Wobec ustabilizowania się sytuacji epidemicznej w Polsce, rząd podjął decyzję o stopniowym zniesieniu obostrzeń covidowych. Już od dziś zostaje zniesiona większość z nich. 
 
- Dziś znosimy większość obostrzeń. Zostawiamy te konieczne – powiedział premier M. Morawiecki na wspólnej z ministrem zdrowia porannej konferencji prasowej.
 
Pozostaje obowiązek noszenie maseczek w miejscach publicznych – w sklepach i komunikacji miejskiej, skrócony czas izolacji i kwarantanny dla domowników oraz kwarantanna przyjazdowa (dla osób bez Unijnego Certyfikatu COVID).
 
Wraca praca stacjonarna w urzędach. Kolejne obostrzenia mają być znoszone stopniowo.
 
Podobne działania podejmują kraje EU, w których również poprawia się sytuacja epidemiczna, powiedział premier. Powołał się na zalecenie Rady Medycznej ds. COVID. Podkreślił, że obostrzenia są znoszone w sposób wyważony, mający na uwadze wciąż istniejące zakażenia.
 
Skala zakażeń jest obecnie zbliżona do szczytowej skali zachorowań na grypę – powiedział minister zdrowia A. Niedzielski. Podkreślił decydującą rolę szczepień, które uchroniły znaczny procent ludności przed zakażeniem i hospitalizacją.
 
Priorytetem, według niego, jest odmrażanie służby zdrowie i zwiększanie dostępności do normalnej opieki zdrowotnej.
 
Oprac.: wit
Źródło: TVP
Zdjęcia: Pixabay.com, gov.pl