Matura 2022 - zasady przeprowadzania egzaminów i szczegółowe terminy
- kjp
- Kategoria: EDUKACJA

W związku ze zbliżającym się szybkimi krokami egzaminem maturalnym, publikujemy harmonogram przeprowadzania egzaminu maturalnego podany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Termin główny to maj 2022 r., dodatkowy – czerwiec 2022 r., a poprawkowy – sierpień 2022 r. Prezentujemy szczegółowy terminarz.
Co czeka zainteresowanych na egzaminie maturalnym w tym roku? Po pierwsze, zadania egzaminacyjne będą sprawdzały wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych z grudnia 2020 r., a nie jak w ubiegłych latach w wymaganiach określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Dalej – jak podaje MEiN, obowiązkowa będzie tylko część pisemna egzaminu, tj. język polski, matematyka i wybrany język obcy nowożytny na poziomie podstawowym, a do egzaminów w części ustnej będą mogli przystąpić zdający, którzy potrzebują wyniku w rekrutacji na studia wyższe za granicą.
Jak czytamy, przystąpienie do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym będzie obowiązkowe (to zmiana w stosunku do 2021 r.); każdy maturzysta będzie mógł przystąpić dodatkowo do egzaminu z nie więcej niż 5 kolejnych przedmiotów dodatkowych.
– W przypadku egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym zdający będą mieli trzy tematy wypracowania do wyboru: dwie rozprawki oraz interpretację tekstu poetyckiego – jeden temat rozprawki ze wskazaną lekturą obowiązkową, drugi temat rozprawki z tekstem spoza kanonu lektur obowiązkowych – podaje resort edukacji. – W przypadku egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym będzie mniej zadań otwartych, a za rozwiązanie wszystkich zadań będzie można otrzymać maksymalnie 45 punktów.
Ponadto, jak czytamy w komunikacie, w przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym oczekiwanym średnim poziomem biegłości językowej, w tym w zakresie środków językowych w wypowiedziach pisemnych, będzie poziom A2+/B1 w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych (w skali Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego).
CZYTAJ TAKŻE:
Znamy wymagania obowiązujące na przyszłorocznym egzaminie maturalnym!
Ruszyły konsultacje w MEN. Pobierz maturalne wymagania egzaminacyjne.
ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM EGZAMINU MATURALNEGO:




źródło: Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji i Nauki
zdjęcie: Pixabay