Od 7 do 10 kwietnia odbywa się kolejna edycja Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej 2022. Impreza tradycyjnie gości w murach Biblioteki Uniwersyteckiej (ul. Ratajczaka 38/40), która może poszczycić się największymi w kraju zbiorami wydawnictw komiksowych zgromadzonych i dostępnych dla czytelników w Czytelni Komiksów i Gazet NOVA, mieszczącej się pod tym samym adresem. Wstęp na wszystkie wydarzenia Festiwalu jest bezpłatny.
 

Spotkania z autorami i warsztaty dla młodszych i starszych

W festiwalu zapowiedziało udział wielu polskich autorów i wydawców komiksów oraz goście z Czech. Za ich sprawą odbędę się zatem spotkania autorskie i warsztaty, a na festiwalowych stoiskach zaprezentowanych zostanie wiele komiksowych tytułów, w tym nowości zarówno z popularnych, jak i niszowych wydawnictw.
 
870 sprzedaz 100 5535
 
Impreza jest chętnie i tłumnie odwiedzana przez miłośników gatunku. Przychodzą tu całe rodziny, bo oferta komiksów adresowana jest zarówno do dzieci, nastolatków jak i dorosłych. Ostatnie lata przyniosły wzrost publikacji komiksowych skierowanych do młodszych odbiorców. Cały czas wysokim zainteresowaniem cieszą się amerykańskie komiksy z superbohaterami oraz japońskie mangi (dla tych ostatnich przewidziano w niedzielę, 10 kwietnia, specjalny blok mangowy). Do tych obu konwencji próbują też nawiązywać krajowi autorzy.
 
Dla dzieci i młodzieży (7-13 lat) odbędą się m.in. warsztaty komiksowe, które poprowadzi Kuba Babczyński, dla starszych nastolatków (15+) przeprowadzone zostaną warsztaty z offsetu (technika przygotowywanie limitowanych grafik) oraz warsztaty z wypukłodruku.
 
Mimo, iż za dzień rozpoczęcia Festiwalu podano 7 kwietnia, to główne jego punkty przeznaczone dla szerokiej publiczności odbędą się w sobotę i niedzielę (9 i 10 kwietnia).
 

Naukowcy o komiksie

Dziś (piątek, 8 kwietnia) odbywa się konferencja „Komiksowe anomalie” z udziałem naukowców – badaczy gatunku, m.in. prof. Jerzego Szyłaka z Uniwersytetu Gdańskiego, prekursora polskich analiz teoretycznych komiksu jako gatunku literatury i sztuki, autora wielu publikacji (także popularnych opracowań) z tej dziedziny, którego książki należą do kanonu literatury analizującej i przybliżającej czytelnikom specyfikę i język komiksu.
 

Wystawy i autorzy

Tego dnia otwarte zostaną wystawy i odbędą się spotkania w Czytelni Komiksów i Gazet NOVA (godz. 16.00 - Tomáš Prokůpek: Jaké to je být „komiksologiem” v Česku), w Galerii „Centrala” (godz. 18.00 - otwarcie wystawy „Niezwyciężony” Rafała Mikołajczyka) oraz w „Baraku Kultury” (godz. 20.00 - otwarcie wystawy „O, choroba” Maxa Skorwidera oraz spotkanie autorskie z Bogusiem Janiszewskim i Maxem Skorwiderem).
 
870 spotkanie autorki 100 5563
 
Wśród zaproszonych autorów, którzy wezmą udział w spotkaniach oraz poprowadzą warsztaty (w sobotę i niedzielę, 9 i 10 kwietnia) znaleźli się m. in. tacy twórcy jak twórca komiksów historycznych Paweł Piechnik („Chleb wolnościowy”, „Sybir”), Piotr Nowacki („OM Apetyt na przygodę”, „Jeśli zrobisz to teraz, to co będzie zaraz?”), Tomasz Kontny i Kuba Babczyński („Pasażer”), Bartosz Minkiewicz („Wilq superbohater”, „Pan Wiedźma”), Łukasz Godlewski („Malarz”) i Tomasz Spell („Zasada Trójek”, „The Great Filter”).
 
W niedzielę (10 kwietnia) Artur Wabik opowie o projekcie krakowskiego muzeum komiksu, a prof. Jerzy Szyłak o komiksach i książkach obrazkowych.
 

Darmowe ziny

Jak co roku – a jest to jeden z wyróżników poznańskiego festiwalu - organizatorzy przygotowali zestaw ponad 30 darmowych zinów komiksowych, które będzie można zdobyć podczas trwania festiwalu. O zasadach ich otrzymania poinformował dr Michał Traczyk z Biblioteki Uniwersyteckiej, organizator Festiwalu. Podkreślił, że ziny będzie można otrzymać zarówno w Bibliotece, jak i w miejscach, gdzie odbywają się punkty festiwalowego programu – w Galerii „Centrala” oraz w „Baraku Kultury”. Za jednym razem każdy może otrzymać 5 tytułów, a jeśli chce więcej musi po raz kolejny stanąć w kolejce po odbiór.
 
870 darmowe 100 5511
 
Pełną wypowiedź dr M. Traczyka publikujemy w materiale wideo pod tekstem.
 

Rysunek sprzeciwu wobec agresji Rosji na Ukrainę i uroczysta gala

Podczas trwania Festiwalu w ramach akcji „Komiksiarze przeciwko wojnie” w Baraku Kultury (ul. Marcinkowskiego 21) odbędzie się tworzenie wspólnego rysunku będącego wyrazem sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę.
 
W sobotę (9 kwietnia) o godz. 19.00 odbędzie się uroczysta Gala, podczas której ogłoszone zostaną nominacje do nagrody Orient Mena 2021 oraz poznamy zwycięzcę głosowania na Najlepszy Zin PFSK 2021.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, wstęp na Galę będzie możliwy wyłącznie za okazaniem festiwalowych identyfikatorów.
 
Pełen program Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej 2022 TUTAJ.
 
500 KADR 2022 04 07
 
Wstęp na wszystkie wydarzenia Festiwalu jest bezpłatny.
 
Organizatorami Festiwalu są: Instytut Kultury Popularnej, Instytut Filmu, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, UAM, Czytelnia Komiksów i Gazet NOVA.
 
Impreza odbywa się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Poznania i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
 
Oprac.: wit
Źródło: BU Poznań
Zdjęcia: BU Poznań, Witold Tkaczyk
 
ZOBACZ MATERIAŁ WIDEO: