Gmina Sadki. Największy problem to uzależnienie od internetu i gier
- kjp
- Kategoria: DZIECI I MŁODZIEŻ W WIRTUALNEJ SIECI

Pod lokalnym raportem autorstwa pracowników położonej w środkowo-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego gminy Sadki mógłby się chyba podpisać praktycznie każdy polski wójt, burmistrz czy prezydenta miasta. Dziś młodzież ma większy problem niż alkohol i narkotyki. To uzależnienie od internetu i gier komputerowych.
W ankiecie, na podstawie której powstał gminny raport, w czterech tamtejszych placówkach oświatowych (SP Sadki, NSP Anieliny, ZSP Samostrzel oraz MOW Samostrzel) badano cztery rodzaje problemów: uzależnienie od alkoholu, uzależnienie od narkotyków, uzależnienie od nikotyny oraz uzależnienie od internetu i gier komputerowych. Ten ostatni „królował” w każdej z nich.
Narkotyki spowszedniały
W cytowanym przez portal Sadki24 specjalnym raporcie dot. uzależnień przygotowanym przez pracowników Urzędu Gminy Sadki czytamy:
– Narkotyki spowszedniały. To nie jest już temat tabu. Według specjalistów blisko połowa nastolatków i młodzieży wie, gdzie i u kogo może kupić psychoaktywne używki. Młodzież inicjację narkotykową przechodzi dość wcześnie, mniej więcej w wieku 13-15 lat. Z informacji ze szkół działających na terenie gminy wynika, że nie występuje wśród dzieci i młodzieży palący problem uzależnienia od narkotyków i innych substancji uzależniających. Skala problemu zwiększa się w jednostkach specjalistycznych.
Uzależnienie od gier i internetu
Portal zwraca tymczasem uwagę, iż największym problemem zauważalnym wśród młodych mieszkańców gminy Sadki jest uzależnienie od gier i internetu oraz radzenie sobie z zaburzeniami w zachowaniu, m.in. agresją, przemocą, cyberprzemocą, odrzuceniem, brakiem akceptacji ze środowiska oraz depresją i samookaleczeniami. Jak podkreślono, to jednak może powodować sięganie po środki psychoaktywne, które zdaniem wielu młodych są lekarstwem na ich problemy.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD MATERIAŁEM WIDEO
W Chinach najgorzej
Pewnie to niewielkie pocieszenie, ale w innych krajach sytuacja wygląda w tej materii znacznie gorzej niż w Polsce i wspomnianych Sadkach. Lifestyle’owy well.pl powołuje się na wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie „Computers in Human Behavior” autorstwa badaczy z Uniwersytetu McGill w Montrealu w Kanadzie, którzy to przeprowadzili szeroko zakrojoną metaanalizę danych dotyczących użytkowania smartfonów w latach 2014-2020, analizując zachowania 34 tys. uczestników z 24 krajów na każdym kontynencie.
Jak czytamy, największy problem z tym zjawiskiem badacze odnotowali w Chinach, Arabii Saudyjskiej oraz Malezji, a pierwszą piątkę domykają Brazylia i Korea Południowa.
– Na przeciwległym krańcu stawki znajdują się natomiast kolejno Nigeria, Belgia, Szwajcaria, Francja i Niemcy, które według analizy mają najniższy odsetek osób korzystających ze smartfonów w sposób problematyczny.
oprac. kjp
zdjęcie: Pixabay
CZYTAJ TAKŻE:
Łódź. Uzależnienia. Terapia już dla przedszkolaków!
Opracowano metodę sprawdzającą predyspozycje dzieci do popadania w e-uzależnienia
Leczenie dzieci z e-uzależnień – ruszył program pilotażowy NFZ
Powstaje program leczenia młodych osób uzależnionych od technologii cyfrowych