To rodzina jest fundamentem życia społecznego i gospodarczego – relacja z debaty na Kongresie 590
Zdjęcie: Kongres590

To rodzina jest fundamentem życia społecznego i gospodarczego – relacja z debaty na Kongresie 590

Dziś rozpoczęła się 7. edycja Kongresu 590. Wydarzenie jest poświęcone szerokiej debacie na najważniejsze współcześnie tematy gospodarcze, polityczne i społeczne. Wśród dyskusji na temat bezpieczeństwa, energetyki, rolnictwa, ekologii, gospodarki, nauki, kultury i zdrowia nie zabrakło też rozmowy o rodzinie, jej roli społecznej, wpływu na kondycję państwa i zjawiska ekonomiczne, a także o zagadnieniach demograficznych i ich znaczeniu dla przyszłości kraju.
 
870 FOT EL Kongres 590 2
 

Rodzina łączy

 W panelu dyskusyjnym „Rodzina jako przestrzeń łączenia potencjałów”, który dziś odbył się w ramach Kongresu udział wzięli: minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, Judyta Kruk – rzecznik Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, Bartosz Marczuk – wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju oraz dr hab. prof. UAM Michał Michalski - prezes Fundacji Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie.
 
Panel moderowała Elżbieta Lachman – redaktor naczelna portalu Polskie Forum Rodziców (na zdjęciu poniżej).
 
500 KADR Ela OK 2022 06 22 20
 
W dyskusji paneliści poruszyli m.in. takie kwestie jak: rodzina jako źródło kapitału społecznego, rola rodziny w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego i przekazywanie wartości w rodzinie, dzielenie się obowiązkami w rodzinie oraz rodzina jako przestrzeń wzajemnego wsparcia. Nie pominięto też ważnych w tym kontekście działań państwa oraz jego instytucji, a także organizacji pozarządowych w procesie wspierania polskich rodzin w różnych obszarach ich funkcjonowania, nie tylko w sferze pomocy socjalnej, ale przede wszystkim w realizacji idei „inwestycji w rodzinę”, tworzenia prawa pracy bardziej przyjaznego rodzicom czy wspieraniu inicjatyw gospodarczych kobiet.
 

Działania prorodzinne skutkują lepszymi wynikami ekonomicznymi 

 
500 KADR wszyscy zolty 2022 06 22 4
 
Wiedza o znaczeniu rodziny dla firm i dla gospodarki powinna docierać do szerokiej opinii publicznej. Rodzina jest źródłem kapitału – nie tylko społecznego, ale i w sensie rozumienia ekonomii - powiedziała prowadząca panel red. Elżbieta Lachman. Wspomniała słowa pierwszego prezesa Polskiej Izby Biznesu - Wielkopolskiej Izby Gospodrczej p. Tomasza Desko, które padły przed dwoma laty po wykladzie pt. "Dobrobyt zaczyna się w rodzinie". - Rozwiązania pro family w firmach są w interesie właścicieli, pracowników, ich rodzin i państwa. Mamy wspólny cel. 

- Jednak zrozumienie tych mechanizmów i przełożenie ich na praktyczne rozwiązania i działania dokonało się w Polsce dopiero niedawno. Wcześniej cały koszt, liczony już w setkach tysięcy złotych, utrzymania dzieci ponosili rodzice, nie otrzymując znikąd, a zwłaszcza od państwa, żadnego wsparcia, mimo, że – to oni przygotowywali nowe pokolenie do tego, by państwo dalej pozostawało w dobrej kondycji. W końcu jednak – po latach - rodzice tą pomoc otrzymują.
 

Pieniądze przeznaczane dla rodzin to nie koszt, a inwestycja

 
400 KADR Malag 2022 06 22 25
 
 - Bo od rodziny wszystko się zaczyna – powiedziała minister M. Maląg (na zdjęciu powyżej). Podkreśliła, że środki przeznaczane przez państwo na rzecz rodzin to nie koszt, ale inwestycja. Wymieniła przy tym aktualne programy wspierające rodzinę, a realizowane od kilku lat przez obecne władze („Rodzina 500 plus”, „Dobry Start”, „Maluch Plus” oraz nowe – Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, świadczenie matczyne za wychowanie co najmniej czwórki dzieci).
 
- To inwestycje w przyszłość rodziny, a rodzina jest dla nas centrum życia, nie tylko w słowach, ale i w czynach – stwierdziła Marlena Maląg.
 
Zaznaczyła, że cały czas te programy są realizowane, choć kraj stanął w obliczu wielkich wyzwań – najpierw pandemii, a potem wojny u naszych granic i kilkumilionowej fali uchodźców.
 

Jakimi metodami pokonać kryzys demograficzny

Jednym z podstawowych problemów, z jakimi boryka się wiele dobrze rozwiniętych ekonomicznie krajów jest kryzys demograficzny. Nie ominął on również Polski. Polityka demograficzna stanowi jeden z ważniejszych elementów także w kontekście rozwoju gospodarczego.
 
400 KADR Michalski 2022 06 22 15
 
– Jako rodzice czujemy, że język ekonomiczny nie zawsze dobrze opisuje tematykę rodzinną, ale czasem warto tych pojęć używać, bo uświadamiają nam realny wpływ naszych prywatnych decyzji i działań na sferę gospodarki – zauważył prof. M. Michalski (na zdjęciu powyżej). – W zakresie kapitału ludzkiego inwestycje są sprawą kluczową, bo to spojrzenie w przyszłość, na nowe pokolenia. Jeśli nie będziemy odtwarzać na odpowiednim poziomie naszego kapitału ludzkiego, to obecny poziom życia będzie trudny do utrzymania – dodał naukowiec, który zajmuje się zagadnieniami powiązań rodzin i gospodarki.
 
Jak ważna jest dla gospodarki rola rodzica w pracy pokazały różne symulacje, na które powołała się red. E. Lachman. Gdyby przykładowo pracujący rodzice masowo porzucili swoje zajęcia domowe, byłoby to dla gospodarki katastrofą.
 
- To prawda, gdyby rodzice zastrajkowali to poziom życia obniżyłby się o połowę – powiedział prof. M. Michalski.
 

Na pozycję międzynarodową kraju silnie wpływa jego liczebność

 Badaniem procesów migracyjnych i budowaniem fundamentów polityki prorodzinnej zajmuje się Bartosz Marczuk – wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju (na zdjęciu poniżej). Jest on autorem pierwszych koncepcji dotyczących rozwiązań wspierających rodziny, wprowadzanych w latach 2006-2007.
 
400 KADR Marczuk 2022 06 22 12
 
- W tamtym czasie Polska jako jedyny członek OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - organizacja międzynarodowa o profilu ekonomicznym skupiająca 38 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw – dop. red.) nie miała żadnej ulgi związanej z wychowaniem dzieci – przypomniał B. Marczuk.
 
W ekonomii nie ma nic cenniejszego niż aktywa, przekonywał B. Marczuk, dodając, że wydatki państwa na dzieci i rodziny to inwestycja, w dodatku o największej stopie zwrotu.
 
- To inwestycja w ludzi i – posługując się żargonem ekonomicznym - mamy z niej, jako wspólnota, niesamowite zyski – dodał prezes B. Marczuk.
 
Wspomniał też, że znajdujemy się w nowej sytuacji historycznej, bo wojna zmienia wszystko. Jeśli chcemy czuć się bezpieczni i budować mocne państwo, posiadające 250-tysięczną armię, to nie da się tego osiągnąć bez skutecznych działań w obszarze demografii.
 
- Jest wyraźna korelacja między liczebnością kraju, a jego pozycją międzynarodową – powiedział B. Marczuk. – Żyjemy w jednym z najniebezpieczniejszych rejonów świata, a więc potrzebujemy nowoczesnych technologii, realizowania skutecznej polityki bezpieczeństwa, przetrwania i rozwoju – a więc demografia to podstawa – wnioskował panelista.
 

Poprawa wizerunku rodzin

 
400 KADR J Kruk ZDR 2022 06 22 18
 
Efekty polityki prorodzinnej znacznie dowartościowały rodzinę, nie tylko w sferze materialnej. Chodzi o poprawienie wizerunku np. rodzin wielodzietnych, na rzecz których działa Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Organizacja zajmuje się budowaniem kultury rodzinnej, motywowaniem matek do dzielenia się swoimi pozytywnymi doświadczeniami macierzyństwa i rodzicielstwa. Jak zauważyła red. E. Lachman wiele mam rezygnuje ze swojej prywatności i publicznie pokazują różne strony funkcjonowania rodziny.
 
– Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” ma spory wkład w poprawę wizerunku rodziny – powiedziała Judyta Kruk, rzecznik tej organizacji (na zdjęciu powyżej). - Ważne jest nazywanie rzeczywistości i poszukiwanie obszarów wsparcia, budowanie bezpieczeństwa i poczucia bycia zauważaną, by móc się rozwijać – dodała.
 
Według niej w większych rodzinach, z kilkorgiem dzieci, dokonuje się intensywny rozwój tzw. kompetencji miękkich. Małe dzieci często się ze sobą konfrontują, co w przyszłości owocuje umiejętnościami w sferze społecznej.
 
- Ważne, by tworzyć przestrzenie, które nawet jeśli nie mają wymiernych efektów finansowych, to wpływają na nasz rozwój – stwierdziła J. Kruk. Dodała, że takie inicjatywy są konieczne, ze względu na migracje i tworzenie wspólnot w nowych miejscach. Jako dobry dowód takich działań podała tzw. networking rodzicielski (pojęcie „networking” oznacza nawiązywanie relacji biznesowych w celu współpracy, wymiany wiedzy i umiejętności – dop. red.).
 
 
870 KADR logo 2022 06 22 28
 
Kongres 590 to kluczowe wydarzenie gospodarcze w kraju, odbywające się od 2016 roku, które swoją obecnością uświetniają najważniejsze osoby w państwie.
 
Tematem wiodącym 7. edycji Kongresu 590, który odbywa się w warszawie w dniach 22-23 czerwca 2022 r., jest współpraca międzynarodowa krajów Trójmorza. To region charakteryzujący się dynamicznym rozwojem gospodarczym, co przekłada się na wzrost zamożności obywateli jego krajów. Jednocześnie współpraca w ramach tego formatu przynosi wymierne korzyści, jak realizacja wspólnych projektów infrastrukturalnych, inicjatyw biznesowych, wymiany naukowej i kulturalnej.
 
Wydarzenie jest objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
 
Autor: wit
Zdjęcia: Kongres 590,, Elżbieta Lachman
Fixed Bottom Toolbar