Becikowe wygeneruje zyski?

Becikowe wygeneruje zyski?

Coraz więcej samorządów decyduje się na różne formy wsparcia rodzin z dziećmi. Do najpopularniejszych form takiej pomocy należy przyznawanie tzw. becikowego rodzicom nowonarodzonych dzieci. Władze samorządowe decydując się na wydanie środków w taki właśnie sposób liczą na przyciągnięcie nowych, bądź utrzymanie w gminach dotychczasowych mieszkańców oraz na to, iż w przyszłości takie działania zaprocentują korzystnie w lokalnej skali.
 
Najwyższa kwota w regionie
Pod koniec marca decyzję o przyznaniu becikowego w wysokości 1500 zł podjęli radni Wasilkowa w województwie podlaskim. Wasilków to miasto i gmina leżąca nad rzeką Supraśl w odległości zaledwie 1 km na północ od Białegostoku, licząca sobie niespełna 17 tys. mieszkańców.
 
Projekt uchwały zgłosił burmistrz miasta Adrian Łuckiewicz, według plebiscytu zorganizowanego przez PortalSamorzadowy.pl jeden z pięciu najlepiej ocenianych burmistrzów w 2020 roku. Kwota becikowego jest najwyższą przyznawaną sumą za urodzenie dziecka w skali całego województwa. Aby ją otrzymać należy udokumentować fakt zamieszkania na terenie gminy. Jest przyznawana wszystkim rodzicom dzieci bez względu na wysokość ich dochodów.
 
Urzędnicy oceniają, że w ciągu roku z tej formy jednorazowej zapomogi skorzysta ok. 240 dzieci, co wymagać będzie wydania łącznie kwoty ok. 360 tys. zł.
 
Wciąż niewiele takich gmin
Radni Wasilkowa uchwalili wypłacanie becikowego do końca 2023 roku, choć zgłoszono też projekt, by wypłacać ją o pięć lat dłużej. Ewentualne wydłużenie czasu wypłacania świadczenia będzie przedmiotem dyskusji radnych w niedalekiej przyszłości.
 
Podobne rozwiązania są jeszcze rzadkością w polskich gminach. W Podlaskiem zdecydowały się na nie jeszcze tylko dwie gminy – Łomża i Białystok spośród 118 w całym województwie. Jednak takie wyjście staje się z roku na rok coraz popularniejsze. Niedawno pisaliśmy o podobnej inicjatywie w Międzyzdrojach. 
 
Przeciętnie od 500 do 1000 zł
Władze samorządowe coraz częściej zdają sobie sprawę, że więcej dzieci w gminie to większe subwencje oświatowe oraz – w przyszłości – większe wpływy do lokalnego budżetu. Przeciętnie gminy przeznaczają kwoty od 500 do 1000 zł na taką jednorazową formę wsparcia młodych rodziców.
 
Jednak, by zachęcić młode rodziny do pozostania lub osiedlania się w danej miejscowości zapewne potrzebne są działania długofalowe i systematyczne. Samo jednorazowe świadczenie tutaj nie wystarczy. Samorządowcy podkreślają, iż najistotniejsze są kwestie mieszkaniowe oraz zapewnienia opieki maluchom. Przy takich inicjatywach liczą na współpracę z państwem w ramach istniejących lub przyszłych programów. Cenne są także wszelkie inne, czasem oryginalne pomysły, które mogą pomóc rodzinom z małymi dziećmi.
 
Trwa konkurs dla samorządów
Na zgłaszanie swoich pomysłów i realizacji w obszarze działań prorodzinnych liczą organizatorzy konkursu ,,Samorząd PRO FAMILIA” skierowanego do władz lokalnych. Celem tego konkursu jest wyłonić, zaprezentować, promować i nagrodzić najlepsze inicjatywy samorządów w dziedzinie polityki prorodzinnej. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 16 kwietnia.
 
 
Źródło: wasilkow.pl. ddb24.pl, portalsamorzadowy.pl, oprac. wt
 
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com
Fixed Bottom Toolbar