Najważniejsze sprawy kobiet – relacja z konferencji „Polka XXI w.”
- wtkaczyk
- Kategoria: AKTUALNOŚCI

W Warszawie trwa konferencja „Polka XXI w.”, podczas której managerki, aktywistki społeczne, ekspertki oraz przedstawicielki administracji rządowej i samorządowej rozmawiają na najbardziej istotne tematy dotyczace kobiet i Polek. Wystąpienia gości konferencji i specjalistów są dedykowane gospodarce, rodzinie, demografii, zdrowiu, ekologii, edukacji, kulturze i postępowi technologicznemu.
Rodzina wobec wyzwań współczesnego świata
Jako pierwszy odbył się panel dotyczący zagadnień związanych z demografią, w którym udział wzięli: Judyta Kruk – Rzecznik Prasowy Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, Dorota Bojemska – Przewodnicząca Rady Rodziny przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Barbara Socha – Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej, Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej, Bartosz Marczuk – Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, prof. dr hab. Michał Michalski – Prezes Fundacji Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie oraz dr Marcin Kędzierski – Główny Ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Dyskutanci poruszyli zagadnienia związane z funkcjonowaniem rodzin w dzisiejszej rzeczywistości. Zwracali uwagę na konieczność stworzenia rodzinom odpowiednich warunków rozwoju, m.in. ułatwień w zakupie mieszkań, prostych i sprawiedliwych zasad podatkowych, wyznaczenia długofalowych kierunków w odniesieniu do programów prorodzinnych i społecznych państwa.
Ważnym zagadnieniam poruszonym w trakcie dyskusji był ciągle hermetyczny i zbyt „urzędniczy" język komunikacji przedstawicieli organów państwa i samorządów z obywatelem. Nie pozwala on - w opinii uczestników dyskusji - m.in. na pozyskiwanie dla rodzin skutecznego wsparcia i korzystania nawet z juz istniejących udogodnień.
- Chodzi o czytelne komunikaty i instrukcje, jak korzystać z rozwiązań systemowych. Rodzice często nie wiedzą czego mogą się spodziewać, jakiego wsparcia mogą oczekiwać – mówiła Judyta Kruk – Rzecznik Prasowy Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”.
Gospodarczy wymiar rodziny

Nie pominięto też wpływu rodziny na zjawiska gospodarcze. Badaniem wzajemnych związków tego typu zajmuje się dr hab. prof. UAM Michał A. Michalski – prezes Fundacji Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie. Naukowiec wykazał wpływ prawidłowo funkcjonujacej rodziny na procesy wzrostu gospodarczego. Natomiast jakakolwiek dysfunkcyjność rodziny - coraz częsciej obserwowana we współczesnym świecie - prowadzi do ekonomicznego upadku, twierdzi prof. M. Michalski.
- Dom to „fabryka" kapitału ludzkiego. Jeśli nie będzie rodzin z dziećmi, autentycznych domów rodzinnych, w których dokonują się procesy wychowawcze i wprowadzanie młodego pokolenia do życia społecznego i gospodarczego – to cały rynek upadnie – stwierdził naukowiec.
Nawiązal też do rosnącej roli kobiet na rynku pracy. Z jednej strony aktywizacja zawodowa pań jest zjawiskiem pozytywnym, z drugiej rodzi pewne zagrożenia dla prawidłowego funkcjonowania rodziny. Te zagrożenia powinny niwelować choćby odpowiednie przepisy rynku pracy oraz programy wsparcia maytek i rodzin z dziećmi.
- Mówi się o tzw. zablokowanej rewolucji - kobiety, które wkroczyły na rynek pracy realizują mniej zadań domowych - mówił prof. M. Michalski. I wyjaśniał, że choć pracują one na dwa etaty - zawodowy i domowy, o czym się często nie pamięta, to nie zawsze mogą sprostać wszystkim obowiązkom. Dlatego tak ważne jest zaangażowanie mężczyzn w prace domowe.
- Badania potwierdzają, że większe zaangażowanie mężczyzn w domu przekłada się na większą dzietność – powiedział prof. M. Michalski.
Kobiety na rynku pracy i w domu

O problemach kobiet na rynku pracy mówiła też Barbara Socha – Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej, Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej. Poruszyła temat godzenia pracy zawodowej z macierzyństwem oraz pracy zdalnej jako elementu elastycznych zasad zatrudnienia.
- Przerwa zawodowa związana z narodzinami dziecka powinna być społecznie respektowana i doceniana - powiedziała minister B. Socha. - Potoczne twierdzenia o „siedzeniu w domu" są krzywdzące i nieprawdziwe - dodała.
Do podobnych zagadnień odniosła się w osobnym wystąpieniu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
- Kobiety potrzebują instrumentów umożliwiających łączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym, dlatego m.in. wprowadzamy pracę zdalną do Kodeksu pracy - powiedziała M. Malag podczas wykładu „Rynek pracy w Polsce 2022 – szok i rewolucja".
Ministerstwo proponuje nowe zapisy, w mysl których pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom i opiekunom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży.
Kobiety z dziećmi musiały opuścić swój dom
Nie zabrakło także tematów związanych z rosyjską agresją na Ukrainę oraz eksodusem ponad 3 mln obywateli Ukrainy - głównie matek i dzieci - które znalazły schronienie i opiekę w Polsce. Ten bezprecedensowy w skali świata proces odbywa się na naszych oczach, a gotowość i skutecznośc niesienia przez Polaków pomocy swoim wschodnim sąsiadom budzi podziw cywilizowanej części społeczności międzynarodowej.
W panelu „Jak wojna wpływa na tożsamość obywateli Ukrainy i przyszłość ich kraju?" poswięconym sprawom ukraińskim udział wzięły zarówno deputowane do Rady Najwyższej Ukrainy - Lesia Valentyniwna Zaburanna, Sołomija Bobrowska oraz Sofiya Romanivna Fedyna, jak i polskie posłanki na sejm - Agnieszka Ścigaj, Joanna Kluzik-Rostkowska i Anna Kwiecień.
Siła i kultura kobiet
Kolejne wystąpienia i panele dyskusyjne dotyczyły takich zagadnień jak rola kobiet w społeczenstwie i ich determinacja w osiąganiu celów i godzeniu pracy z dobrą kondycją rodziny, nastrojów społecznych Polek, zagadnień bezpieczeństwa energetycznego, zdrowia i edukacji.

Natomiast w panelu dedykowanym kulturze wystąpili: dr Piotr Stankiewicz – filozof i pisarz, autor książki „My fajnopolacy, Daria Chibner – Szefowa Działu Kultury Nieoczywistej Klubu Jagiellońskiego, dr Marta de Zuniga – Dyrektor Instytutu Polskiego w Londynie, Barbara Schabowska – Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, Krystyna Różańska-Gorgolewska – kurator w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie i kierownik Redakcji Kultury i Reportażu w Radiu Poznań, Dominika Chorosińska – Poseł na Sejm RP.
Nagrody dla najlepszych pań
Wieczorem odbędzie się uroczysta gala, podczas krtórej nagrodzone zoataną panie nominowane w konkursie „Polka XXI w." oraz w konkursie dla pracodawców „Fair to Women".
Organizatorem konferencji „Polka XXI w.” jest Fundacja Projekt PL. Polskie Forum Rodziców jest partnerem konferencji.
WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE POLKA XXI
CZYTAJ TAKŻE:
Oprac. wit
Źródło: PAP, MRiPS, wnp.pl, materiały własne
Zdjęcia: Elżbieta Lachman, MRiPS
Zdjęcia: Elżbieta Lachman, MRiPS