W teatrze im. A. Fredry w Gnieźnie wystawiony zostanie spektakl „Independenti@”, którego tematyka koncentruje się na problemach zależności i uzależnień. Został on przygotowany przez młodych artystów i jest adresowany do ich rówieśników. Dwa przedstawienia zaprezentowane zostaną w sobotę, 30 kwietnia o godz. 17.00 i 19.00.
 

Młodzież dla młodzieży

Na spektakl „Independenti@” stworzony przez młodzież dla młodzieży zaprasza jego autorka Klaudia Strzelczyk, laureatka stypendium im. Sławomira Kuczkowskiego w roku 2021 dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami. 
 
Przez wiele miesięcy Klaudia Strzelczyk oraz uczniowie gnieźnieńskiej Szkoły Tańca i Baletu Le Pas pracowali, by wybrać muzykę, zaprojektować kostiumy i ułożyć choreografię przedstawienia. 
 

Pokażą, jak zmierzyć się z trudnymi problemami współczesności

Spektakl porusza temat zależności (osoby od osoby i osoby od rzeczy) oraz uzależnienia. Pozwoli on zmierzyć się młodym osobom z trudnymi problemami współczesności przybliżając im i wyjaśniając pojęcia takie jak uzależnienie od mediów społecznościowych, pracoholizm czy problemy związane z odwagą twórczą. Przed wszystkim jednak ma to być prezentacja dzieła zrodzonego w kreatywnej, niezależnej, wspólnej przestrzeni twórczej.
 

Dwa przedstawienia 30 kwietnia

Spektakle zostaną zaprezentowane na scenie Teatru im. A. Fredry w sobotę, 30 kwietnia o 17.00 i 19.00. Bilety są do nabycia w siedzibie Szkoły Tańca i Baletu Le Pas, ul. Mickiewicza 8a w poniedziałki, środy i czwartki, w godzinach 16.45 – 19.00.
 

O stypendium im. Sławomira Kuczkowskiego

Stypendium w wysokości 2500 złotych, którego laureatką jest Klaudia Strzelczyk, zostało ufundowane przez Miasto Gniezno, a przyznawane jest przez Prezydenta Miasta Gniezna. 
 
Nosi imię Sławomira Kuczkowskiego – jednego z najważniejszych twórców gnieźnieńskiej kultury niezależnej przełomu XX i XXI wieku. Był założycielem Teatru Wizji i Medytacji „Czerwona Główka” oraz Teatru Poezji Poetów Różnych. Zajmował się reżyserią, był animatorem kultury oraz autorem audycji literackich w lokalnych rozgłośniach radiowych. Ważnym obszarem jego twórczości była także poezja – za tom „Piętno” został uhonorowany pośmiertnie Nagrodą im. ks. Jana Twardowskiego. Był także członkiem-założycielem Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Konfraternia Teatralna oraz długoletnim pracownikiem Młodzieżowego Domu Kultury.
 
Oprac.: wit
Źródło: pojezierze24.pl
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com