Dłuższy urlop rodzicielski dla ojca
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com

Dłuższy urlop rodzicielski dla ojca

Trwa nowelizacja kodeksu pracy wyznaczona dyrektywą Unii Europejskiej work-life balance z 2019 r. Ma pomóc pracownikom w „złapaniu lepszego balansu między pracą a życiem prywatnym i rodzinnym”.

Jak jest obecnie?

Jak objaśnia portal businessinsider.com.pl, wymiar urlopu macierzyńskiego zależy od liczby urodzonych dzieci (przy jednym porodzie) i może wynosić od 20 tygodni przy jednym dziecku do 37 tygodni po urodzeniu pięciu lub większej liczby dzieci. – Po porodzie matka musi obowiązkowo wykorzystać 14 tygodni urlopu. W pozostałym zakresie urlop macierzyński przysługuje zarówno matce jak i ojcu.

Natomiast urlop rodzicielski – jak czytamy dalej – przysługuje po urlopie macierzyńskim w równym wymiarze ojcu i matce. Wymiar tegoż urlopu również zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie: do 32 tygodni po urodzeniu jednego dziecka oraz do 34 tygodni po urodzeniu dwójki lub więcej.

Co przyniesie nowela?

Urlop macierzyński w Polsce w 2022 roku – jak czytamy na kadry.infor.pl – funkcjonuje na niezmienionych zasadach, a zmiany mają dotyczyć urlopu rodzicielskiego, który zgodnie z dyrektywą unijną work-life balance powinien przysługiwać w niezbywalnej części ojcu dziecka.

– Ojcowie mieliby korzystać z 2 miesięcy urlopu rodzicielskiego. W przeciwnym razie ta część urlopu przepada. Nie można jej przenieść na matkę. Obecnie urlop rodzicielski trwa 32 tygodnie, które może wykorzystać w całości także jedno z rodziców.

Work-life balance w Polsce – fakty

Jak tematyka work-life balance wygląda na naszym, rodzimym rynku pracy? Portal poradnikprzedsiebiorcy.pl odpowiada, że niezbyt optymistycznie, czego dowodem jest niedawny raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

– Według raportów Polacy stanowią 7 w kolejności najbardziej zapracowany naród wśród wszystkich państw wspólnoty, przepracowując około 1928 godzin rocznie. W Polsce idea work-life balance niestety w wielu organizacjach jest tylko stosowana w teorii, co nie sprzyja produktywności oraz zaangażowaniu pracowników. 

oprac: kjp
źródło: businessinsider.com.pl, kadry.infor.pl, poradnikprzedsiebiorcy.pl
zdjęcie: pixabay.com

Fixed Bottom Toolbar