Orszak Trzech Króli po rocznej przerwie ponownie przejdzie ulicami Poznania 6 stycznia 2023 r. Rozpoczęcie zaplanowano na godz. 12:30 na placu pod kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa i Św. Floriana na Jeżycach.
 

Niechaj prowadzi nas gwiazda

Fundacja Sternik – Poznań, która od ponad 10 lat prowadzi w Poznaniu przedszkole oraz szkoły w modelu edukacji personalistycznej, w odpowiedzi na zaproszenie Fundacji Orszak Trzech Króli w Warszawie podjęła się organizacji tegorocznego Orszaku w Poznaniu.
 
870 KADR z nazwa Orszak Trzech Króli
 
Hasło tegorocznego Orszaku brzmi: „Niechaj prowadzi nas gwiazda”. Te największe uliczne jasełka są radosnym świętowaniem Epifanii – przybycia Mędrców ze wschodu do Betlejem, aby oddać pokłon Nowonarodzonemu Zbawicielowi, a tym samym przesłaniem o tym, że Jezus pragnie spotkać się z każdym, niezależnie od wieku, pochodzenia czy statusu społecznego.
 
Rok temu wydarzenie zostało odwołane, a w 2021 r. przygotowały je inne organizacje i partnerzy m.in. przy wsparciu miasta Poznania.
 

Każdy jest zaproszony do Orszaku

Każdy może wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Aby dołączyć do Orszak wystarczy przyjść 6 stycznia przed godziną 12.30 do Kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Św. Floriana w Poznaniu (ul. Kościelna). Tam właśnie rozpocznie się formowanie orszaku, poprzedzone występami artystycznymi Rodziców oraz dzieci Szkoły Fundacji – Sternik Poznań.
 
870 PROGRAM Orszak Trzech Króli
 
Odegrana zostanie m.in. scena Olśnienia Monarchów Europy, Azji i Afryki, Dwór Heroda oraz promienisty taniec aniołków.
 

Fundacja Sternik organizuje rodziny

- To ogromne zaangażowanie naszych Rodzin w przygotowanie Orszaku, hojność ich czasu oraz pomysłów jest bardzo budująca - stwierdził Norbert Napieraj, wiceprezes Fundacji Sternik-Poznań, która jest organizatorem tegorocznego Orszaku Trzech Króli w Poznaniu. - Tak naprawdę ukazuje to co w naszych placówkach jest najważniejsze – obok wysokiej jakości edukacji jest to przede wszystkim atmosfera serdecznych, rodzinnych relacji oraz wartość –bliskiej współpracy pomiędzy szkołą i Rodziną – zachwala N. Napieraj.
 

Przemarsz nową trasą

W tym roku w związku z trwającymi remontami w centrum miasta, Orszak Trzech Króli wyruszy nową trasą: ulicą Dąbrowskiego, Roosevelta i Libelta do Klasztoru oo. Dominikanów. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich chętnych - każdy może wyruszyć w drogę do Stajenki ze Świętym Józefem i Maryją Brzemienną z Jezusem pod sercem.
 
Nad bezpieczeństwem uczestników czuwać będą legioniści rzymscy, harcerze oraz służby mundurowe.
 

Symbolika Gwiazdy

Wędrujących prowadzić będzie Gwiazda, która była przewodniczką Mędrców wędrujących do Betlejem w poszukiwaniu Nowonarodzonego Króla. Jest ona symbolem wiary, którą mamy umacniać i za którą mamy dziękować.
 
Gwiazda prowadząca Mędrców to również znak dla nas, że w drodze do Jezusa potrzebujemy przewodników, kierowników duchowych, którzy będą wskazywać nam właściwy kierunek. Za Gwiazdą w orszaku pójdą dzieci przedszkolne – pastuszkowie i grupa aniołków, którym towarzyszyć będą goście.
 

Kolejność orszaków

Pierwszym królewskim orszakiem jest niebieski orszak afrykański składający się z dwórek i rycerzy, a na jego czele stanie król Afryki – Baltazar XV. Orszak afrykański podaruje Dzieciątku Jezus mirrę.
 
Orszak Króla Azji Melchiora niesie w darze kadzidło będące darem dla Nowonarodzonego. Za królem podążają ubrani w zielone płaszcze żołnierze azjatyccy i dwórki.
 
Za orszakiem azjatyckim zobaczymy orszak króla europejskiego – Kacpra XV oraz rycerzy i dwórki w strojach czerwonych. Orszak europejski poniesie w darze Jezusowi skrzynię złota.
 
Za trzema orszakami wyruszą widzowie zgromadzeni przed kościołem p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Św. Floriana. Na trasie przemarszu wspólnie śpiewane będą najpiękniejsze polskie kolędy.
 
Około godziny 14 Orszak Trzech Króli dotrze na plac Kościoła Dominikanów, gdzie na scenie znajduje się stajenka, w której czekać będzie Święta Rodzina. Nastąpi tu moment uroczystego pokłonu pasterzy oraz Trzech Króli. Na zakończenie wszyscy obecni na placu będą mieli okazję wspólnie zaśpiewać kolędy.
 
Poznański orszak odbędzie się pod patronatem honorowym metropolity poznańskiego, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.
 
Organizatorem tegorocznego poznańskiego Orszaku Trzech Króli jest Fundacja Sternik Poznań oraz jej placówki edukacyjne.
 
Partnerami wydarzenia są: Schola Lednicka, Akademia Familijna, Dominikanie Poznań, Przedszkole i Żłobek im. Św. Aniołów Stróżów w Poznaniu, Parafie Najświętszego Serca Pana Jezusa i Św. Floriana w Poznaniu, Scholarium Piarum, Manufacture of Power.
 
Wśród partnerów medialnych Orszaku znajdują się: Polskie Forum Rodziców, Radio Emaus, MC Radio, Radio Poznań oraz Przewodnik Katolicki.
 
870 PATRONI Orszak Trzech Króli
 
ZOBACZ TAKŻE:
 
 
Oprac.: wit
Źródło: Fundacja Sternik – Poznań
Zdjęcia: Fundacja Sternik - Poznań