci w wieku szkoły podstawowej, jednak może prowadzić do uczucia przytłoczenia. Bądź cierpliwy, ale konsekwentny w pomaganiu swoim dzieciom w organizowaniu przyborów szkolnych i zadań. Dzięki temu będą czuły się mniej przytłoczone i bardziej zmotywowane do nauki.
 

Bonus: świętuj ich zwycięstwa i osiągnięcia

 
870 pexels gustavo fring 4894770
 
Ważne jest, aby świętować nawet najmniejsze triumfy i sukcesy swoich dzieci. Jest to szczególnie ważne w szkole podstawowej. W tym okresie dzieci szczególnie potrzebują pozytywnych wzmocnień, aby utrzymać motywację do dalszej nauki i cięższej pracy. Ukończenie trudnego projektu w szkole zasługuje na małą zachętę, dobra ocena na teście z matematyki może być zamieniona na wycieczkę do lodziarni lub zoo. Stosuj pozytywne wzmocnienia, aby dziecko chętnie się uczyło.
 
Svitlana Kravets jest kierownikiem części edukacyjnej internetowej szkoły MATEMA. Dyrektor, nauczyciel z 27-letnim stażem pracy. Ponad 15 lat doświadczenia jako prywatny korepetytor.
 
 
 
Źródło: materiał nadesłany, United PR Communications
Zdjecia: Pixabay.com, Pexels.com
 
Fixed Bottom Toolbar