Pilotażowy program terapii uzależnień dzieci i młodzieży od urządzeń elektronicznych rozpoczęła właśnie placówka Monaru w Łodzi. 

Na antenie łódzkiego oddziału TVP, szef tamtejszego Monaru, powołując się na liczne opinie ekspertów przypomniał, iż śledzenie godzinami mediów społecznościowych lub nałogowe granie na telefonie komórkowym wywiera negatywny wpływ na psychikę i zachowanie dzieci i młodzieży, co szczególnie dotyka nas wszystkich w dobie pandemii.

Jego zdaniem, za niepokojące uznaje się korzystanie z tych urządzeń przez dzieci ponad cztery godziny dziennie, ale z wyłączeniem czasu poświęconego na naukę. Jak zauważył cytowany przez łódzką witrynę TVP, uzależnienie od komputera czy nadmierne jego używanie, nawet jeśli nie rozpoznamy tego zagadnienia od strony medycznej, jest tylko objawem głębszych problemów, które pojawiają się w życiu młodego człowieka.

Terapia potrwa nawet ponad 12 tygodni

Jak czytamy, z leczenia w ramach programu mogą korzystać dzieci przed rozpoczęciem nauki w szkole i dzieci w wieku szkolnym – do czasu ukończenia nauki w szkołach ponadpodstawowych, a czas terapii będzie dostosowany do pacjenta i może wynieść nawet ponad 12 tygodni. Jeśli chcemy, aby nasze dziecko zostało objęte profesjonalną opieką, należy zgłosić się do łódzkiego ośrodka Monaru (skierowanie nie jest wymagane: Stowarzyszenie MONAR Ośrodek Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień w Łodzi, ul. Tuszyńska 106, 93-305 Łódź, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 42/646 40 12.

9 na 10 korzysta z internetu

Dane Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2019 r., według których blisko 9 na 10 dzieci korzysta codziennie z internetu przywołuje łódzka TVP.

– Ponad 80 proc. w wieku od 7 do 15 lat ma telefon komórkowy. Odsetek ten wzrasta wraz z wiekiem. Telefonu używa niemal 64 proc. dzieci w wieku 7–9 lat. W grupie 10–12 lat jest to już prawie 92 proc. Własnym smartfonem może pochwalić się każdy nastolatek w wieku 13–15 lat.

Uzależnienie - objawy u dzieci

Jakie objawy u dzieci powinny zaniepokoić rodziców? Według poradnikzdrowie.pl, czerwona lampka powinna się zapalić jeśli: dziecko spędza większość wolnego czasu w internecie i robi to kosztem innych zainteresowań; zaniedbuje obowiązki szkolne i rodzinne, bo ma coś ważnego do zrobienia w sieci; zapomina o jedzeniu posiłków, a nawet nie wychodzi do toalety; zrywa kontakty z rówieśnikami w realu; nie umie powiedzieć ile czasu spędza w internecie albo okłamuje nas w tej sprawie; z powodu internetu w domu wybuchają kłótnie i konflikty; dziecko jest rozdrażnione lub wręcz agresywne, jeśli nie ma możliwości korzystania z sieci lub gdy staramy się ograniczyć czas spędzany przed komputerem.

„W uzależnienie wpędzają dzieci rodzice”

Nowe zagrożenie z którym mierzy się Monar, obok „tradycyjnych”, czyli alkoholu i narkotyków, zdaniem Jana Szerszenia z łódzkiego Expressu Ilustrowanego, różni się od dwóch poprzednich tym, że dzieci w nałóg wpędzają leniwi rodzice.

– Obserwowałem niedawno trzylatka. Miał własny telefon komórkowy, na którym na przemian oglądał bajki i teledyski. Bez tych ruchliwych obrazków nie chciał nic robić, a nawet wpadał w histerię. Usypiał z telefonem. pozwalał się karmić tylko, gdy w tym czasie mógł oglądać klipy. A rodzice byli zadowoleni, bo. mogli sprzątać, zajmować się gośćmi – komentuje na łamach „EI”.

Zobacz jak „Dobry związek i dobra praca chronią przed depresją i uzależnieniami”

Czy wiesz, że „Opracowano metodę sprawdzającą predyspozycje dzieci do popadania w e-uzależnienia”?

Zobacz "Jak skłonić młode pokolenie do poszukiwania świata wartości i krytycznego myślenia?"

oprac.: kjp
źródło: TVP Łódź, poradnikzdrowie.pl, Express Ilustrowany 
zdjęcie: Pixabay, Monar Łódź

Monar Łódź