Kolęda powstała w okresie świąt Bożego Narodzenia z potrzeby serca, by towarzyszyć ukraińskim rodzinom w ich trudnej drodze na Ukrainie, w Polsce i wszędzie, gdzie się chronią od marca 2022. Jej słowa napisał Szymon Grzelak założyciel Fundacji Instytut Profilaktyki Zintegrowanej (IPZIN). Oprócz wartości artystycznej kolęda ma posłużyć do wsparcia szczytnego celu.

Utwór Dedykowany jest także wszystkim tym, którzy wspierali i wspierają uchodźców, i ludność Ukrainy ogarniętej wojną. Nastrój ludowej melodii łemkowskiej pomaga wczuć się w przeżycia ludzi z bliskiego nam kraju, a słowa zawierają przekaz nadziei płynący z narodzenia Zbawiciela.

Twórcy kolędy pragną podziekować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania, wykonania i nagrania kolędy, w szczególności uczniom i absolwentom Publicznego Liceum Sióstr Prezentek w Krakowie.

Autorem słów jest Szymon Grzelak założyciel Fundacji Instytut Profilaktyki Zintegrowanej. Oto co o powstaniu utworu mówi sam pomysłoodawca:
 
- Pisząc kolędę i zbierając ekipę do nagrania myślałem tylko o tym, by pozytywnie poruszyć ludzi, by coś przez ten utwór dać. Gdy okazało się, co wcale nie było pewne, że faktycznie nagranie będzie, pojawił się pomysł czy nie można czegoś jeszcze wartościowego przy okazji zrobić.

- I tu myśl, że można dzięki kolędzie zebrać pieniądze dla Profilaktyków Roku 2022 i dostrzec, docenić, ludzi, którzy w obszarze wychowania, wsparcia psychicznego i profilaktyki zajmowali się młodymi uchodźcami z Ukrainy. Oczywiście inne kryteria też, ale zwłaszcza coś pięknego w temacie uchodźców, integracji, wsparcia psychicznego dzieci i młodzieży przybyłej po 24 lutego.
 
Publikacja kolędy połączona jest ze zbiórką pieniędzy, które zostaną wykorzystane na wsparcie i docenienie ludzi będących wzorem pasji i wytrwałości w podtrzymywaniu ducha i kondycji psychicznej dzieci i młodzieży z Ukrainy przebywających w Polsce. Fundacja chce ich odnaleźć, pomóc im i nagłośnić ich pracę.

Fundacja Instytut Profilaktyki Zintegrowanej od kilku lat wyłania ogólnopolskich laureatów nagrody Profilaktyk Roku. Robi to pro bono w oparciu o pomoc darczyńców. Nagradzani są ludzie z pasją, którzy wspierają dzieci i młodzież twórczym i wytrwałym działaniem w obszarze wspierania kondycji psychicznej, profilaktyki różnych problemów, wychowania.

Rok 2022 minął pod znakiem pomocy Ukrainie. Przyszedł czas żeby wyróżnić i pokazać pasjonatów, którzy w szczególnie piękny sposób wspierali dzieci i młodzież z Ukrainy, pomagali im radzić sobie z trudnymi przeżyciami i integrować się w Polsce, tworząc przyjazny klimat w lokalnych środowiskach.

Zebrane wpłaty zostaną przeznaczone na pomoc i nagrody dla laureatów. Pasjonaci dają z siebie wszystko nie myśląc o pieniądzach. Tym bardziej warto ich umocnić doceniając ich trud i przyznając nieoczekiwaną nagrodę. Warto ukazać ich szerzej jako inspirujący przykład do naśladowania.
 
 
oprac.: wit
źródło: IPZIN
zdjęcie: IPZIN