żłobek Polska
Zdjęcie ilustracyjne: Pexels.com

Ile zaoszczędzą rodzice? Rusza dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku

Składanie wniosków o dofinansowanie do opieki nad dzieckiem w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna rusza już 1 kwietnia.

Przypomnijmy, rodzinny kapitał opiekuńczy, jako nowe świadczenie dla rodzin z małymi dziećmi, wszedł w życie z początkiem 2022 roku. Mowa w tym przypadku o świadczeniu w wysokości 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia.

Jak przypomina Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, dla tych dzieci, które nie zostaną objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym – np. pierwszych lub jedynych w rodzinie, a także tych, które nie spełniają kryterium wieku, rząd przygotował inne rozwiązanie. Mowa konkretnie o dofinansowaniu pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

– Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodzica za pobyt dziecka w instytucji. Pieniądze będą przekazywane bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu instytucję opieki – nie rodzicom. Przykład: Jeżeli rodzic płaci za żłobek 320 zł miesięcznie, to dofinansowanie również wyniesie 320 zł – wylicza resort podkreślając, iż nowe rozwiązanie wejdzie w życie 1 kwietnia tego roku z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD MATERIAŁEM WIDEO:

{source}<iframe width="731" height="411" src="https://www.youtube.com/embed/uAY2oWpDPQ0" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>{/source}

Gdzie złożyć wniosek?

Aby otrzymać dofinansowanie, rodzic lub opiekun będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek. Przyjmowaniem wniosków o dofinansowanie, ich rozpatrywaniem oraz przekazywaniem środków będzie zajmować się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek będzie można złożyć od 1 kwietnia 2022 r. wyłącznie przez Internet za pośrednictwem:
· portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej
· Platformy Usług Elektronicznych ZUS
· bankowości elektronicznej.

Infolinia

Szczegółowe informacje na temat rodzinnego kapitału opiekuńczego oraz dofinansowania pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u opiekuna dziennego (informacje dla rodziców) pod numerem telefonu: 22 290 55 00.

dofiansowanie żłobek

__________

oprac.: kjp
źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
zdjęcie: 

Fixed Bottom Toolbar