W dniach 5-6 października 2021 r. odbędzie się w Warszawie 6. edycja Kongresu 590, którego hasłem są „Nowe możliwości”. Wydarzenie skupi się na siedmiu obszarach tematycznych: nowe państwo, nowe sektory, demografia, zdrowie, nauka wraz z sektorem badań i rozwoju oraz nowy obraz Polski.

Wśród zaproszonych do udziału w Kongresie gości znajdują się przedstawiciele świata gospodarki, nauki i polityki.

W ramach zagadnień poświęconych demografii wystąpi dr hab. prof. UAM Michał A. Michalski, prezes Fundacji Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie. Tematem wystąpienia naukowca będzie „MADE IN FAMILY – czy gospodarka przetrwa kryzys rodziny?”.

Oto, jak sam autor charakteryzuje wątki, które poruszy w swoim wystąpieniu:

- Pierwszoplanowe tematy w dyskusjach o rozwoju i gospodarce w ostatnim czasie to pandemia, przerwane łańcuchy dostaw, lockdown, bezrobocie oraz - coraz częściej - ekologia. – stwierdza prof. Michał A. Michalski.  W tym ostatnim przypadku przeróżne alarmistyczne prognozy i scenariusze kreślą coraz bardziej przygnębiający obraz… Tymczasem, od co najmniej kilku dekad, pod powierzchnią procesów gospodarczych rozwija się inny, o wiele poważniejszy kryzys, który okazuje się być najbardziej zaawansowany w obrębie cywilizacji zachodniej.
 
MM 1280 poz

- To kryzys rodziny, który przejawia się m.in. coraz bardziej niepokojącymi wskaźnikami demograficznymi, każącymi stawiać pytania o to, czy możliwy jest dalszy rozwój społeczno-gospodarczy. Innymi słowy, czy w sytuacji coraz bardziej niezrównoważonego rozwoju społeczno-demograficznego, od którego zależy m.in. dostępność kapitału ludzkiego, jesteśmy w stanie zapewnić oczekiwany wzrost gospodarczy i podnieść – albo przynajmniej utrzymać  poziom życia…? – pyta prof. Michał A. Michalski.

Jak informuje Remigiusz Kopoczek, prezes spółki Kongres 590 – „Celem wydarzenia jest wspieranie rozwoju polskiej gospodarki oraz promocja polskich produktów i usług. (…) Tym razem planujemy spotkanie w tradycyjnej formule – dzięki temu wszyscy uczestnicy nie tylko będą mogli oglądać panele i wystąpienia na żywo, ale również odwiedzić stoiska naszych partnerów oraz nawiązać z nimi bezpośrednie relacje biznesowe. Taka formuła jest najbardziej efektywna.”

6. edycja Kongresu 590 odbędzie się w Warszawie, w centrum wystawienniczym EXPO XXI w formule stacjonarnej. Goście będą mogli śledzić wystąpienia liderów oraz debaty eksperckie prezentujące najważniejsze idee na czterech scenach jednocześnie. Przez cały czas działać będzie studio 590, w którym Goście kongresu będą na bieżąco udzielać wywiadów, a także komentować i podsumowywać najważniejsze zagadnienia.

Wydarzenie objął honorowym patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie oraz Polskie Forum Rodziców są partnerami medialnymi Kongresu 590.

Pełną informację na temat 6. edycji Kongresu 590 można znaleźć TUTAJ.
----
dr hab. prof. UAM Michał A. Michalski (ur. 1975) - kulturoznawca, ekonomista, etyk gospodarczy, badacz współzależności między kulturą, rodziną i gospodarką. Prezes Fundacji Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie, ekspert Polskiego Forum Rodziców, członek Rady Rodziny przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Dyrektor Centrum Badań nad Rodziną i Demografią Collegium Intermarium oraz profesor nadzwyczajny w Zakładzie Etyki Gospodarczej Instytutu Kulturoznawstwa Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

W 2014 roku opublikował monografię habilitacyjną pt. „Znaczenie rodziny dla międzypokoleniowej transmisji kultury gospodarczej” (Wyd. Naukowe UAM). Autor ponad pięćdziesięciu publikacji (w języku polskim i angielskim) z zakresu współzależności między rodziną, kulturą, i rozwojem społeczno-gospodarczym. W 2021 roku jako redaktor naukowy współtworzył badania i opublikował raporty nt. „Koszty rozpadu rodzin i małżeństw w Polsce” oraz „Rozwiązania prorodzinne w firmach prywatnych w Polsce”.

Członek i skarbnik Polskiego Stowarzyszenia Etyki Biznesu EBEN Polska, członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz European Network for Research on Supplementary Pensions.

Oprac. el, wt
Zdjęcia: Kongres 590, A. Makowska
 
243385834 4253103514737138 1976828724194494997 n