Czy nauczyciele lubią prezenty?
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com

Czy nauczyciele lubią prezenty?

To chyba pytanie retoryczne – każdy lubi dostawać prezenty i upominki. Jednak w przypadku prezentu na koniec roku szkolnego dla nauczyciela sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. 
 

Sytuacja czasem krępująca

Z jednej strony niektórzy nauczyciele nie lubią takich upominków, z drugiej rodzice i uczniowie nie zawsze wiedzą, czy to wypada, albo czy upominek przypadnie pedagogowi do gustu i będzie powodem radości, a nie kłopotem, czy nietrafionym przedmiotem, którego się nauczyciel szybko pozbędzie. 
 
Być może dla części osób – zarówno nauczycieli jak i rodziców - to sytuacja krępująca, ale jednak jest jakimś dowodem na wyrażenie podziękowania za kształcenie i opiekę nad naszymi dziećmi, które w szkole spędzają całkiem sporo czasu.
 
870 teacher 7193211 1280
 

Upominek dla wybranych

Obdarowujemy na ogół wychowawców, ale też wybranych nauczycieli przedmiotów, w zależności od sytuacji. Może zdarzyło się, nasze dziecko miało kłopoty z przyswojeniem sobie wiedzy z danej dziedziny, a nauczyciel okazał wtedy skuteczna pomoc i wsparcie. Może umiejętnie i bez angażowania całego szkolnego aparatu rozładował konflikt między uczniami w klasie. Może wybór padnie na ulubionego nauczyciela dziecka (lub rodzica?), takiego, który wyróżnia się skuteczną metodą nauczania, i którego doceniają uczniowie. Albo po prostu – z czystej sympatii chcemy wyrazić nasze uznanie dla wybranego pedagoga.  
 
870 knowledge day 2720961 1280
 

Prezent wspólny lub indywidualny

W ciągu roku jest kilka okazji do wręczania nauczycielom prezentów – Dzień nauczyciela, urodziny/imieniny, święta, ale zakończenie roku szkolnego stanowi niejako podsumowanie całorocznej pracy, a czasem podsumowanie całego cyklu edukacji w danej szkole albo przedszkolu.
 
Preferowane są raczej drobne upominki, chyba że okazja jest bardziej szczególna – np. zakończenie szkoły. Wielu rodziców i uczniów wybiera wariant wspólnego, klasowego upominku, ale zdarzają się sytuacje, gdzie samo dziecko, lub rodzic chce za pomocą takiego gestu wyrazić podziękowanie, okazać, że docenia pracę pedagoga.
 
870 pexels cottonbro 8343199
 

Dobry pomysł za rozsądną cenę

Warto też wiedzieć, czy nauczyciel w ogóle życzy sobie takiego dowodu uznania, a jeśli wiemy, że nie ma nic przeciwko, dobrze jest poznać jego zainteresowania, pasje. Większość osób ma swoje hobby, upodobania, lubi określoną muzykę, filmy, uprawia jakiś sport. 
 
W przypadku prezentu od całej klasy na pewno liczy się i pomysł, i koszt, a poza tym trzeba do niego przekonać większość rodziców, co nie zawsze jest łatwe. Czasu na takie dyskusje jest już niewiele, ale przy odrobinie dobrej woli taka dyskusja powinna się zakończyć konstruktywnym kompromisem.
 
870 student 7201662 1920
 

Można jeszcze coś wybrać

Jest jeszcze kilka dni do uroczystego zakończenia roku szkolnego, można więc zastanowić się nad rodzajem upominku i coś wybrać. Oferta jest szeroka – w końcu mamy wolny rynek.
 
Poniżej kilka propozycji – jako podpowiedź:
 
• bukiet kwiatów ciętych lub w doniczce – koniecznie z liścikiem lub laurką z tekstem podziękowań dla nauczyciela;
• bombonierka ze słodyczami, również z liścikiem;
• zestaw herbat i słodkości – może być zapakowany w pudełko z dedykacją;
• etui na okulary – żeby okulary niezbędne przy sprawdzaniu prac domowych się nie zniszczyły;
• długopis lub pióro – może być z wygrawerowaną dedykacją, 
• zestaw pióro wieczne, długopis oraz mini piórnik – elegancki zestaw, który zmieści się do torebki;
• wskaźnik laserowy z długopisem – żeby dzieci łatwiej koncentrowały się na omawianym temacie;
• elegancki organizer – tylko zorganizowany nauczyciel ma szansę przetrwać w szkolnej dżungli i nie wszystko da się zamieścić w komputerze i telefonie;
• kuferek wspomnień – ze zdjęciem klasowym na górze i fotkami lub notatkami dla nauczyciela od uczniów;
• album fotograficzny z wybranymi zdjęciami klasowymi albo uczniów – często taką pamiątkę daje się na zakończenie szkoły;
• zestaw prezentowy z kawą – bez kawy nie da się o poranku ogarnąć naszych najsłodszych pociech;
• kosz prezentowy – żeby podczas wakacji nauczyciel słodko myślał o uczniach;
• koszulka lub torba z zabawnym napisem (np. „Jeszcze zrobię z was ludzi”) – dla nauczycieli z poczuciem humoru;
• kubek z zabawnym napisem albo nawiązujący do wykładanego przez nauczyciela przedmiotu;
• czekolada z dedykacją: np. „Super nauczyciel!”
• spersonalizowana torba – w której pomieści się wiele książek dla dzieci;
• inne spersonalizowane gadżety - zegary, ramki, plany lekcji z wypisanymi imionami dzieci z klasy.
 
870 teacher appreciation 5193205 1280
 
 
Oprac.: wit
Źródło: nietylkodlamam.pl, mjakmama24.pl
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels. com
Fixed Bottom Toolbar