Debata Projekt PLIstnieją naukowe dowody na to, że dzieci korzystające ze smartfonów przez wiele godzin dziennie zapadają na choroby cześciej niż ich rówieśnicy. Między innymi o tym dyskutowali uczestnicy poznańskiej debaty zorganizowanej przez Fundację Projekt PL w poniedziałkowy wieczór w gościnnych wnętrzach Akademii Lubrańskiego.
 
Adam Zych - prezes fundacji Projekt PL, Jadwiga Emilewicz - poseł na Sejm RP, Bogna Białecka - psycholog i prezeska Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterpaii, prof. Michał A. Michalski - prezes Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie, Magdalena Hilszer - dyrektor PARP w Poznaniu, Elżbieta Lachman - redaktor naczelna portalu  PolskieForumRodziców.pl podkreślali, że obecna sytuacja wymaga opracowania planu, dzięki któremu będzie można lepiej chronić dzieci przed zagrożeniami płynącymi z sieci. 
 
Czas pandemii sprawił, że dzieci do 18. roku życia  spędzały przed ekranami urządzeń elektronicznych kilka lub kilkanaście godzin dziennie. Bóle głowy, kłopoty w komunikacji i relacjach z rówieśnikami, brak ruchu, rosnąca ilość uzależnień od Internetu, a szczególnie od mediów społecznościowych to tylko część nasilających się w ostatnich miesiącach problemów. 
 
Michał Michalski Magdalena HilszerTematem debaty były też obowiązujące w szkole uregulowania prawne, dzięki którym dyrektorzy i świadomi zagrożeń rodzice już dzisiaj mogą ograniczać uczniom dostęp do smartfonów podczas zajęć edukacyjnych. Jednym z rozwiązań może być też bogata oferta zajęć pozalekcyjnych, dzięki którym dzieci mogą rozwijać wyobrqźnię i pasje. 
 
Adam Zych - prezes Fundacji Projekt PL powiedział, że to dopiero początek działań fundacji na rzecz zdrowia dzieci i młodzieży oraz zapobiegania uzaleźnieniom cyfrowym. Prof. Michał A. Michalski, który reprezentował IWORIS podkreślił, że już dzisiaj olbrzymią rolę w działaniach profilaktycznych odgrywają organizacje pozarządowe. Na spotkaniu dostępny był informator pt. "Dzieci w wirtualnej sieci" wydany dzięki współpracy Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterpaii oraz Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie. Debata odbyła się pod patronatem portalu PolskieForumRodzicw.pl. (elach)
 
fot. Elena Kozel